انتقاد از تریبون های داخلی برای تشدید مناقشه ارمنستان و آذربایجان

به گزارش لیسو، ایران نوشت:اختلاف منجر به درگیری جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان یک بُعد حقوقی تعیین دارد و آن اینکه منطقه قره باغ تا پیش از سال 1992 میلادی و در ابتدای استقلال یافتن این جمهوری ها در خاک جمهوری آذربایجان قرار داشته و سال هاست به کنترل ارمنستان درآمده است.

انتقاد از تریبون های داخلی برای تشدید مناقشه ارمنستان و آذربایجان

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

این موضوع در سال 1994میلادی از سوی سازمان افزایش همکاری و امنیت اروپا به گروه مینسک با حضور مشترک فرانسه و امریکا و روسیه سپرده شد و به برقراری آتش بس انجامید. اما خط آتش بس در مقاطع مختلفی شکسته شده و درگیری های مقطعی بویژه در سال 2016 اتفاق افتاده است.

جمهوری اسلامی ایران با هر دو طرف این مرافعه همسایگی و روابط نزدیک دارد و البته از اتفاقاتی که در مجاورت مرزهای شمال غربی اش روی می دهد تأثیر می گیرد. چنان که در روزهای اخیر دیدیم که در جریان آتش برپا شده چندین خمپاره با اصابت به شهرها و روستاهای مرزی اصابت و خساراتی را ایجاد نموده است.

بنابر این موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران علاوه بر هشدار نسبت به وقوع چنین مسائلی همیشه بر دعوت از طرفین برای نشستن پشت میز مذاکره قرار داشته است. هر چند تا به امروز مذاکرات اجرا شده و ابتکارعمل ها به نتیجه ای نرسیده است. با وجود این ایران با اعلام بی طرفی نسبت به میانجیگری در این موضوع اعلام آمادگی نموده است. کما اینکه باید توقع داشت که این نزاع با اقدام گروه مینسک یا وارد شدن شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان نهاد مسئول پایان پیدا کند.

برخلاف کوشش بعضی رسانه های بین المللی برای ایجاد اختلاف میان کشورهای منطقه و ایران، کشور ما تا به امروز با اعلام موضع بی طرفی از هرگونه جانبداری در این مسأله و در اختیار قرار دادن مرزهای خود برای جابه جایی و تأمین تسلیحات هر یک از طرفین منازعه خودداری نموده است.

در چنین شرایطی بعضی سعی دارند با اتکا به دیدگاه های قومی یا مذهبی دستگاه دیپلماسی کشور را تحت فشار قرار دهند. گرچه ما در کشور هم حدود 100 هزار هموطن از ارامنه داریم و هم چهار استان آذری نشین با مجموع تقریبی 15 میلیون نفر جمعیت. با این حال اینکه بعضی در داخل کشور بخواهند به اتکای تفاوت دین شهروندان دو کشور آذربایجان و ارمنستان از این منازعه تصویر یک جنگ صلیبی ارائه دهند یا تصور نمایند که باید به دلیل اشتراک قومیتی ایران راهی را که ترکیه در قبال منازعه باکو و ایروان در پیش گرفته طی کند به غایت از منافع ملی به دور است و با اصول صلح جویانه حاکم بر سیاست خارجی کشورمان در تعارض قرار گرفته است.

درست ترین تصمیم همین اعلام بی طرفی و اجازه ندادن به طرف های درگیر برای استفاده از خاک ایران علیه یکدیگر است. اینکه جمهوری اسلامی ایران اعلام نموده که هیچ گاه اجازه نخواهد داد که از مرزهای ایران تسلیحاتی برای هر یک از طرفین جنگ ارسال گردد یک سیاست رسمی و اصولی است. زیرا هر دو طرف برای ایران حکم دو همسایه مهم را دارند و بر همین اساس سیاست جمهوری اسلامی ایران دعوت از آنها به میز مذاکره و حل مسأله از مجاری دیپلماتیک است.

جمهوری های ارمنستان و آذربایجان دو کشور مستقل هستند که همچون هر کشور دیگری باید مسائل شان را با مراجعه به نهادهای بین المللی یا بر اساس اراده خود به میانجیگری کشورهای همسایه و دوست بسپارند. هرگونه طرفداری کشور ثالث از یکی از طرف های منازعه چیزی جز ایجاد حساسیت و عداوت در طرف مقابل نخواهد داشت.

بر این اساس به نظر می رسد صاحبان تریبون های ذینفوذ با پیروی از این سیاست رسمی و سپردن کار به نهادهای صاحبنظر و تصمیم گیرنده در حوزه سیاست خارجی از هرگونه مغالطه قومی و مذهبی در این موضوع پرهیز نمایند.

23302

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1137

به "انتقاد از تریبون های داخلی برای تشدید مناقشه ارمنستان و آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از تریبون های داخلی برای تشدید مناقشه ارمنستان و آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید