چالش جدی صنعت پتروشیمی؛ رشد 73 درصدی نیاز به گاز طبیعی طی 5 سال آینده

به گزارش لیسو، تهران (پانا) - سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از رشد 38 درصدی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در سال 1400 خبر داد و گفت رشد 73 درصدی نیاز به گاز طبیعی طی 5 سال آینده چالش جدی صنعت پتروشیمی است.

چالش جدی صنعت پتروشیمی؛ رشد 73 درصدی نیاز به گاز طبیعی طی 5 سال آینده

به گزارش خانه ملت، مصطفی نخعی در تشریح جلسه امروز (یکشنبه 23 آبان ماه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش و بررسی شرایط تولید، مصرف و صادرات محصولات پتروشیمی و نیز شرایط تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی با حضور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران خبر داد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جلسه امروز فیاضی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش برنامه های خود را مطرح و نمایندگان نیز سوالات و ابهامات خود را بیان کردند، اضافه کرد: همچنین شرایط تولید، مصرف و صادرات محصولات پتروشیمی و شرایط تامین خوراک واحدهای پتروشیمی با حضور محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشمی مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: طبق گزارش محمدی اکنون ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور حدود 90 میلیون تن است و در مقایسه با سال 99 که حدود 65 میلیون تن در سال بوده تقریبا به یک رشد 38 درصدی دست پیدا کرده ایم و قرار است این فرایند رو به رشد با توجه به طرح هایی -که صنعت پتروشیمی در دست دارد- ادامه پیدا کند.

نخعی اضافه کرد: همچنین از آنجا که این صنعت به خصوص در ایام تحریمی ارزآوری خوبی برای کشور دارد از مزایای مهم مالی محسوب می شود، ضمن آنکه هاپ های جدیدی که برای صنعت پتروشیمی در مناطقی همچون مکران، قشم و جاسک تعریف شده، نوید شرایط بهتری برای این صنعت در آینده را می دهد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه داخلی سازی تجهیزات نیز در این حوزه اتفاق افتاده است، گفت: یکی از چالش های مهم این صنعت برای اکنون و آینده بحث تامین خوراک یا همان گاز طبیعی است بنابراین نیاز روزافزون صنعت پتروشیمی به گاز طبیعی به عنوان خوراک، با توجه به تراز منفی تولید و مصرف گاز طبیعی می تواند یکی از چالش های پیش روی این صنعت باشد لذا پیش بینی می شود نیاز صنعت پتروشیمی طی 5 سال آینده، به حدود 170 میلیون مترمکعب برسد که این به معنای رشد 73درصدی نیاز به گاز طبیعی است و این می تواند چالش جدی این صنعت باشد.

به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان نیز پیشنهاداتی همچون اصلاح اساساسنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، افزایش اختیارات این شرکت جهت مدیریت تامین خوراک های بین مجتمعی، تقویت منابع مالی صنایع پتروشیمی و... مطرح کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1854

به "چالش جدی صنعت پتروشیمی؛ رشد 73 درصدی نیاز به گاز طبیعی طی 5 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش جدی صنعت پتروشیمی؛ رشد 73 درصدی نیاز به گاز طبیعی طی 5 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید