به شهر مرکبات سفر کنید و طعم طبیعت را بچشید

به گزارش لیسو، در پاییز و زمستان به شهر مرکبات سفر کنید و طعم طبیعت را در قائم شهر مزه کنید.

به شهر مرکبات سفر کنید و طعم طبیعت را بچشید

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش، پاییز و زمستان فصل لیمو، پرتقال و نارنگی و فصل شادی رنگ های زرد، نارنجی و قرمز است. نقل است که، استان مازندران و شهر هایی مانند قائمشهر مرکز مرکبات هستند و تنوع پرتقال در آن ها به بیش از 30 نوع می رسد.

ناصرالدین شاه نیز در سفرنامه خود درباره قائم شهر نوشته است: بالای تپه متن کلا به ناهار افتادیم بسیار جای خوبی است. امروز کوه دماوند و کّل کوه های برف دار لاریجان و نوا و کجور - نور همه پیداست بسیار بسیار با صفاست. از این تپّه ده واس کس پیداست خانه های سفالی تک تک درخت های مرکبات جنگل خیلی خوب و با صفا می نمود. از متن کلا رفتم لیون پسر های عبّاسخان بیگلربیگی آمدند به قدر ده نفر بودند. صبح در دم سراپرده محمّد مهدیخان برادر علیرضا خان آمد امروز سرکرد های نوکر اشرف و توابع آمدند قرقاول بسیاری آوردند از اینجا به علی آباد رسیدیم جلگه دارد چمن است. امامزادهٔ یوسف رضا آنجا واقع است خوب ساخته اند سردری مطبوع داشت یک سرو بلندی در صحنش رسته بود. کیاکلا به دو فرسخ فاصله طرف دست چپ علی آباد است. شیخ طبرسی هم در طرف دست چپ علی آباد است به فاصلهٔ دو فرسخ. عبّاسقلیخان می گفت قرقاول بسیاری دارد. محمدرحیم خان و عبّاسقلیخان که شکار رفته بودند، آمدند چند قرقاول آوردند. شتران بنه که آمدند موجب تعجّب اهل مازندران بود. شب را شغال بسیار فریاد کرد. شب را قرق شد به هر حال خوش گذشت.

همین خوش گذشتن هاست که سبب شده مازندران تبدیل به یکی از مهم ترین مقاصد سفر های داخلی گردد و سالانه میلیون ها گردشگر شهر خود را برای رسیدن به شهر های شمالی کشور ترک نمایند.

اگر تهران را به عنوان پایتخت مبدا سفر قرار دهید، می توانید با وسیله شخصی از راستا پردیس و جاجرود راه خود را شروع کنید. بعد از گذشتن از بومهن و دماوند در جاده فیروزکوه برانید و از سیدآباد، هرانده، لاسم چشمه، فیروزکوه، گدوک، ورسک، دوآب، پل سفید عبور کنید و با رسیدن به زیرآب در میان انبوه درختان و سرسبزی های استان مازندران غرق خواهید شد. راستا را تا شیرگاه و چای باغ ادامه دهید و با رسیدن به تالار پشت سفلی دیگر راهی تا قائم شهر نخواهید داشت.

اتوبوس نیز گزینه دیگری برای سفر به قائم شهر خواهد بود چنانکه هر روز در ساعات مختلف از پایانه شرق تهران اتوبوس به مقاصد مختلفی مانند گرگان و ساری حرکت می نماید که در میان راه می توانید در قائم شهر پیاده شوید. اگر دوست داشته باشید با قطار سفر کنید، می توانید از تهران به مقصد ساری با قطار کوپه ای بروید. هواپیما نیز گزینه دیگری برای سفر خواهد بود البته می توانید بلیط را به مقصد ساری تهیه کنید و از آنجا با اتوبوس یا تاکسی به سمت قائم شهر بروید.

در قائم شهر با شهری زنده و سر سبز روبه رو می شوید که بیش از صد اثر تاریخی و فرهنگی دارد که نیمی از آن ها در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده اند. در هر راستای گام نهید با جاذبه های خاص آن راستا روبه رو می شوید. وجود آب بندها، باغ های تاریخی، امامزادگان و برج مقبره هایی که به سلسله مرعشیان و قرن 9 هجری می رسند ازجمله این جاذبه ها هستند.

بافت قدیم قائم شهر بسیار زیباست و عرصه ای حدود 60 هکتار دارد و در مرکزیت آن هم میدان طالقانی قرار گرفته است. در اطراف این میدان خانه هایی را شاهد خواهید بود که قدمت آن ها به دوره پهلوی اول می رسد و هنوز هم در آن ها زندگی جریان دارد.

می توانید از اماکن مذهبی مانند مقبره سیدابوصالح، امامزاده زکریا و آرامگاه علامه شیخ طبرسی نیز دیدن کنید. قدمت بنای این آثار تاریخی به قرن ششم هجری می رسد.

اگر دوست داشته باشید سری هم به بازار بزنید بد نیست بدانید که هر روز بازاری به نام آن روز در یکی از خیابان های قائم شهر برپا می گردد و بخصوص در چهارشنبه بازار می توانید تمام محصولات محلی و هر آنچه احتیاج دارید از ماهی تازه، میوه و سبزی گرفته تا زیتون و نان محلی و... را یکجا دراختیار داشته باشید. سوغاتی های مازندران و قائم شهر نیز به وفور در این بازار ارائه می گردد.

اگر راستا قادی کلا را در نظر بگیرید مرداب قادی کلا را پیش روی خود خواهید داشت. منطقه ای زیبا و مملو از آب بند هایی که تبدیل به آبگیر شده اند و در فضای جنگل و در میان درختان منظره ای فراموش نشدنی را ساخته اند. البته در بیشتر این آبگیر ها امکان قایق سواری وجود ندارد. در حاشیه آب بندان تاسیسات گردشگری مانند سفره خانه سنتی و چلوکبابی هایی قرار دارند که میزبان مسافران هستند و می توانید طعم کباب و ماهی تازه را بچشید.

اگر به آثار باستانی علاقه مند هستید می توانید سری به تپه گردکوه و تپه طالقانی بزنید. تپه هایی که یکی از عصر آهن تا دوره اسلامی و دیگری از هزاره اول باقی مانده اند.

برج مقبره زرین نوا ازجمله آثار تاریخی است که از دوره مرعشیان به یادگار مانده و بنایی با ویژگی های خاص و معماری هشت ضلعی و گنبد هرمی شکل است.

طبیعت زیبای منطقه نیز چشم بیننده را خیره می نماید. این زیبایی را می توانید در پارک جنگلی تلار که در جاده نظامی قرار گرفته است، ببینید. درختان قدیمی سر به فلک کشیده، سر سبز و سرزنده در کنار دریاچه نظامی منظره ای سحرانگیز ایجاد نموده اند که محو آن خواهید شد.

قائم شهر را شهر مرکبات هم می نامند و در هر گوشه و کنار شهر چشم بدوانید با درختان پرتقال و لیمو روبه رو می شوید و فقط کافی است دستتان را دراز کنید تا بتوانید یکی از این میوه های پرآب و شیرین را بچینید. حتا بیشترین حجم فراوری مرکبات کشور در استان مازندران مربوط به قائم شهر است.

به همین واسطه است که هر سال در فصل مرکبات، قائم شهر میزبان برگزاری جشنواره مرکبات می گردد. جشنواره ای که فقط محلی برای ارائه محصولات و مرکبات محلی نیست بلکه تور هایی طراحی شده که گردشگران بتوانند با حضور در باغ ها و در میان درختان، خودشان میوه بچینند و عطر پرتقال، لیمو و نارنگی را پای درخت حس نمایند. همگام شدن با مردم محلی در برداشت محصول از یکسو و در دست دریافت پرتقال تازه چیده شده از درخت از دیگر سو، لذتی دارد که هیچ جا نمی توان آن را تجربه کرد.

در جشنواره مرکبات قائم شهر علاوه بر آشنایی با فرصت های کشاورزی منطقه، با فرهنگ و آداب و رسوم مردم نیز آشنا خواهید شد. ضمن آنکه محصولات محلی در اختیار مخاطبان قرار می گیرد و می توانید در کنار سایر اقوام به نظاره موسیقی سنتی و روش پخت نان محلی و... بنشینید.

در قائم شهر می توانید طعم غذا های شمالی و مازندرانی را بچشید. از فسنجان و مرغ ترش گرفته تا ناردونی، مالابیج، بشته واش و اکبرجوجه غذا های این منطقه هستند که در بیشتر رستوران ها و واحد های بومگردی ارائه می شوند.

در قائم شهر می توانید شکر قرمز بخرید؛ محصولی فرآوری شده از نیشکر که در کنار فراوری آن کف نیز فراوری می گردد که معمولان مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد.

تندیر نان، سوهان کنجد، برنجک، پیس گندله، کوماج، نان قالاچ، پشت زیک، برنجک (بهار دونه)، نان محلی مانند پنجه کش از دیگر سوغات محلی قائم شهر است که چشیدن طعم آن ها خاطره انگیز خواهد بود.

اگر دوست داشته باشید از صنایع دستی محلی نیز خریداری کنید بهتر است بدانید که بیش از 25 نوع صنایع دستی در قائم شهر فراوری می گردد که معروف ترین آن گره چینی است. البته انواع بافته های داری مانند گلیم و جاجیم و البته سفال و چرم نیز از دیگر صنایع دستی قائم شهر است.

در قائم شهر انواع واحد های پذیرایی و بیش از 10 واحد اقامتی شامل هتل و هتل آپارتمان و انواع سوئیت و ویلا و تعداد زیادی خانه های مسافر به گردشگران خدمات ارائه می دهند. فضا های بکر روستایی نیز در کنار واحد های بومگردی شرایطی خاص برای اقامت گردشگران فراهم می نمایند.

منبع: ایلنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 633

به "به شهر مرکبات سفر کنید و طعم طبیعت را بچشید" امتیاز دهید

1 کاربر به "به شهر مرکبات سفر کنید و طعم طبیعت را بچشید" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به شهر مرکبات سفر کنید و طعم طبیعت را بچشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید