ایران را به توران فرستادند

به گزارش لیسو، کوشکی و ایران، یوزپلنگ های اسیر در پارک پردیسان از صبح امروز 17 فروردین با هدف تکثیر بارها هدف تیرهای بیهوشی قرار گرفتند تا راهی سمنان شوند. این اقدام در روزهای کرونایی انجام و با اعتراض فعالان محیط زیست روبرو شد.

ایران را به توران فرستادند

خبرنگاران - زهرا رفیعی: سازمان حفاظت محیط زیست اکنون با انتشار فیلمی از نحوه بیهوشی و ریکاوری ایران (یوزپلنگ ماده) جزئیاتی اندک از تلاش 6 ساعته تیم بیهوشی و انتقال یوزهای ایرانی را در اختیار خبرنگاران قرار داد.

  • جابجایی در قفس MDF

تصاویری که روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست از نحوه بیهوشی و انتقال یکی از این یوزپلنگ ها (ایران) منتشر کرد، نگرانی فعالان محیط زیست را بیشتر کرده است. اگرچه شهاب الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص شرایط و نحوه انتقال یوزپلنگ های پردیسان، معتقد است که باکس های تعبیه شده برای انتقال این گونه ها از بهترین باکس ها و مخصوص حمل گربه سانان است، اما تصاویر نشان می دهد قفس مخصوص حمل یوزپلنگ ها، یک فضای فلزی بدون برخورداری از ضربه گیر است.

عبدالرضا سپنجی، مدیر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با خبرنگاران گفته است که دیواره های قفس از جنس چوب MDF و برای حمل یوزپلنگ مناسب است.

یوزپلنگ ها حیوانات بسیار حساسی هستند. پرتاب چندباره تیر بیهوشی به سمت یوزپلنگ های پردیسان از سوی تیم کم تجربه میزان اضطراب در آن ها را افزایش می دهد. اما مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست کشور می گوید: تنها دوبار به کوشکی داروی بیهوشی پرتاب شد که یکی موفقیت آمیز بود ولی دامپزشک تشخیص داد که نباید بیش از این به حیوان دارو تزریق شود. در نتیجه برای بی هوشی ایران یوزپلنگ ماده پریسان اقدام شد.

به گفته او انتقال یوزها به پارک ملی توران حاصل جمع بندی مسئولان معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و مشورت با مشاورانی از آفریقای جنوبی و آلمان است.

سپنجی به خبرنگاران می گوید: در سال 93 قرار بود تکثیر در اسارت یوزها عملیاتی شود. اما تلاش ها بی نتیجه ماند. از یکسال قبل به دلیل آلودگی هوا و عدم تناسب تهران با زیستگاه اصلی یوزپلنگ، تصمیم به انتقال کوشکی، دلبر و ایران به پارک ملی توران گرفته شد. اکنون نیز قرار بر این است که کوشکی و ایران به یک فضای 700 هکتاری در پارک ملی توران منتقل شوند که درها و دوربین های هوشمند دارد و دسترسی به غذا برای آن ها نیز به تدریج به صورت طبیعی انجام شود.

مدیر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست کشور امیدوار است که در شرایط طبیعی و نیمه اسارت، بحث زادآوری یوزپلنگ های ایرانی امکانپذیر شود.

پیش از عید امسال نیز دلبر (یوزپلنگ ماده) به دلیل عفونت کلیه بارها با دوز کم برای بیهوشی مورد اصابت تیر قرار گرفت که البته بیهوشی این یوز در اسارت پردیسان موفقیت آمیز نبود. پس از آن نیز به دلیل شیوع کرونا در کشور عملیات انتقال یوزها متوقف شد.

عبدالرضا سپنجی درباره تصمیم جدید برای برای انتقال یوزهای در اسارت پردیسان به پارک ملی توران با هدف زادآوری به خبرنگاران می گوید: برای ایران فقط یکبار اقدام به بیهوشی شد که موفقیت آمیز بود. در این فاصله نمونه گیری خون هم انجام شد و پس از ریورس و به هوش آمدن، در قفسی با 7 لایه MDF راهی سمنان شد. ضمن آن که آنجا در فضای قرنطینه پارک ملی توران امکان رصد آنلاین یوزپلنگ های ایرانی وجود دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 897

به "ایران را به توران فرستادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران را به توران فرستادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید