خواص تناول سوسک!

به گزارش لیسو، لیو دائویوان، متخصص ارشد در مرکز درمانی یونگ که در شهر واقع یین چوان واقع است، می گوید که این حشرات خواص سم زدایی داشته و همچنین می توانند به عنوان یک ادرارآور عمل نمایند. او می افزاید: همچنین برای بهبود گلودرد، ورم لوزه، سیروز کبد، و افزایش ذخیرۀ مایعات موثر هستند. .

خواص تناول سوسک!

خبرنگاران| وقتی لی بینگ کای، که کشاورز است، در مزرعۀ سوسک خود را باز کرد، حشره ای به اندازۀ یک دارت مستقیم به سمت صورتش می پرد. مزرعۀ او در جنوب غرب چین واقع است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از AFP، او این موجود را از روی پیشانی اش برمی دارد و پرتش می نماید در اتاق تاریکی که در آن ده میلیون حشرۀ دیگر از این نوع که در قاب های چوبی متصل شده به قفسه ها در حال لولیدن هستند.

این موجودات شش پا شاید برای خیلی ها چندش آور باشند، اما لی و دیگر پرورش دهندگان سوسک در چین، در حال بدل کردن این جانوران به کسب وکاری پرسود هستند.

بعضی سوسک ها را می فروشند تا برای مصارف پزشکی و درمانی، به عنوان خوراک حیوانات یا برای خلاص شدن از شر ضایعات خوراکی مورد استفاده قرار گیرند.

لی آن ها را به منظور دیگری پرورش می دهد: به عنوان غذا برای مصرف انسان ها.

رستورانی در پایین دست جادۀ مزرعۀ او، این سوسک ها در سس پرادویۀ مشهور سیچوان سوخاری می نماید و به شکم بازان بی پروا تعارف می نماید.

لی، در حالی که در اطرافش سوسک ها از همه جا در حال بالا و پایین رفتن هستند، یکی را زنده در دهانش می گذارد و می گوید: مردم تا وقتی که امتحانش ننمایند، باور نمی نمایند که چقدر خوب است.

پریپلانتا آمریکانا که در زبان عامیانه به سوسک آمریکایی مشهور است، یکی از بزرگترین گونه های سوسک بوده و برای درمان بیماری های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله: زخم معده، مسائل دستگاه تنفسی و همچنین به عنوان انرژی زا.

لی می گوید: بزرگترین تاثیر سوسک ها این است که ایمنی بالایی دارند، و به همین خاطر انسان ها بعد از خوردنشان این فواید را جذب می نماید. او اشاره می نماید که در چین به سوسک ها لقب قوی کوچولو داده شده، چرا که می توانند تا روز ها پس از نصف شدن زنده بمانند.

تاسیسات لی که در کوهپایۀ کو های پوشیده از بامبوی واقع در یی بین قرار گرفته، سابقاً خانه باغ بوده، یک طبقه بیشتر ندارد و چیز خاصی هم برای توصیف کردن ندارد. پیرامون آن را زمین های کشاورزی و مزارع پرورش دام فراگرفته است.

محل پرورش حدوداً به اندازۀ یک زمین بدمینتون است، و پنجره های آن با توری بسته شده تا یک وقت فرار دست جمعی سوسک ها اتفاق نیافتد.

ایمنی اهمیت زیادی دارد: در سال 2013، بعد از تخریب یک گلخانۀ پرورش سوسک، حدود یک میلیون سوسک از مزرعه در استان جیانگسو فرار کرد و آزاده جولان می دادند.

فواید برای سلامتی؟

سوسک های لی در فضا هایی که با قاب های چوبی مربعی ایجاد شده و با لوله های کنار هم نگه داشته می شوند زندگی می نمایند. این قاب ها در قفسه هایی که در دو اتاق تدارک دیده شده، جای دارند. این مکان گرم و مرطوب نگاه داشته می گردد و بوی آن یادآور لباس های مرطوب است.

زمان غذا دادن، وضعیت جنون آمیز می گردد؛ وقتی که لی ترکیبی از ذرت، پوست میوه و سبزی را روی سینی هایی می ریزد، سوسک ها ناگهان پلتفرم ها را غرق می نمایند و از سر و کول هم بالا می روند.

لی می گوید: ما آن ها را در محیط بهداشتی نگهداری می کنیم. آن ها غذای مناسب می خورند. چیز های مصنوعی نمی خورند.

لی، هر سه ماه یک بار، سوسک ها را برداشت می نماید تا جمعیتشان کنترل گردد، و آن ها را درون خمره ای از آب جوشان انداخته و سپس جنازه هایشان را خشک می نماید.

سال پیش، او یک تن سوسک خشک شده را به قیمت 90000 یوان (13500 دلار) به یک کارخانۀ داروسازی فروخت.

لی تا سال 2016 که وارد کار پرورش سوسک شد، مغازۀ موبایل فروشی داشت. اما او وارد سوسک داری شد چرا که کسب وکاری کم خرج است و پرورش و نگهداری از این حشرات نیز آسان است. او خانه باغ خود را تغییر کاربری داد و تخم ها را هم از یک پرورش دهندۀ دیگر خرید.

منبع اصلی درآمد او از فروش مستقیم این حشرات به مزارع یا کارخانه های داروسازی است، که به مدد فروشگاه آنلاینی که دخترش ساخته است، انجام می دهد. قیمت خرده فروشی نیم کیلو حشرۀ خشک شدۀ درسته بین 100 تا 600 یوان (15 تا 90 دلار) است.

در شهر ژیچانگ که در همسایگی اینجاست، گروه دارویی گودداکتر، بزرگترین مزرعۀ سوسک را اداره می نماید که شش میلیارد از این حشرات در آن زندگی می نمایند. در این تاسیسات برای نظارت بر حرکت و شرایط محیطی از هوش مصنوعی استفاده می گردد.

سوسک ها در اواخر قرن شانزدهم به پن تسائو کانگ مو اضافه شدند. این کتاب، جامع ترین کتاب پزشکی ای است که در خصوص طب سنتی چینی نگاشته شده است.

لیو دائویوان، متخصص ارشد در مرکز درمانی یونگ که در شهر واقع یین چوان واقع است، می گوید که این حشرات خواص سم زدایی داشته و همچنین می توانند به عنوان یک ادرارآور عمل نمایند.

او می افزاید: همچنین برای بهبود گلودرد، ورم لوزه، سیروز کبد، و افزایش ذخیرۀ مایعات موثر هستند. .

اما دیگر متخصصان طب چینی هشدار می دهند که صنعتی با مقررات ضعیف و موانع ناکافی برای ورود، می تواند نتیجۀ منفی به همراه داشته باشد.

گو چیه تی، رییس کلینیک طب چینی در دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور، می گوید: افراط در هر چیزی می تواند مضر باشد، حتی جین سینگ.

آن ها طلا هستند

اما لی بیشتر علاقه دارد تا سوسک ها را تبدیل به غذا کند و با یک رستوران محلی کار می نماید.

فو یوکیانگ، که در ماه تا سی سفارش می پزد، می گوید که مشتریان بعد از شنیدن دربارۀ فواید این غذا برای سلامتی، بسیار علاقه پیدا نموده اند تا آن را امتحان نمایند.

یکی از مشتریان به نام لو گائوی که برای اولین بار این حشره را امتحان می کرد، آن را بسیار خوشمزه، معطر و بسیار ترد، توصیف می نماید.

او می گوید: به نظر من هر چیزی که برای سلامتی خوب است باید خورد، مهم نیست که چیست. این ها ارزش غذایی بالایی دارند و پروتئین زیادی در خود دارند.

لی در حال کار بر روی توسعۀ فراوریات خود است و از جمله به دنبال فراوری کرم سوسک، گچ های طبی غنی شده با سوسک، و کفی های کفش حاوی عصارۀ سوسک است.

او می گوید: در همین یک حشره کی حسن وجود دارد و من می خواهم مردم بیشتری را از آن آگاه کنم. بسیاری از مردم فکر می نمایند که این یک موجود موذی است، اما برای من طلا است. آن ها مثل فرزندانم هستند.

منبع: فرادید
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 285

به "خواص تناول سوسک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص تناول سوسک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید