رئیسی پیش از عزیمت به چین: اجرایی شدن سند راهبردی 25 ساله در سفر به چین دنبال خواهد شد

به گزارش لیسو، رئیس دولت سیزدهم گفت: اجرایی شدن سند راهبردی ایران و چین در سفر به چین دنبال خواهد شد.

رئیسی پیش از عزیمت به چین: اجرایی شدن سند راهبردی 25 ساله در سفر به چین دنبال خواهد شد

به گزارش خبرنگاران، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر امروز 24 بهمن پیش از عزیمت به چین در فرودگاه مهرآباد درباره اهداف این سفر اظهار کرد: این سفر به دعوت رئیس جمهور جمهور محترم چین انجام می گردد و در آن، اجرایی شدن سند راهبردی 25 ساله که بین ایران و چین به امضاء رسیده، دنبال خواهد شد.

وی اضافه نمود: ما با چین ارتباطات زیادی داریم اما به میزانی که باید، از ظرفیت ها برای ارتقای روابط به ویژه در بخش مالی و تجاری استفاده نشده و ما در این رابطه عقب ماندگی جدی داریم.

رئیسی با اشاره به اینکه ایران و چین در آسیا ظرفیت های بسیاری دارند، بیان نمود: ایران و چین به عنوان دو کشور مستقل که منافع مشترکی در منطقه و دنیا دارند، می توانند با هم ارتباطات بیشتری داشته باشند. جبران عقب ماندگی در ارتباط و اینکه ظرفیت های دو کشور دقیق شناخته و برای تبادل به ویژه در اقتصاد روی آن کار گردد از اهداف دیگر این سفر است.

وی اضافه نمود: اراده دو کشور زمینه خوبی برای توسعه روابط است. ما با چین روابط دوجانبه زیادی در زمینه های مالی، تجارت، انرژی، مالی و پولی داریم که باید دنبال گردد. وزرایی هم که در این سفر همراه هستند برای امضای تفاهم نامه برنامه ریزی کردند.

رئیس قوه مجریه از امضای 20 تفاهم نامه در این سفر اطلاع داد و اضافه نمود: آنچه مهم است این است که ما باید روابط راهبردی دوجانبه خود را با چین دنبال کنیم. از طرفی در منطقه، عضویت ما در سازمان همکاری شانگهای ارتباط ما را نزدیک تر نموده است.

وی بعلاوه یادآور شد: عضویت ما در شانگهای باعث شد تا ارتباط ما با زیرساخت های مالی منطقه ای قطعی گردد و این ظرفیت خوبی در ارتباط با چین هم خواهد بود.

رئیسی در ادامه گفت: در ارتباطات دنیای و بین المللی، ما با چین منافع مشترکی در مقابله با یکجانبه گرایی داریم و برای داشتن استقلال سیاسی در دنیا این منافع ما را در کنار هم قرار داده است و باید بتوانیم آن را در حوزه های سیاسی و مالی دنبال کنیم.

رئیس دولت سیزدهم در انتها اظهار کرد: در این سفر با رئیس جمهور و مقامات عالی چین ملاقات خواهیم کرد و همکاران من هم با همتیان خود ملاقات خواهند داشت. امیدوارم این سفر بتواند برای توسعه روابط همه جانیه با چین تاثیرگذار باشد و سطح روابط دو کشور را ارتقاء بدهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 بهمن 1401 بروزرسانی: 25 بهمن 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2164

به "رئیسی پیش از عزیمت به چین: اجرایی شدن سند راهبردی 25 ساله در سفر به چین دنبال خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیسی پیش از عزیمت به چین: اجرایی شدن سند راهبردی 25 ساله در سفر به چین دنبال خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید