انواع موتور کرکره برقی و مسائل رایج آن

به گزارش لیسو، هر ابزار و وسیله ای با گذشت زمان و استفاده طولانی مدت، ممکن است دچار اختلال یا خرابی شود؛ خودرو، وسایل الکترونیکی مثل یخچال، تلویزیون و کرکره برقی هم از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین بد نیست در خصوص دلیل بروز این مسائل کمی اطلاعات داشته باشید تا با اقدام سریع، از بروز آسیب های بیشتر جلوگیری نمایید. نحوه تست موتور کرکره برقی و آنالیز عوامل ایجاد اختلال در عملکرد آن، موضوع مهمی است که قصد داریم در این مطلب از مجله خبرنگاران به آنالیز آن بپردازیم.

انواع موتور کرکره برقی و مسائل رایج آن

انواع موتور کرکره برقی

موتور کرکره برقی در 3 نوع ساید، توبلار و سانترال به بازار عرضه شده است؛ بنابراین ابتدا باید بدانید موتور کرکره برقی که در مغازه یا پارکینگ منزل شما نصب شده از کدام نوع است؛ چراکه هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی نسبت به سایرین هستند که در ادامه به آن می پردازیم.

1. موتور ساید

به دلیل اینکه این موتور در قسمت کناری تیغه کرکره برقی نصب می گردد، به این نام معروف است و مناسب ترین موتور برای مکان های بزرگ و پرازدحام مانند پاساژها و پارکینگ محسوب می گردد. موتور ساید به دلیل اشغال فضای زیاد، گزینه خوبی برای محیط های کوچک نیست و نصب آن به راحتی صورت می گیرد. اما این مزیت سبب شده تا از قیمت بالاتری نیز برخوردار باشد.

مطلب پیشنهادی: آموزش باز کردن کرکره برقی بدون ریموت

2. موتور توبلار

نحوه تست موتور کرکره برقی تا حدود زیادی وابسته به دانستن خصوصیات مهم انواع موتور و نحوه عملکرد هر کدام است. برخلاف موتور ساید، این موتور برای نصب در مکان های کم تردد و کوچک تر پیشنهاد می گردد؛ چراکه دارای ابعاد کوچک تری است. داشتن ظاهری زیبا و قیمت کم تر، از مزایای مهم موتور توبلار است.

3. موتور سانترال

دلیل این نامگذاری، قرار گرفتن موتور در مرکز شفت کرکره برقی است. موتور سانترال در قیاس با 2 نوع قبلی، دارای عملکردی سریع تر و روان تر بوده و از آنجایی که برای عمل نصب، باید شفت کرکره برقی فنربندی گردد، از دشواری بیشتر و هزینه بالاتری نسبت به سایرین برخوردار است.

راهکارهای ساده و فوری برای رفع مسائل کرکره برقی

گاهی اوقات دلایل ساده ای مانند قطعی جریان برق، پریدن فیوز یا شل شدن اتصالات می تواند دلیل کار نکردن کرکره برقی باشد؛ بنابراین قبل از راه اندازی، اتصالات برق را آنالیز نمایید. گفتنی است که برای انجام این کار، داشتن پوشش ایمنی مانند دستکش و لباس عایق، ضروری بوده و در صورت آشنایی نداشتن با تجهیزات برقی، بهتر است از آنالیز سیم ها و اتصالات خودداری نمایید. در این شرایط می توانید با متخصصین این حوزه تماس بگیرید و انجام این کار را به آن ها بسپارید.

نحوه تست موتور کرکره برقی در مواقعی که شاهد کار نکردن کرکره هستید، به این صورت است که باید ابتدا موتور و منبع تغذیه را آنالیز نموده و سپس به یاری ریموت، آن را روشن کنید. چنانچه موتور روشن شد اما همچنان کرکره کار نکرد، بهتر است با کارشناسان متخصص در این زمینه تماس حاصل کنید تا در اسرع وقت اقدامات لازم برای تعمیر کرکره برقی انجام گردد.

گاهی اوقات ممکن است پس از استفاده طولانی مدت از کرکره برقی، دیگر به خوبیِ روز اول کار نکند و بالا و پایین آمدن کرکره ها با دشواری صورت بگیرد. از مهم ترین دلایل آن، می توان به ضعیف شدن موتور یا خشک شدن شفت اشاره کرد. شما می توانید با باز کردن موتور و روغن کاری آن به رفع این مشکل بپردازید. بعلاوه اختلال در عملکرد کرکره ها می تواند به دلیل کثیف یا خشک شدن راستا تیغه ها باشد که با روغن کاری ریل و تمیز کردن راستا تیغه ها رفع می گردد.

در مواردی ممکن است موتور کرکره برقی در استفاده طولانی مدت از درب ها به شدت داغ شده و از کار بیفتد. اقدام درست در این لحظه، خاموش کردن آن است تا به این ترتیب کمی خنک گردد. سپس آن را روشن نموده و مجددا آنالیز کنید. در صورت تکرار این مشکل، با متخصصان حرفه ای تماس بگیرید تا از خرابی بیشتر موتور کرکره برقی ممانعت گردد.

4 دلیل شایع خرابی کرکره برقی

اکنون که کمی بیشتر با نکات مربوط به نحوه تست موتور کرکره برقی و تعمیر آن آشنا شدید، نوبت آن رسیده تا رایج ترین مسائلی که ممکن است در استفاده از این محصول با آن روبه رو شوید را بشناسید.

1. خراب شدن فتوسل کرکره برقی

وجود چشمی کرکره برای ورود و خروج خودرو یا افراد مختلف بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه از وقوع حوادثی همانند، شکستن تیغه ها بر اثر فشار بر مانع و آسیب های جانبی جلوگیری می نماید. یکی از علل مهم اختلال در عملکرد چشمی، تمیز نبودن آن است. بعلاوه تابش مستقیم نور خورشید هم باعث بروز این مشکل می گردد که با قرار دادن سایبان بر روی آن، قابل حل است.

2. خرابی ریموت

در صورتی که با یک ریموت دیگر شاهد کار کردن کرکره بودید، مشکل از باتری ریموت است. اگر اقدام به تعویض باتری نمودید و باز هم تغییری حاصل نشد، ضروری است که از یک متخصص برای تعمیر و یا تعویض آن یاری بگیرید.

3. خرابی ups موتور کرکره برقی

به طور کلی، باتری موتور کرکره برقی دارای عمر محدودی است و بعد از گذشت 2 سال به تعویض احتیاج دارد. بنابراین در صورت بروز مشکل در عملکرد کرکره بهتر است به آنالیز باتری آن بپردازید تا در صورت فاسد شدن، اقدام به تعویض آن نمایید. مهم ترین علامت خرابی باتری، تغییر شکل و نافرم شدن آن است.

4. سوختن موتور

در صورتی که چشمی را آنالیز نموده، ریموت های مختلف و دیگر تجهیرات را چک کردید و از وصل بودن برق شهری مطمئن شده اید اما همچنان کرکره برقی کار نمی نماید، احتمالا موتور سوخته و باید برای تعویض آن اقدام کنید. نحوه تست موتور کرکره برقی به این شکل است که در صورت داشتن تخصص و مهارت در این زمینه، باید سیم موتور را به برق شهری متصل نمایید؛ اگر تغییری مشاهده نشد، موتور آن سوخته و ضروری است تعویض گردد.

مهم ترین نکات برای مراقبت از کرکره برقی پارکینگ

  1. برای این که از هزینه های تعمیر و تعویض قطعات کرکره برقی در امان باشید، بهتر است راه های محافظت از آن را بدانید. با تغییر فصل و عوض شدن شرایط آب و هوایی، شاهد تغییراتی در نحوه کارکرد کرکره هستیم. به عنوان مثال، هنگامی که هوا سردتر می گردد، موتور کرکره در مجاورت با هوای سرد و خشک تحت فشار قرار می گیرد؛ بنابراین ضروری است برای جلوگیری از ایجاد خرابی کرکره برقی، نکات ذیل را در نظر بگیرید:

    روغن کاری قطعات کرکره از جمله: لولا و فنرها یاری می نماید تا فشار وارد شده به موتور کاهش یافته و بنابراین حرکت تیغه ها به آسانی صورت بگیرد. این امر درنهایت از ایجاد سر و صدا هنگام حرکت تیغه ها جلوگیری به عمل می آورد. برای روغن کاری می توانید از روغن سیلیکون مقاوم در برابر آب یا لیتیوم سفید استفاده نمایید. اما استفاده از گریس توصیه نمی گردد؛ چراکه منجر به حل شدن روغن سایر بخش ها و خرابی می گردد.

    تراز بودن کرکره در اثر استفاده بیش از حد یا ضربه ممکن است به هم بریزد. نحوه تست موتور کرکره برقی به این صورت است که با باز شدن کرکره در هنگام تراز نبودن درب آن، به دلیل این که وزن یکسانی بر روی فنرها قرار نمی گیرد، شاهد فشار زیادی بر روی موتور خواهیم بود. این امر تاثیر بسزایی در خرابی موتور کرکره خواهد داشت. برای جلوگیری از بروز این اتفاق، بهتر است نصب کرکره برقی را به افراد حرفه ای و باتجربه بسپارید.

    برای پیشگیری از ایجاد خسارت های جانی و اقتصادی، پیشنهاد می کنیم از ایمنی کرکره برقی اطمینان حاصل کنید. می توانید یک مانع بزرگ در راستا چشمی درب بگذارید و سپس اقدام به بستن آن با ریموت نمایید؛ در صورت امن بودن کرکره برقی، نباید درب حرکت نموده یا بسته گردد.

چرا کرکره برقی بخریم؟

چنانچه دارای فروشگاه یا گالری طلافروشی هستید، تهیه درب اتوماتیک، برای افزایش امنیت و جلوگیری از سرقت افراد ضروری بوده و تا حدود زیادی می تواند از جان و اموال شما محافظت نماید. بعلاوه کرکره برقی در برابر تغییر شرایط آب و هوایی و بارش برف و باران، دارای مقاومت بیشتری بوده و مانع ایجاد خسارت های احتاقتصادی می گردد.

جالب است بدانید درب های اتوماتیک تاثیر بسزایی در جلوگیری از هدررفت انرژی به وسیله پنجره ها خواهند داشت؛ به طوری که در فصل تابستان می توانند تا حدود 70درصد به خنک ماندن فضای منزل یا فروشگاه شما یاری کنند! به عنوان مثال، موتور کرکره برقی سه فاز با داشتن قدرت بالا و مصرف پایین برق، انتخابی بی نظیر برای کاهش اتلاف انرژی است.

وسایل منزل شما مانند: مبلمان، فرش و… در مجاورت با تابش خورشید به مرور زمان تغییر رنگ داده و کیفیت آن ها تغییر می نماید. کرکره برقی برترین انتخاب برای حفاظت از این وسایل است. از دیگر مزایای کرکره برقی، کاهش صداهای مزاحم بوده و در واقع به لطف این محصول، ساکنین خانه آرامش را تجربه نموده و دیگر مسئله ای با محیط شلوغ اطراف منزل نخواهند داشت.

برای کسانی که به دکوراسیون داخلی محیط کار یا خانه خود اهمیت می دهند، کرکره برقی با داشتن تنوع زیاد در طرح و رنگ های مختلف جوابگوی احتیاج همه افراد با سلایق و احتیاجهای مختلف است. بنابراین در صورتی که نحوه درست استفاده و مراقبت از آن را بدانید، به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف آب و هوایی و دیگر عوامل محیطی، در طولانی مدت مستهلک نمی گردد. بعلاوه اگر به خوبی سرویس گردد، می تواند بیش از 15 سال مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید:انواع مدل های درب پارکینگ ساختمان

جمع بندی

در این مقاله با آنالیز عملکرد موتور کرکره برقی کوشش کردیم تا اطلاعات لازم به منظور استفاده صحیح از آن را در اختیار شما قرار دهیم. در صورتی که عملکرد موتور کرکره برقی ساختمان شما با مشکل روبرو شده است، می توانید با استفاده از خدمات تخصصی خبرنگاران، عملکرد صحیح آن را در زمانی کوتاه بازیابی کنید. بعلاوه شما با طرح سوالات خود در بخش نظرات، پاسخ خود را از کارشناسان مجرب خبرنگاران دریافت خواهید کرد.

منبع: آچاره
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2071

به "انواع موتور کرکره برقی و مسائل رایج آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "انواع موتور کرکره برقی و مسائل رایج آن" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع موتور کرکره برقی و مسائل رایج آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید