شیوه های کاهش درد زایمان با طب سنتی و طب سوزنی

به گزارش لیسو، یکی از راهکارهای کاهش درد زایمان که در کشور ما کمتر به آن توجه می گردد و بسیاری از مادران آشنایی چندانی با آن ندارند، استفاده از طب سنتی و طب سوزنی است. روش های طب سنتی و طب سوزنی که جزو روش های غیر دارویی متداول هستند، کمی متفاوت از سایر موارد بالا هستند. این روش ها کاملا ریشه دار و قدیمی به شمار می فرایند. البته در خصوص اینکه طب سوزنی اثر مثبتی در کاهش درد زایمان داشته باشد، مناقشات زیادی شده است.

شیوه های کاهش درد زایمان با طب سنتی و طب سوزنی

شیوه های کاهش درد زایمان با طب سنتی و سوزنی

یکی از شیرین ترین اتفاقات در زندگی یک زن، مادر شدن است. چیزی که ممکن است شیرینی حس مادر شدن را کم کند، سختی های دوران بارداری و به خصوص درد زایمان است. اگر ادعا کنیم که مقدار مرگ و میر در عمل زایمان در طول تاریخ کمتر از جنگ نبوده است، سخن بی جایی نگفته ایم. البته شاید با پیشرفت علم از مقدار این تلفات کم شده باشد ولی درد زایمان طبیعی همچنان به قوت خود باقی است. یکی از عمده ترین دلایل انتخاب سزارین و یا استفاده از روش های درمانی، همین درد شدید زایمان است. در ادامه با ما باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

انواع روش های زایمان

امروزه روش های پیشرفته زیادی در علم پزشکی برای کاهش مقدار درد زایمان استفاده می گردد. روش های پزشکی به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند: روش دارویی و غیردارویی. از جمله روش های دارویی در علم پزشکی می توان به تزریق داروهای مسکن، استفاده از گاز انتونوکس و بعلاوه استفاده از بی حسی های موضعی در ناحیه لگن، بی حسی نخاعی، اپیدورال و بی حسی دهانه رحم اشاره نمود. روش های غیردارویی هم که در سراسر دنیا مرسوم است عبارتند از انواع طب سنتی مانند طب سوزنی، تکنیک های تنفس، هیپنوتیزم، طب فشاری، روش لامار، آب درمانی، رایحه درمانی، تحریک الکتریکی اعصاب خاص و ... .

با وجود پیشرفت علم، درد زایمان طبیعی همچنان به قوت خود باقی است

یکی از راهکارهای کاهش درد زایمان که در کشور ما کمتر به آن توجه می گردد و بسیاری از مادران آشنایی چندانی با آن ندارند، استفاده از طب سنتی و طب سوزنی است. روش های طب سنتی و طب سوزنی که جزو روش های غیر دارویی متداول هستند، کمی متفاوت از سایر موارد بالا هستند. این روش ها کاملا ریشه دار و قدیمی به شمار می فرایند. البته در خصوص اینکه طب سوزنی اثر مثبتی در کاهش درد زایمان داشته باشد، مناقشات زیادی شده است.

روش های طب سنتی برای کاهش درد زایمان

روش های طب سنتی مبتنی بر رعایت رژیم غذایی طبیعی و سازگار با طبع مادر است. در طب سنتی به مادر توصیه می گردد که در حین دوران بارداری از غذاها و گیاهان مخصوصی برای تقویت قوای جسمی و سلامتی خود استفاده کند و حرکات بدنی مانند پیاده روی در طول دوران بارداری و کارهایی در روزهای نزدیک به زمان زایمان انجام دهند. تمرکز بیشتر رژیم غذایی طب سنتی، بر روی ماه آخر بارداری و روزهای نزدیک به زمان زایمان است. توصیه های غذایی که در طب سنتی به زنان در هفته های آخر بارداری می گردد، به توضیح زیر است:

1- پرهیز از خوردن غذاهای ترش

2- نوشیدن روازنه شیر و مصرف خرما

3- خوردن غذاهای نرم و سبک مثل سوپ، شوربای جوجه، غذاهای حاوی روغن بادام و ...

4- گیاهان دارویی که به زنان باردار توصیه می گردد در هفته های آخر بارداری و برای کاهش درد زایمان استفاده نمایند عبارتند از خاکشیر، رازیانه، برگ ختمی، گل شاه پسند، زعفران، تخم شوید، شنبلیله و سیاه دانه.

یکی دیگر از روش های طب سنتی آمادگی برای زایمان با انجام یک سری کارهای بخصوص است. یعنی در کنار روش رژیم غذایی و استفاده از دانه ها و دارو های گیاهی، کارهایی هم به زنان باردار توصیه می گردد تا برای کاهش درد زایمان انجام دهند. از جمله این کارها استحمام و نشستن در آبی است که در آن جوشانده شوید، شنلبلیه و تخم کتان ریخته باشند. بعلاوه چرب کردن ناحیه اطراف شکم و باسن با روغن های گیاهی مانند روغن بابونه یا کنجد توصیه دیگر متخصصان طب سنتی به زنان باردار است.

آنالیز اثر طب سوزنی در کاهش درد زایمان

از جمله روش های کاهش درد زایمان در علم پزشکی، استفاده از داروهای بی حسی در ناحیه دهانه رحم و واژن است. طب سوزنی هم روشی مشابه این کار را در هنگام زایمان انجام می دهد. به این شکل که با نزدیک شدن زمان زایمان، با فرو بردن سوزن های نازک در نقاط خاص بدن، سعی در نرم کردن و باز شدن دهانه رحم دارد. مطالعات زیادی در کشور ما و در سطح دنیا در خصوص درد زایمانی طب سوزنی (Acupuncture analgesia) اجرا شده است. به طور مثال نتایج مطالعه ای که چند سال پیش در دانشگاه شاهد به وسیله پژوهشگران بر روی چند زن در بیمارستان مریم تهران انجام شد، نشان می دهد طب سوزنی تأثیر خاصی روی کاهش درد زایمان ندارد. در این مطالعه که بر روی 60 زن باردار در نزدیکی وضع حمل اجرا شده است، با قرار دادن سوزن در نقاط خاصی از بدن که طب سوزنی بر آن اصرار دارد، مقدار درد مادر در قبل از قرار دادن سوزن ها، بعد از قرار دادن سوزن ها و بعد از زایمان مورد مقایسه نهاده شد که تفاوت معناداری روی درد زایمانی طب سوزنی (Acupuncture analgesia) مشاهده نشد. (دوماهنامه علمی پژوهشی دانشور پزشکی- شماره 71) در مطالعه دیگری که به وسیله دکتر رامرز و همکارانش در سال 2002 انجام شد هم نتایج مشابهی به دست آمد.

در کنار این موضوع باید بگوییم که طبق نتایج بعضی از مطالعات، با وجود آن که مقدار درد زایمان در طب سوزنی (Acupuncture analgesia) کاهش ملموسی ندارد ولی طب سوزنی می تواند اثرات مثبت دیگری برای خانم های باردار داشته باشد. چه بسا همین اثرات مثبت بعضی را به این اشتباه انداخته است که تصور می نمایند، طب سوزنی روی کاهش درد زایمان به طور مستقل اثر دارد. به طور مثال نتایج بعضی از آنالیز ها نشان می دهد که طب سوزنی بر روی کاهش افسردگی دوران بارداری که در خانم ها شایع است و بعلاوه کاهش درد کمر و لگن در دوران بارداری موثر است. با در نظر گرفتن این نکته می توان گفت که این روش، با کاهش درد کمر و لگن و بعلاوه افزایش روحیه خانم ها برای مقاومت در برابر درد، به نوعی با کاهش درد انباشته ای که در طی 9 ماه برای آن ها ایجاد می گردد، در کاهش درد زایمان هم تأثیر خوبی خواهد گذاشت. برای نمونه می توان گفت بیشتر خانم ها در طول 9 ماه بارداری، در زیر قفسه سینه خود درد مزمنی را تحمل می نمایند. در هنگام فارق شدن، این درد هم در کنار درد زایمان وجود دارد و به طور مستقیم باعث افزایش آن می گردد ولی زن بارداری که به یاری طب سوزنی و طب سنتی، از چنین دردهایی رها شده است، در هنگام زایمان درد کمتری را تحمل خواهد نمود. این موضوع را می توان به نقاط دیگر بدن هم تعمیم داد.

اصلاح سبک زندگی برای کاهش درد زایمان

ناگفته پیداست یک مادر برای داشتن زایمانی راحت و ایده آل باید روش زندگی خود را اصلاح کند و استفاده از روش­های سنتی فقط در زمان بارداری یا ماه­های آخر کافی نیست. منظور از اصلاح روش زندگی، رعایت توصیه­های طب سنتی در خصوص نوع خوراکی­ها، ساعت فعالیت، استراحت و بسیاری موارد دیگر می باشد. در مجموع باید گفت که روش های طب سنتی و طب سوزنی هواداران خاص خود را دارند و بسیاری از مادران باردار که بیشتر نگران سلامتی نوزاد خود هستند ترجیح می دهند برای اجتناب از عوارض احتمالی دارو، از روش های غیر­دارویی استفاده نمایند. می­توان گفت که با تاثیر مثبت طب سنتی و طب سوزنی در کاهش دردهای دوران بارداری، درد انباشه خانم ها کاهش یافته و در مجموع موجب کاهش درد زایمان می­گردد.منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1805

به "شیوه های کاهش درد زایمان با طب سنتی و طب سوزنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه های کاهش درد زایمان با طب سنتی و طب سوزنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید