اولویت بایدن چیست، انتها جنگ یمن یا قطع منابع اقتصادی ترامپ؟

به گزارش لیسو، خبرنگاران، گروه بین الملل -پیمان یزدانی: در سپتامبر 2016 یک روز پس از جلسه ای که سنای آمریکا درباره فروش سلاح برای جنگی دیگری در خاورمیانه برگزار کرد، قراردادی 1.5 میلیارد دلاری برای فروش سلاح به عربستان که شامل بیش از 150 تانک ابرامز می شد منعقد گشت. هر چند رقم این قرارداد در مقایسه با قراردادهای تسلیحاتی قبلی دولت اوباما با عربستان که به دهها میلیارد دلار می رسید مبلغ ناچیزی به حساب می آمد، اما گذشت یک سال و نیم از جنگ ائتلاف سعودی علیه مردم یمن حساسیت های زیادی را در میان مخالفان این جنگ برانگیخته بود.

اولویت بایدن چیست، انتها جنگ یمن یا قطع منابع اقتصادی ترامپ؟

انعقاد قرارداد 1.5 میلیارد دلاری در آن موقع به معنی حمایت صریح و اشکار دولت باراک اوباما از جنگ مرگبار عربستان علیه مردم بی دفاع یمن بود. دولت باراک اوباما تا آن موقع نیز با سکوت اختیار کردن به طور غیر مستقیم چراغ سبز خود به عربستان را جهت تجاوز به یمن داده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین ایالات متحده نیز در آوریل 2019 قطعنامه دو حزبی را که بر اساس آن می بایست مداخله و حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن انتها می یافت را بار دیگر وتو کرد. رد درخواست نمایندگان توسط کاخ سفید بیانگر عدم تمایل این کشور برای انتها دادن به جنگ های خونین خارجی بود.

اقدامات و حمایت های اشکار و غیر مستقیم ترامپ و اوباما در راستای حمایت از جنگ خونین عربستان سعودی علیه غیر نظامیان یمنی با هدف تأمین منافع نامشروع کاخ سفید بود.

در روزهای گذشته جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در ژستی بشرمحبت آمیز ادعا نموده است که ایالات متحده به پشتیبانی خود از جنگ در یمن پایان داده و این انتهای برای شش سال یاری نظامی واشنگتن به ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی علیه این کشور فقیر عربی می باشد.

جو بایدن در یک سخنرانی در وزارت امور خارجه گفت، این جنگ باید انتها یابد. و برای تأکید بر تعهد خود، ما در حال انتها دادن به همه پشتیبانی آمریکا از عملیات تهاجمی در جنگ در یمن، از جمله فروش تسلیحات مربوطه هستیم.

برای درک بهتر اهداف پشت پرده بایدن از این حرکت به ظاهر انسان محبت آمیز، باید پاسخ سوالات زیر را را معیار درک نیت واقعی وی دانست:

-چرا بایدن هنگامی که به عنوان معاون رئیس جمهور دولت اوباما در قدرت بود، با جنگ عربستان علیه غیرنظامیان یمن مخالفت نکرد؟ کاملاً واضح است که عربستان سعودی و امارات متحده عربی قادر به انجام چنین جنگ ویرانگری بدون چراغ سبز دولت وقت ایالات متحده نبودند.

-چرا او در این مقطع زمانی و بعد از گذشت حدود 6 سال از این جنگ ویرانگر اصرار دارد که جنگ را متوقف کند و فروش اسلحه به ریاض را لغو کند؟

سفیر ایران در صنعا در حساب کاربری خود در توئیتر با بیان اینکه نسبت به ادعاهای آمریکا در خصوص انتها حمایت از جنگ یمن خوشبین نیست، گفت: دولت آمریکا به دنبال تحمیل حضور مستقیم سیاسی و نظامی در این کشور جنگ زده است.

بایدن ضمن ادعا مبنی بر قصدش برای قطع فروش تسلیحات به ریاض همزمان گفته است در عین حال به امنیت عربستان متعهد است. نگاهی دقیق به اظهارات بایدن بطور تلویحی نشان می دهد که دولت بایدن قصد ندارد فروش میلیاردها دلار اسلحه به پادشاهی های عربستان و امارات را متوقف کند بلکه صرفاً میخواهد برچسب علت فروش و توجیه فروش را تغییر دهد.

دونالد ترامپ و شرکت های نزدیک به وی قبل از انتها دوران ریاست جمهوری او، قراردادهای تسلیحاتی متعددی با عربستان سعودی امضا نموده اند. در واقع، دلیل اصلی تصمیم بایدن این است که ترامپ و محافل وی را از مزایای این قراردادها محروم کند زیرا درآمدهای ناشی از این قراردادها قطعاً در انتخابات ریاست جمهوری 2024 ایالات متحده یاری شایانی را به ترامپ و نزدیکان وی خواهد نمود. لذا جو بایدن میخواهد با لغو قراردادهای تسلیحاتی منعقد شده در زمان ترامپ، قراردادهای جدید را به وسیله شرکت های نزدیک به محفل خود منعقد کند.

در واقع، هدف بایدن توقف کشتار مردم بی دفاع یمن نیست بلکه وی میخواهد با این ژست بشرمحبت آمیز با یک تیر چند نشانه بزند. بایدن به پشتیبانی خود از ریاض در قالب های جدید ادامه خواهد داد و نه تنها با فشار بر عربستان سعودی سلاح های بیشتری به ریاض خواهد فروخت و شیر بیشتری از این گاو خواهد دوشید بلکه ترامپ و شرکت های تسلیحاتی نزدیک به وی را از منافع این قراردادها محروم خواهد نمود تا از قدرت گیری ترامپ و جریان ترامپیسم در انتخابات آینده آمریکا جلوگیری کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1430

به "اولویت بایدن چیست، انتها جنگ یمن یا قطع منابع اقتصادی ترامپ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولویت بایدن چیست، انتها جنگ یمن یا قطع منابع اقتصادی ترامپ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید