یک بام و دو هوای حمایت های بورسی

به گزارش لیسو، خبرنگاران: تزریق قابل توجه نقدینگی به بازار سهام، نماگر بورس تهران را سبزپوش کرد. اما شاخص هم وزن که برآیند کل بازار سهام است منفی بود تا نشان دهد هنوز در نیمی از بازار فشار فروش به قوت خود باقی است.

یک بام و دو هوای حمایت های بورسی

به گزارش خبرنگاران، نماگر اصلی بورس تهران پس از ریزش های پیاپی خاتمه طی معاملات امروز با تزریق قابل توجه نقدینگی از سوی فعالان نهادی بازار به راستا صعودی بازگشت.

رشد 2.6 درصدی شاخص کل در شرایطی رقم خورد که شاخص هم وزن در محدوده منفی ماند و معاملات حدود یک سوم نمادها با صف فروش به خاتمه رسید. تزریق نقدینگی به سهام شرکتهای بزرگ را می توان به خوبی در این واگرایی مشاهده کرد.

شاخص وارد مدار افزایشی شد

12 جلسه معاملاتی از ثبت قله تاریخی در بورس تهران می گذرد. نوزدهم مردادماه بود که شاخص کل توانست در اوج تاریخی 2 میلیون و 78 هزار واحدی مستقر شود و از آن پس، طی 11 جلسه معاملاتی افت سنگین 23 درصدی را ثبت کرد و در نهایت امروز با تزریق منابع جدید از سوی حقوقی های بازار در مدار افزایشی قرار گرفت و 2.6 درصد از کف یک ماه و نیم اخیر بالاتر نشست.

به جز گروه های تک سهمی، بیشترین رشد شاخص قیمت به گروه هلدینگ ها و صنایع بزرگی نظیر فلزات، معدنی ها، پتروپالایشی ها و همچنین بانکها و تا حدی هم خودرویی ها تعلق داشت. در حالی که قریب به اتفاق گروه های کوچک و متوسط اعم از دارویی ها، غذایی ها، سیمانی ها، کاشی سازان و ساختمانی ها در این روز با افت میانگین قیمت به کار خود خاتمه دادند.

در مجموع، میانگین قیمت در 23 صنعت بورسی در معاملات امروز افزایش یافت و 17 صنعت دیگر با افت شاخص روبرو شدند. نشانه های حمایت های خاص فعالان نهادی در تزریق پول به سهام را در ترکیب رشد نامتوازن صنایع می توان دید.

خروج سرمایه های خرد از بازار سهام

دیگر تابلوهای بازار سهام اعم از فرابورس و بازار پایه نیز از همین الگو پیروی کردند. به این ترتیب، از کل 585 نماد معامله شده در معاملات امروز قیمت 245 نماد چه بورسی و چه فرابورسی در محدوده مثبت قرار گرفت. در این میان، 219 نماد هم با صف خرید به کار خود خاتمه دادند.

به رغم رشد شاخص کل برآیند تغییر مالکیت در کل بازار سهام حکایت از خروج سرمایه های خرد داشت. در این روز، سهامداران حقیقی در مجموع 288 میلیارد تومان از سرمایه های خرد را بیرون کشیدند. در واقع، سهامداران خرد در 278 نماد بیشتر فروشنده سهم بودند تا خریدار. در نقطه مقابل، در 183 نماد هم شاهد ورود پول حقیقی بودیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1141

به "یک بام و دو هوای حمایت های بورسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک بام و دو هوای حمایت های بورسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید