موش و گربه بازی با گربه ماهیان

به گزارش لیسو، سریال مرگ گربه ماهیان در جاسک تمامی ندارد.پس از این که در 13فروردین امسال حدود 10تن لاشه گربه ماهی سواحل جاسک را فرش کرد، سه شنبه گذشته نیز خبر رسید این بار 15تن لاشه گربه ماهی به سواحل جاسک رسیده است تا شرایط آشفته محیط زیست دریایی کشور را به تصویر بکشد و این احتمال را تقویت کند که هنوز کشتی های صنعتی با خیالی آسوده در حال قانون شکنی هستند و اگر مشتری های شان قیمت ها را پایین آوردند یا اگر صید بهتری در تورشان افتاد بدون هیچ ترسی 25تن گربه ماهی را که بخشی از دارایی های این سرزمین است، مانند زباله در دریا رها کنند.

موش و گربه بازی با گربه ماهیان

مرگ مشکوک آبزیان در سواحل کشور زخمی کهنه است که هیچ وقت آن طور که باید برای درمانش اقدم نشده، زخمی که با مرگ گسترده گربه ماهی ها در سواحل جاسک این روزها دوباره تازه شده است.

اولین بار 13فروردین بود که لاشه حدود 10تن گربه ماهی در سواحل جاسک دیده شد،آن زمان برخی مسؤولان ادعا کردند این ماهی ها از سوی صیادان محلی صیدشده اما براثر واژگونی قایق صیادان، لاشه ها به دریا ریخته و به ساحل آمده است.

درحالی که برخی کارشناسان از این دلیل قانع نشده بودند و می گفتند قایق صیادان محلی گنجایش چنین حجمی را ندارد حادثه دوباره تکرار شد و این بار سه شنبه گذشته حدود 15تن لاشه گربه ماهی به ساحل رسید.

محمدرضا فاطمی،پژوهشگر علوم دریا یکی از کارشناسانی است که در این ماجرا انگشت اتهام را به سمت صید صنعتی می گیرد و به ما می گوید: گربه ماهی در کف دریا زندگی می کند به همین دلیل صید گسترده آن به ترال نیاز دارد.

آن طور که او توضیح می دهد گربه ماهی حرام گوشت است و به دلیل ارزش کم اقتصادی، صیادان محلی به صید آنها رغبتی ندارند.

فاطمی به نکته دیگری نیز اشاره می کند و می گوید در تصاویر نیز معین است لاشه بیشتر ماهیان تلف شده، یکدست است. علاوه براین فقط کشتی های صنعتی توانایی ذخیره این حجم از ماهیان صیدشده را دارند.

او این اطلاعات را کنار هم می گذارد و نتیجه می گیرد به احتمال زیاد یک کشتی صید ترال ماهیان را صید کرده است و این روزها به دلیل این که مشتری اش را ازدست داده یا گونه به صرفه تری برای صید پیداکرده، لاشه ها را از فریزرش خارج کرده و درون آب می ریزد تا برای صید تازه جا باز کند.

فاطمی به همین دلیل از مدیران سازمان شیلات می خواهد برای شفاف سازی، محل کشتی های صید ترال را که فعالیت شان ممنوع شده معین و اعلام کند این روزها چه فعالیت هایی می کنند.

محیط زیست: امکانات نداریم!

سازمان حفاظت محیط زیست نیز احتمال می دهد حجم گسترده لاشه گربه ماهیان از طریق یک کشتی صنعتی به دریا ریخته شده باشد.

داوود میرشکار، مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با ما می گوید بار اول که لاشه گربه ماهی ها در سواحل دیده شد،تازه بودند اما در ماجرای اخیر علاوه بر گربه ماهی مقداری لاشه ساردین ماهی نیز به ساحل آمده است.

به گفته او، بسیاری از لاشه ها تخریب شده اند، بنابراین می توان گفت مدت زیادی از مرگ آنها می گذرد.

میرشکار درباره فعالیت شناورهای صنعتی نیز می گوید تعدادی از این شناورها مجوز صید هور ماهی دارند به همین دلیل احتمال می دهیم گربه ماهی ها نیز از سوی این شناورها صیدشده باشند.

سرنخ آشفته بازار محیط زیست دریایی را که دنبال کنید به این نتیجه می رسید که سازمان حفاظت محیط زیست از این گلایه دارد که قادر نیست برمحیط زیست دریایی نظارت داشته باشد، چراکه ابزارش را در اختیار ندارد و قانون نیز این مهم را به شیلات سپرده است.

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست روی همین نقطه ضعف دست می گذارد و می گوید: براساس قانون در حوزه دریایی و شیلات محیط زیست هیچ مسؤولیتی ندارد و برنامه ریزی صید و برداشت از ذخایر و مدیریت آن در اختیار شیلات است.

آن طور که او می گوید، محیط زیست حتی در چنین مواردی قادر به نظارت نیست، چون تجهیزات لازم را ندارد به همین دلیل شفاف سازی در این خصوص وظیفه قانونی شیلات است.

اگر از میرشکار درباره چگونگی برخورد و مجازات متخلفان صید حدود 25 تن گربه ماهی بپرسید، او می گوید:محیط زیست حتی در جلسات شورای عالی محیط زیست اجازه ندارد نام گونه های شیلاتی را که در معرض خطر انقراض هستند، مطرح کند مگر این که خود شیلات این کار را انجام دهد.

در دست بررسی است

محیط زیست که مدت هاست اقرار می کند کارشناس و ابزار لازم را برای مدیریت مسائل زیست محیطی کشور در اختیار ندارد. به این ترتیب اگر ماجرای مرگ گسترده گربه ماهیان را با مسؤولان شیلات جاسک در میان بگذارید، جواب خواهید شنید که ماجرا در دست بررسی است.

امید زارعی، رئیس شیلات جاسک به خبرنگار ما می گوید علت تلف شدن گربه ماهیان درحال بررسی است. جالب این که او برخلاف معاون محیط زیست و برخی کارشناس احتمال صید گربه ماهیان توسط کشتی های ترال را رد می کند و می گوید:کشتی صید ترال در منطقه وجود ندارد و فعالیت این نوع کشتی ها در منطقه ممنوع است.

او تأکید می کند باید منتظر آماده شدن نتایج آزمایش ها بود اما براساس قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.

حدود دو هفته از ماجرای مرگ گسترده گربه ماهی ها می گذرد و به نظر می رسد این مرگ ومیر نیز خیلی زود مانند مرگ نهنگ ها در سواحل کیش یا مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله و خلیج گرگان به فراموشی سپرده شود، چراکه رسیدگی به مسائل محیط زیستی در اولویت بسیاری مدیران نیست و نقش محیط زیست برای آنها از ابزاری برای تزیین متن سخنرانی ها فراتر نمی رود.

مهدی آیینی - دبیر گروه جامعه / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1564

به "موش و گربه بازی با گربه ماهیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موش و گربه بازی با گربه ماهیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید