سمیعی: کیت های ایرانی توانایی تشخیص واریانت اومیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند

به گزارش لیسو، مدیر کل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کیت های فراوری داخل کشور بر اساس نتایج ارزیابی آزمایشگاهی و گزارش آزمایشگاه مرجع کشوری درانستیتو پاستور ایران، توانایی تشخیص واریانت اومیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند.

سمیعی: کیت های ایرانی توانایی تشخیص واریانت اومیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، دکتر سیامک سمیعی با بیان این مطلب تشریح کرد: کیت های فراوری داخل کشور که در آزمایشگاه های دانشگاهی شبکه کووید-19 کشور و سایر آزمایشگاه های پزشکی مجاز برای تشخیص و غربالگری کووید-19 مورد استفاده قرار می گیرند، بر اساس نتایج ارزیابی آزمایشگاهی و گزارش آزمایشگاه مرجع کشوری درانستیتو پاستور ایران، توانایی تشخیص واریانت اومیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند؛ بنابراین نتایج منفی آزمایش تشخیص مولکولی و تشخیص سریع، بخصوص وقتی در خصوص افرادی که علائم بالینی دارند، ولی نتیجه آزمایش اول آن ها منفی می گردد برای بار دوم تکرار می گردد، می تواند ملاک تشخیص قطعی قرار گیرد.

وی در ادامه اضافه کرد: البته در صورتی که بیمار در سیر بیماری بیش از حد زود و یا دیر مراجعه کند ممکن است نتیجه آزمایش منفی گردد. این احتمال در خصوص همه عوامل بیماری زای میکروبی وجود دارد و پزشک معالج در فرایند تشخیص بالینی و مشخص تکلیف بیمار به آن توجه می نماید.

مدیر کل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت بعلاوه گفت: تا قبل از شیوع وسیع واریانت اومیکرون، یعنی تا زمانی که واریانت دلتا سهم بیشتری در ابتلا به بیماری داشت، اکثریت مواردی که به علت علایم تنفسی برای انجام آزمایش تشخیصی مورد نمونه برداری قرار می گرفتند از نظر کووید-19 منفی بودند. بطوریکه در مواقعی حتی بیش از 90 درصد آن ها علل دیگری مثل آنفلوانزا، سرماخوردگی ساده فصلی و سایر ویروس ها عامل بیماری تنفسی بودند.

سمیعی اضافه کرد: این افراد بر اساس دستورالعمل های ابلاغی تشخیص و درمان کووید-19 از نظر عفونت کرونایی منفی هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1939

به "سمیعی: کیت های ایرانی توانایی تشخیص واریانت اومیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمیعی: کیت های ایرانی توانایی تشخیص واریانت اومیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید