حیرت آور ترین سرقت های آثار هنری در تاریخ

به گزارش لیسو، سرقت چه از نوع مسلحانه یا با لباس مبدل پلیس و نگهبان موزه؛ آثار هنری به رغم مراقبت ویژه همواره هدف سارقان بوده اند. حیرت آورترین سرقت های آثار هنری در تاریخ را در این گزارش تصویری ببینید:

حیرت آور ترین سرقت های آثار هنری در تاریخ

حیرت آورترین سرقت های آثار هنری در تاریخ را در این گزارش تصویری ببینید:

تابلوی لبخند ژکوند، مونا لیزا اثر لئوناردو داوینچی در سال 1911 میلادی از موزه لوور پاریس به سرقت رفت. وینچنزو پروجیا با لباس مبدل کارمندان موزه این تابلوی نسبتا کوچک را در زیر شنل خود مخفی کرد و به بیرون برد. پلیس او را دو سال بعد در سال 1913 بازداشت کرد و تابلو به موزه بازگشت. یک تاجر آثار هنری پروجیا را به پلیس معرفی کرده بود.

این تابلوی رامبراند، نقاش معروف هلندی رکورد بیشترین سرقت جهان را در اختیار دارد و به شوخی به رامبراند برای بردن معروف است. این تابلو که پرتره یاکوب د گین سوم نام دارد تا به امروز در سال های 1966، 1973، 1981 و 1986 و در مجموع چهار بار به سرقت رفته و خوشبختانه هربار پیدا شده است.

در سال 1990 دو سارق با لباس مبدل ماموران پلیس وارد موزه ایزابلا استوارد گاردنر شهر بوستون آمریکا شدند و 13 تابلو را با خود بردند. از آن زمان هیچ اثری از تابلو ها و سارقان اسرارآمیز یافت نشده است و هنوز هم قاب های خالی در موزه آویزان هستند.

مردی در سال 1991 با مخفی شدن در توالت موزه ون گوگ در هلند پیروز شد با همکاری یک نگهبان موزه 30 تابلو که در میان آن ها این پرتره ون گوگ نیز بود را به سرقت برد. پلیس هلند یک ساعت بعد تابلوهای به سرقت رفته را در اتومبیل سارقان فراری پیدا کرد. سارقان نیز چند ماه بعد دستگیر شدند.

مادونا با بچه، اثر لئوناردو داوینچی به ارزش 70 میلیون یورو در سال 2003 از قصری در اسکاتلند به سرقت رفت. دو سارق که به عنوان جهانگرد به آنجا رفته بودند پیروز به خلع سلاح نگهبانان و سرقت تابلو شدند. پلیس بعد از چهار سال جستجو، تابلو را در گلاسگو پیدا کرد.

سارقان مسلح در سال 2004 با حمله به موزه ادوارد مونک در اسلو در برابر چشمان حیرت زده بازدیدکنندگان تابلو جیغ ، اثر این استاد اکسپرسیونیسم را از دیوار جدا کرده و با خود بردند. پلیس بعدا آثار را پیدا کرد ولی تابلو جیغ در شرایط نامناسبی قرار داشت که دیگر کاملا قابل ترمیم نیست.

بزرگترین سرقت آثار هنری اروپا با سرقت چهار تابلو اثر پل سزان، ادگار دگا، وینست ون گوگ و کلود مونه (تصویر) به ارزش 180 میلیون فرانک سوئیس در سال 2008 و در شهر زوریخ صورت گرفت. هر چهار تابلو بعدا پیدا شدند.

این سکه طلا به وزن 100 کیلوگرم از موزه بوده شهر برلین در سال 2017 به سرقت رفت. ارزش طلای سکه در آن زمان نزدیک به چهار میلیون دلار بود. سارقان احتمالا از طریق یک پنجره وارد موزه شده و سکه به بزرگی 53 سانتیمر و قطر 3 سانتیمر را که در کانادا و با چهره ملکه الیزابت ضرب شده، با خود بردند.

یکی از بزرگ ترین گنجینه های جواهرات اروپا در موزه Grüne Gewölbe (طاق سبز) واقع در درسدن، در شرق آلمان، روز 25 نوامبر سال 2019 مورد دستبرد قرار گرفت. سارقان توانستند سه مجموعه گرانبها را از موزه خارج کنند. برخی از قطعات بی نظیرند و قیمت گذاری بر آنها ممکن نیست. بازدید از موزه با تمهیدات مدرن امنیتی همراه است. سارقان احتمالا از یک پنجره وارد شده اند.

منبع: دویچه وله

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1263

به "حیرت آور ترین سرقت های آثار هنری در تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیرت آور ترین سرقت های آثار هنری در تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید