غافلگیرکننده ترین و خونین ترین عشق های سینمای ایران

به گزارش لیسو، در طی سالیان گذشته، ما به عنوان مخاطب سینمای ایران، شاهد اشکال مختلفی از عشق بوده ایم.

غافلگیرکننده ترین و خونین ترین عشق های سینمای ایران

به گزارش برترین ها، در طی سالیان گذشته، ما به عنوان مخاطب سینمای ایران، شاهد اشکال مختلفی از عشق بوده ایم. اشکالی که گاهی با استاندارهای جامعه متفاوت و گاهی بسیار جنون آمیزند. یکی از پرتکرارترین اشکال عاشقی در سینمای ایران، داشتن عشق مشترک یا همان مثلث عشقی معروف است. در ادامه به داستان عاشقی مردهای مشهوری از سینمای ایران می پردازیم که مخاطبان را با عشق مشترک خود به چالش کشیده اند. با ما در این آنالیز همراه باشید.

رهایم کن

در این روزها مخاطبان زیادی هستند که برای بار دوم داستان درام-تاریخی شهرام شاه حسینی را برای دیدن انتخاب نموده اند. در میان تمام خورده داستان هایی که در دهه 50 شمسی این سریال اتفاق می افتد، داستان دو برادر دور افتاده از هم مخاطبان زیادی را جذب این سریال نموده است. داستانی درباره تقابل عاشقی و برادری که خاتمه آن برای هیچکس قابل پیش بینی نیست. داستان از جایی شروع می گردد که حاتم نایب سرخی(محسن تنابنده)، پسر بزرگ خانواده که جانشین اصلی پدرش به شمار می رود، دل به پرستا پسرش مارال(هدی زین العابدین) می سپارد. حاتم به عنوان مردی ایده آل تمام چیزهایی که مارال می خواهد را دارد برای همین این زوج عاشق تصمیم می گیرند ادامه زندگی خود را باهم سپری نمایند. اما شهرام شاه حسینی هرگز هوادار داستان عاشقی بدون چالش نبوده است برای همین پای هاتف(هوتن صبور)، برادر حاتم را به این داستان عاشقی باز می نماید. هاتف پسر کوچک خانواده است که استقلال شخصی خود را به ثروت خانوادگی پدرش ترجیح داده و به تهران کوچ نموده. اما چینش داستانی شاه حسینی او را دوباره به زادگاه خود بازگرداننده و مقابل عشق مارال و حاتم قرا می دهد.هاتف حالا عاشق عشق برادر بزرگ ترش شده و برای کنار زدن حاتم از این مثلث باید تمام شکاف های بین خود و برادرش را پر کند. چه از راه درست و چه از راهی که مخاطب را میخکوب و متعجب می نماید...

دنیا با من برقص

در پس تمام خنده هایی که با فیلم دنیا با من برقص تجربه می کنید، داستانی از شخصیت های این فیلم وجود دارد که ممکن است آنچنان مفرح نباشد. داستان رفاقت احسان(جواد عزتی) و فرخ(رامین صدیقی) که حالا تبدیل به یک دشمنی بزرگ شده است، از جمله اصلی ترین خطوط داستانی این فیلم به شمار می رود. داستان خاتمه یک علاقه و شروع عشق تازهی که منجرب تنفر دو دوست از یکدیگر می گردد.در میان داستان این رفاقت از دست رفته، پای یک زن در میان است! نسیم که سال ها قبل با هویت همسر احسان در جمع محبت آمیز کاراکترها حضور داشته، حالا تبدیل به دلیل اصلی دشمنی احسان و فرخ تبدیل شده. او بعد از جدایی از احسان، به فرخ پناه برده و او را به عنوان همدمی خوب انتخاب نموده تا یک زندگی تازه را شروع کند. اما احسان تمایلی به شروع زندگی تازه ندارد. او که سال هاست در گذشته زندگی می نماید، نمی تواند همسر سابق خود را با برترین دوستش تصور کند و همین درد بزرگ باعث کینه عجیب او به فرخ شده. فرخ اما تمام تلاشش را برای شروع دوباره این دوستی به کار می گیرد اما وقتی پای یک زن در میان باشد، تمام محاسبات او بی جواب است. در نهایت اما روایت سروش صحت به عنوان کارگردان فیلم، دوستی را بر این عشق قدیمی پیروز می نماید و احسان و فرخ را دوباره در قامت دو دوست برای مخاطب به نمایش می گذارد.

غزل

شنیدن داستان عشق و عاشقی از زبان مسعود کیمیایی کمی غریب است اما او در فیلم غزل روایت متفاوتی را به مخاطبان نشان داد.ماهیت عشق زیباست، اما امان از روزی که همان عشق شما را به سمت جنون ببرد. همه چیز بین حجت(محمدعلی فردین) و زینی(فرامرز قریبیان) خوب پیش می رفت و این دو برادر زندگی خوبی با هم داشتند. تا روزی که پای غزل(پوری بنایی) به زندگیشان باز شد. او با تمام زیبایی زنانه اش، دل هر دو برادر را اسیر خود کرد و این تازه شروع جدایی این دو برادر بود. عشق آن دو به غزل تا جایی پیش می رود که حتی حاضر شدند غزل را با هم تقسیم نمایند اما این تدبیر هم نتوانست پیوند آن ها ترمیم کند. در نهایت جنون این دو برادر اما به فدا شدن غزل می انجامد و هر دو در داغ از دست دادن او به گل می نشینند. این جنون اما در فیلم کیمیایی آنچنان زیبا نمایش داده می گردد که آن را به زیباترین اثر مسعود کیمیایی بدل می نماید.

بنفشه آفریقایی

بازگشت به زندگی گذشته، زندگیای که دیگر تمام شده و نیازی شروع دوباره آن نیست،محور اصلی داستانی است که مونا زندی روایت میکند. او در این فیلم به سراغ زن میانسالی به نام شکوه(فاطمه معتمدآریا) رفته که به معنای واقعی بین زندگی گذشته و حال خود گیر نموده است. او در حال حاضر با همسرش رضا(سعید آقاخانی) زندگی میکند اما در تصمیمی دور از انتظار، پای شوهر سابق خود یعنی فریدون(رضا بابک) را به زندگی خود باز میکند. او این تصمیم را از روی خیرخواهی و انسانیت میگیرد اما با رو به رو کردن رضا و و فریدون به عنوان دو دوست قدیمی، دشمنی بزرگی بین آنها ایجاد میکند. فریدون که هنوز عاشق شکوه است، آسایش رضا به عنوان همسر فعلی شکوه را بهم میزند. در روزگاری که مثلثهای عشقی بین جوانان مرسومتر است، مونا زندی با روایت داستان شکوه و همسر سابق و همسر فعلیاش، فیلمی دیدنی و ماندگار به نام بنفشه آفریقایی را به نمایش میگذارد.

طوقی

امان از عاشقانههای علی حاتمی! طوقی در کارنامه فیلمهای علی حاتمی یکی از برترینها به شمار میرود. روایتی از سایه شوم یک طوقی بر روی زندگی خانوادهای اصیل که آسید مصطفی(ناصر ملک مطیعی) سرپرست آن است. داستان علی حاتمی از دلباختگی آسید مصطفی به دختر زیبایی از شیراز به نام طوبی(آفرین) شروع میگردد. فاصلهها و سختی و ایام اما اجازه نمیدهند مصفطفی با معشوقش ملاقات کند.برای همین امینی برای خود انتخاب میکند که وظیفه آوردن عروسش را به عهده بگیرد. برای این کار،چه کسی بهتر از برادر زادهاش آسید مرتضی؟! این اعتماد اما روی دوش مرتضی سنگینی میکند. او با اولین ملاقات با طوبی، یک دل نه صد دل عاشق او میگردد اما چگونه میتواند این جسارت را برای دایی خود روایت کند. قصهی این دایی و برادر زاده اما به شکل غمانگیزی به اتمام میرسد.خاتمهی تلخ با عشق ناکام مرتضی و طوبی که هیچ گناهی نداشتند بجز عاشقی...

سعادت آباد

یاسی(لیلا حاتمی) در کنار همسرش مسعود(حامد بهداد) زندگی راحتی را تجربه میکند. اون تمام گذشته خود را پشت سر گذاشته و تصمیم دارد عاشقانه در کتار همسرش زندگی کند. زندگی او بیخبر از عشق قدیمی که سالها پیش فراموشش نموده در جریان است غافل از اینکه خاطرات بیرحم تر از چیزی که او انتظار دارد روی زندگی او سایه انداخته. گذشته او با بهرام(حسین کمک) هنوز از فکر بهرام پاک نشده است. او به عنوان دوست صمیمی مسعود و خود یاسی در جمع آنها پذیرفته شده در حالی که احساسات او به یاسی همچنان پا برجاست. یاسی در تمام لحظات فیلم سعی میکند این سایهی سنگین را از زندگی خود حذف کند اما شاید گذر از گذشته آنچنان هم راحت نیست. میتوان گفت بهرام یاسی را از خودش هم بیشتر دوست میدارد برای همین تصمیم میگیرد از زندگی این زوج به ظاهر خوشبخت برود با با خاطرات خوشش از یاسی و دوستیاش با مسعود زندگی خود را ادامه دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1402 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2196

به "غافلگیرکننده ترین و خونین ترین عشق های سینمای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غافلگیرکننده ترین و خونین ترین عشق های سینمای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید