آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرد

به گزارش لیسو، پایگاه خبری آکسیوس مدعی شد که در گفت وگوهای وین، آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه نموده است.

آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از آکسیوس، یک مقام وزارت امورخارجه امریکا به خبرنگاران گفت: در جریان مذاکرات هسته ای این هفته در وین، ایالات متحده طرح کلی تحریم هایی را که برای لغو به عنوان بخشی از بازگشت متقابل به توافق هسته ای 2015 آماده شده بود را در اختیار ایران قرار داد.

ایران بارها اعلام نموده است که خواهان لغو حدود یک هزار و 500 تحریم اعمال شده توسط دولت ترامپ است، اما دولت بایدن می گوید که این اقدام برای شروع مناسب نیست.

به گزارش آکسیوس، موضوع دیگر در گفت وگوهای وین، در مورد گام هایی بود که ایران و آمریکا باید بردارند.

این مقام وزارت امورخارجه گفت: آمریکا برای ایران روشن ساخته قبل از اینکه تهران اقدامی انجام دهد، با لغو همه تحریم ها موافقت نخواهد کرد.

به گفته این مقام آمریکایی، پیشرفت هایی در وین حاصل شد، اما برای تغییر چشمگیر تصویر یک هفته پیش کافی نبود. ما روشن ساختیم که چه چیزی احتیاج است تا ایالات متحده برای بازگشت کامل به توافق برجام باید انجام دهد و ایران بهتر می داند برای بازگشت کامل به توافق چه اقدامی انجام دهد.

دیپلمات های انگلیس، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در وین بیان کردند: ما از گفت وگوهای سازنده ای که انجام شده و از مشارکت مثبت تمام طرف ها استقبال می کنیم.

آنها با اشاره به پیشرفت های انجام شده در مذاکرات خاطر نشان کردند: تمام طرف ها را تشویق می کنیم تا از فرصت دیپلماتیک پیش رو استفاده نمایند.

نمایندگان کشورهای عضو برجام طی دو هفته گذشته در چارچوب کمیسیون مشترک در وین گردهم آمده تا در مورد فعال کردن این توافق و بازگشت احتمالی آمریکا به آن رایزنی نمایند. دور پنجم از هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، روز سه شنبه در گراندهتل وین برگزار گردید و روسای هیات های مذاکره نماینده به بحث و آنالیز در مورد آخرین شرایط گفت وگوهای فنی و پیش نویس های اولیه متون و نحوه تداوم گفت وگوها پرداختند.

آن ها توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم ها و هسته ای) هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت وگو در مورد ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد گردد.

براساس برنامه اعلام شده، هیات ها پس از مشورت در پایتخت های متبوع خود، هفته آینده ضمن از سر گیری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت و گوهای فنی و کارشناسی را دنبال خواهند کرد.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1573

به "آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا جهت لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید