ویزای آمریکا: ویزای ایران را از توقف خارج کنید

به گزارش لیسو، این خبر پیرامون سخنان رئیس جامعه تورگردانان ایران درباره ویزای ایران را از توقف خارج کنید، برای شما نگارش شد.

ویزای آمریکا: ویزای ایران را از توقف خارج کنید

اگر علاقمند به دریافت خدمات ویزای تضمینی آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

ابراهیم پورفرج در گفت وگویی که با موضوع کوچ شغلی متخصصان گردشگری برگزار گردید، با امیدواری نسبت به آینده گردشگری ایران و ازسرگیری ورود گردشگران خارجی به ایران پس از یک دوره توقف بلند مدت اظهار کرد: آموزش هر نیروی متخصص در گردشگری دست کم سه سال زمان می برد، خروج این نیروها به گردشگری خسارت جبران نشدنی تحمیل می نماید. با این وجود، دولت نه تنها به پیشنهادهای ما برای حفظ نیروی شاغل گوش نمی نماید که طولانی شدن این شرایط را هم پیش بینی ننموده و برنامه ای برای مدیریت بحران ندارد.

او بیشترین خروج نیروهای متخصص گردشگری را مربوط به راهنمایان و راننده های وسایل نقلیه گردشگری دانست و اضافه نمود: شاید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هنوز متوجه نشده موفقیت صنعت گردشگری بخاطر وجود راهنمایان وفادار، باسواد و توانمند است. البته مخاطب نقد ما فقط این وزارتخانه نیست، چون توان آن برای یاری حدی دارد، هرچند هنوز یاری قابل ذکری هم ننموده است. به هر حال، بی انصافی است نیروی متخصص را رها کنیم و بگوییم هر کجا می خواهید بروید. به این فکر نموده ایم وقتی شرایط عادی شد، این نیروها را چگونه و از کجا می خواهیم برگردانیم!؟

پورفرج پیرامون اینکه ویزای ایران را از توقف خارج کنید، اظهار کرد: از همان اوایل شیوع ویروس کرونا با ارائه طرحی به دولت درخواست کردیم ویزای گردشگری را صادر کند تا ما با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی، گردشگر خارجی وارد کنیم، با این کار هم افسردگی جامعه کم می شد، هم بخشی از نیروی شاغل، حفظ و امید تزریق می شد. اما اصلا به این طرح گوش نکردند. از وزیر میراث فرهنگی و گردشگری خواهش کردیم از ستاد ملی کرونا وقت بگیرد تا ما با آنها حرف بزنیم، شاید دولت با دولت نتواند بدون تعارف حرف بزند. من خیلی اصرار کردم و پیگیر شدم، اما آقای وزیر این وقت را نگرفت.

او در واکنش به اظهارنظر بعضی حاضران در این گفت وگو درباره مسئولیت نداشتن وزارت بهداشت برای توجه به حفظ نیروی شاغل در گردشگری اظهار کرد: درست است که هر وزارتخانه ای وظیفه دفاع از بخش خود را دارد، ولی فراموش نکنیم وظیفه آسیب رساندن به بخش دیگر را هم ندارد. ما فقط می خواهیم این ستاد حرفهای ما را بشنوند، اگر اشتباه بود حذف نمایند.

او اضافه نمود: درست است که همه دنیا گرفتار کرونا شده است، ولی هیچ کجا و هیچ بخشی به اندازه گردشگری ایران گرفتار نیست. گردشگری ما از آبان 98 تعطیل شده است. حق آن بود که دولت یاری کند. یکبار در طول تاریخ بخش خصوصی به دولت احتیاج پیدا کرد، اما چه یاریی شده است؟ به هر نفر نیروی متخصص 16 میلیون تومان وام با سود 12 درصد داده اند، که حالا دوره تنفس این وام تمام شده است. قرار بود اقساط آن امهال گردد، ولی دارند اقساطش را می گیرند. یک سال پیش شرایط شاغلان گردشگری خیلی هم بد نبود و می توانستند اقساط وام را بپردازند، اما الان که وضع بدتر شده بانک ها فشار بیشتری می آوردند. متوجهیم بانک ها تاجر هستند و به این پول بیشتر از ما احتیاج دارند، ولی کمی هم انصاف داشته باشید، یک شش ماه دیگر مهلت دهید.

پورفرج بیان نمود: ما از دولت انتظار و توقع داریم. دولت انگار گردشگری را نمی شناسد، 16 میلیون تومان وام داده، فکر می نماید حقوق یک سالشان را پرداخت نموده است، درحالیکه حقوق یک نیروی متخصص و حرفه ای در گردشگری در یک ماه کمتر از 20 میلیون تومان نیست.

رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران با اشاره به اقداماتی که بخش خصوصی برای زنده کردن گردشگری انجام داده است، گفت: تا کنون دو جلسه با وزارت امور خارجه داشته ایم، طرح و پیشنهاد هم داده ایم. درخواست کردیم دست کم به تورهای طبیعت گردی ویزا بدهند، چون این گروه ها اصلا وارد شهر نمی شوند که جای نگرانی باشد، اما هنوز قبول ننموده اند.

او اضافه نمود: ستاد ملی کرونا از گردشگری اطلاعات دقیق ندارد، متوجه نیست گردشگری یعنی چه. یکبار به حرف های ما گوش دهد اگر اشتباه بود آن را نادیده بگیرد. گردشگر اعلام می نماید واکسن زده و می خواهد از جاده ابریشم بگذرد، سوال می نماید، همه کشورها ویزا می دهند جز ایران، چرا ویزا به روی این گردشگران بسته است؟ تصور ما این است چنین تصمیمی به عمد گرفته نشد؛ بلکه از روی ناآگاهی نسبت به گردشگری است. این ناآگاهی باعث می گردد خسارت سنگین به کشور وارد گردد.

او با این هشدار که اگر تکلیف صدور ویزا تعیین نگردد، گردشگران متقاضی سفر به ایران، سراغ کشورهای دیگر در همین منطقه می فرایند، گفت: دست کم یک برنامه زمانی تعیین به ما بدهند، تا حدقل ما به گردشگران و آژانس های خارجی جواب درست و قانع نماینده ای بدهیم. آنها می پرسند ایران کی ویزا می دهد و ما نمی دانیم بگوییم شش ماه، یک سال یا یک قرن دیگر!؟

پورفرج گفت: مطمئنم وقتی مرزها به روی گردشگران باز گردد، ورود تورها دوباره رونق می گیرد، چون ایران کشوری است که خیلی کم دیده شده و علاقمند زیاد دارد. از طرف دیگر، ایران کشور ارزانی است و اقتصاد مردم دنیا هم در یک سال گذشته افت کرد، پس می توان تعداد زیادی گردشگر جذب کرد. خیلی ها ترکیه را برای ما مثال می زنند، اما نباید فراموش کرد گردشگر به ترکیه می رود، اما این آژانس های ایرانی هستند که گردشگر را وارد کشور می نمایند، آژانس های ایرانی بسیار قدرتمند عمل می نمایند.

او همچنین این پیشنهاد را عنوان نمود که اختیارات ویزای گردشگری به بخش خصوصی واگذار گردد که البته با هماهنگی وزارت خارجه صادر گردد و اگر خطایی سر زد، با آن برخورد نمایند. پورفرج همچنین از دولت درخواست کرد مشاغل گردشگری را مانند سایر گروه های شغلی در اولویت واکسن کووید قرار دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1576

به "ویزای آمریکا: ویزای ایران را از توقف خارج کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزای آمریکا: ویزای ایران را از توقف خارج کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید