مجرم نامرئی که مریخ را لرزاند!

به گزارش لیسو، زمین و مریخ هر دو زلزله را تجربه نموده و می نمایند؛ فقط یک تفاوت اساسی وجود دارد. زلزله در مریخ اغلب در اثر سقوط شهاب سنگ ایجاد می شوند، زیرا سیاره سرخ فاقد صفحات تکتونیکی است که قطعات پوسته را روی زمین جابجا می نماید. پس وقتی هیچ شواهدی دال بر برخورد شهاب سنگ وجود نداشته است، چه چیزی باعث شد که یکی از شدیدترین زلزله ها بر روی مریخ رخ دهد؟

مجرم نامرئی که مریخ را لرزاند!

تینا مزدکی- ارتعاشات ناشی از زمین لرزه 4.7 ریشتری به مدت شش ساعت پوسته مریخ را لرزاند و به وسیله فرودگر اینسایت ناسا در می 2022 ثبت شد. فرض بر این بود که این زمین لرزه در اثر برخورد شهاب سنگ ایجاد شده است. یک تیم بین المللی از محققان بلافاصله جستجو برای شواهدی از یک برخورد را آغاز کردند. مشکل این بود که هیچ اثری از برخورد وجود نداشت. این زمانی بود که تیم به رهبری بنجامین فرناندو، ژئوفیزیکدان سیاره ای، آغاز به فکر کردن کردند که به طور بالقوه چیزی در زیر سطح مریخ در حال وقوع است.

فرناندو و تیمش در مطالعه ای که اخیراً در Geophysical Research Letters منتشر شده است، می گویند: ما یک جستجوی جامع در منطقه ای انجام دادیم که در آن زمین لرزه اتفاق افتاده است. ما هیچ دهانه تازه ای را در این منطقه شناسایی نکردیم، به این معنی که این زمین لرزه احتمالاً ناشی از فرآیندهای زمین شناسی بوده است.

مجرم نامرئی که مریخ را لرزاند

تقریباً هیچ راهی برای از دست دادن دهانه فرضی که در اثر برخورد شهاب سنگ ایجاد شده باشد، وجود نداشت چراکه بنابر تخمین های اجرا شده قطر آن نباید کمتر از 300 متر (حدود 1000 فوت) می بود.

فرودگر اینسایت پیش از این هشت زلزله ناشی از برخورد شهاب سنگ را در مریخ شناسایی نموده بود، که بزرگترین آن ها 150 متر (500 فوت) قطر داشت. شباهت هایی بین زلزله های قبلی که ناشی از برخورد شهاب سنگ و زلزله اخیر وجود داشت؛ یکی از شباهت ها مدت زمانی طولانی ارتشاعات بود که تا 10.5 ساعت برای زلزله S1222a به طول انجامید.

علیرغم شباهت هایی که به نظر می رسید نشان از کاشت یک شهاب سنگ در مریخ دارد، تفاوت های آشکاری وجود داشت که تیم نمی توانست نادیده بگیرد. بزرگی S1222a از دو زمین لرزه دیگر که مشابه آنها بود بسیار فراتر رفت و امواج لرزه ای متنوع تری نسبت به سایر زمین لرزه ها از این زمین لرزه بیرون آمدند.

با این حال، فرناندو و همکارانش تصمیم گرفتند در پی یک دهانه برخوردی باشند. دهانه های هر دو رویداد قبلی به وسیله منطقه ها انفجار تیره تری احاطه شده بودند که حتی در تصاویر با وضوح پایین از ابزار MARCI (تصویرگر رنگی مریخ) مدارگرد شناسایی مریخ نیز قابل مشاهده بود. شکی وجود نداشت که دهانه ای از S1222a باید منطقه انفجار حتی بزرگتری داشته باشد. اما هیچ دهانه یا منطقه انفجاری دیده نمی شد.

اگر S1222a در اثر برخورد ایجاد شده باشد و دهانه ای تشکیل شده باشد، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که یکی از دو مورد باید درست باشد. این دهانه ممکن است برای تصویربرداری از آن یا منطقه انفجار آن به وسیله ابزارهای فعلی بسیار کوچک بوده باشد. متناوبا، ممکن است در قسمتی از سطح با توپوگرافی عجیب و غریبی شکل گرفته باشد که تماشا آن را سخت می کرد.

در زیر سطح مریخ چه خبر است؟

اگر گناهکار یک صخره فضایی نبود، چه چیزی می توانست باعث بزرگ ترین زمین لرزه شناخته شده گردد؟ در غیاب دهانه بزرگ، منطقه انفجار یا ابرهای گرد و غباری که احتمالاً می توانست با بزرگی S1222a مطابقت داشته باشد، تیم در نهایت به این نتیجه رسیدند که نیروهای زیرسطحی باید پشت زلزله بوده باشند.

آنها در همان مطالعه گفتند: تنها توضیحی که با مشاهدات فعلی سازگار است، یک منبع زمین ساختی زیرسطحی است.

اما چگونه یک منبع زمین شناسی بدون صفحات تکتونیکی می تواند در مریخ وجود داشته باشد؟ نیروهای زمین ساختی می تواند به وسیله هر چیزی که تأثیر قابل توجهی بر پوسته یک سیاره داشته باشد، نه فقط صفحات لغزشی که باعث پدیده هایی مانند زلزله و آتشفشان در زمین می گردد، ایجاد گردد. فرناندو پیش بینی می نماید که S1222a احتمالاً نتیجه تنش شدید پوسته مریخ از سرد شدن و کوچک شدن برای میلیاردها سال است.

منبع: arstechnica

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 آبان 1402 بروزرسانی: 15 آبان 1402 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2252

به "مجرم نامرئی که مریخ را لرزاند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجرم نامرئی که مریخ را لرزاند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید