تنگه کریان در جزیره قشم

به گزارش لیسو، از آنجا که با توجه به گرم و خشک بودن منطقه، آب شیرین ذخیره شده ارزش بالایی دارد، این چاهها محل ذخیره آب باران است. این کانال ها و چاههای تنگه کریان، قدمتی باستانی دارند و از زمان های دور برای تامین آب شیرین اهالی این بخش از جزیره مورد استفاده قرار داشته است.

تنگه کریان در جزیره قشم

قشم عظیم ترین جزیره مسکونی ایران و یکی از زیباترین و با صفاترین منطقه ها گردشگری سرتاسر ناحیه جنوب ایران به تعداد می آید. این شهرستان از مهم ترین منطقه ها استان هرمزگان بوده و دارای تاریخی طولانی است. سابقه حکومت در قشم به پیش از اسلام می رسد. امرای قشم با داشتن نیروی زمینی و دریایی حاکمیت خود را حفظ می نموده اند. چنان که در کتب تاریخی آمده، توجه به قشم در دوره ایلخانی مغول ها بالا می گیرد.

تنگه کریان از جاذبه های دیدنی قشم

با ورود پرتغالی ها به خلیج فارس، قشم به دست آن ها می افتد و این استیلا تا قرن یازدهم هجری (دوره صفویان) ادامه می یابد. از این هر سه دوره بقایایی به جا مانده که امروزه جزو آثار دیدنی این منطقه محسوب می شوند. صادرات شهرستان قشم گونه های ماهی و میگو، صنایع دستی، قایق، لنج و خاک سرخ است.

از آن جایی که صید آبزیان در این شهرستان از صندلی خوبی برخوردار بوده و بیش تر مردم این شهرستان ماهی گیر و کارگر معدن خاک سرخ هستند، ماهی، میگو و خاک سرخ مهم ترین صادرات منطقه را تشکیل می دهند. از مهم ترین صنایع دستی مردم شهرستان قشم می توان به لنج سازی، گلابتون دوزی، خوس دوزی، شک دوزی، سوند و حصیربافی، توربافی، گرگور سازی اشاره نمود.

در تنگه کریان جزیره قشم گرگورسازی از دیگر صنایع دستی مردمان جزیره قشم به تعداد می آید. گرگور تله های سیمی و نیم دایره شکلی است که به اسم وسیله اصلی صیدماهیان کف زی از آن ها استفاده می گردد و گرگورسازی در حال حاضر به خاطر کمبود و گرانی سیم مخصوص آن که وارداتی است رونق گذشته را ندارد اما در صورت تهیه و تامین سیم آن در آبادی های صیادی جزیره قشم ساختن گرگور کم و بیش رواج دارد.

عکس های تنگه کریان

لوازم مورد احتیاج برای سفر به تنگه کریان در قشم

- کفش مناسب پیاده روی

- قمقمه آب

- کرم ضد آفتاب

- خوراکی های کم حجم

برترین زمان سفر به تنگه کریان در قشم

با توجه به این که جزیره قشم در جنوب ایران واقع است و آب و هوا در این منطقه در اغلب اوقات گرم و خشک است، اما برای سفر ضروری است بدانید که در بهار و تابستان این جزیره آب و هوای گرمی دارد اما به این علت که در تنگه کریان دیوارهای دره از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری می نماید آزار دهنده نیست ولی در دیگر نقاط جزیره آب و هوا می تواند آزاردهنده باشد. اما در فصل پاییز و زمستان شرایط هوا در این جزیره بسیار مطبوع می گردد و می توانید به غیر از تنگه کریان دیگر نقاط قشم را هم به راحتی ببینید.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1720

به "تنگه کریان در جزیره قشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه کریان در جزیره قشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید