نخستین اعلام موضع هند پس از انتخابات افغانستان درباره دولت آینده و مذاکرات صلح

به گزارش لیسو، وزارت خارجه هند در نخستین موضع گیری پس از انتخابات افغانستان توضیح داد که روند صلح این کشور باید به رهبری دولت افغانستان باشد و به قانون اساسی و حاکمیت سیاسی این کشور نیز احترام گذاشته گردد.

نخستین اعلام موضع هند پس از انتخابات افغانستان درباره دولت آینده و مذاکرات صلح

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، راجش کومار سخنگوی وزارت خارجه هند به خبرنگاران گفت که دهلی نو از نزدیک شرایط افغانستان را دنبال می نماید و دولت مشروع و منتخب این کشور باید بخشی از روند صلح باشد.

وی تاکید نمود که این روند باید به رهبری دولت افغانستان باشد و به قانون اساسی و حاکمیت سیاسی این کشور نیز احترام گذاشته گردد.

سخنگوی وزارت خارجه هند با اشاره به شایعاتی درباره احتمال واگذاری بعضی مناطق به طالبان گفت که در توافق صلح افغانستان هیچ منطقه ای نباید خارج از کنترل و حاکمیت دولت این کشور باشد.

به گزارش طلوع نیوز، کومار ادامه داد که روند صلح افغانستان باید مورد موافقت کامل مردم افغانستان و دولت این کشور باشد.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز گفت: هند همیشه از انتخابات زود هنگام حمایت نموده و بسیار خرسندیم که انتخابات باوجود شرایط چالش برانگیز برگزار گردید. ما به همکاری با دولت مشروع که به قدرت برسد ادامه خواهیم داد.

پیش از این نیز هنگامی که آمریکا با به حاشیه راندن کابل مذاکرات با طالبان را ادامه می داد دهلی نو تاکید نموده بود که روند صلح افغانستان باید به رهبری، مالکیت و کنترل دولت این کشور باشد.

هند همیشه تصریح نموده که تنها از مذاکرات صلح تحت رهبری افغان ها حمایت می نماید و دولت افغانستان باید در روند مذاکرات صلح با طالبان حضور داشته باشد.

این در حالی است که پیش از توقف گفت وگوهای آمریکا و طالبان توسط ترامپ بین کابل و واشنگتن بر سر چگونگی پیش برد مذاکرات صلح اختلاف وجود داشت زیرا واشنگتن کوشش می کرد تا در غیاب کابل با طالبان به توافق برسد.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان نیز در واکنش به احتمال از سرگیری گفت وگوهای آمریکا و طالبان توضیح داد که روند صلح باید به رهبری و مالکیت دولت افغانستان باشد در غیراینصورت این روند هیچ پیشرفتی نخواهد داشت.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 384

به "نخستین اعلام موضع هند پس از انتخابات افغانستان درباره دولت آینده و مذاکرات صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین اعلام موضع هند پس از انتخابات افغانستان درباره دولت آینده و مذاکرات صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید