از یتیم خانه فیل ها تا دندان بودا ، سفرنامه سریلانکا (قسمت پنجم) (تور سریلانکا ارزان)

به گزارش لیسو، امروز قرار است کاندی گردی کنیم. یک برنامه خیلی فشرده شهرگردی که با فیل سواری آغاز می گردد. (گول کارتون ها را نخورید، فیل ها اصلا نرم نیستند، خیلی هم سفت هستند. باید رویشان بنشینید و کمی برانید تا متوجه شوید چه می گویم!) بومی های سریلانکایی برای ورود به اغلب اماکن جهانگردی نیازی به پرداختن پول ندارند. ولی جهانگرد ها مبالغ نسبتا بالایی باید بپردازند. یتیم خانه فیل ها در پیناوالا (pinnawalla) هم از این موضوع مستثنی نیست. پناهگاهی برای فیل هایی که راهشان را گم نموده اند یا موجودات دیگر به آنها آسیب رسانده اند. فیل ها در اینجا تیمار و نگهداری می شوند، و روزی چند مرتبه از بطری های بزرگ شیر می خورند و در رودخانه پهناور منطقه آب تنی می نمایند.

از یتیم خانه فیل ها تا دندان بودا ، سفرنامه سریلانکا (قسمت پنجم) (تور سریلانکا ارزان)

از سفر با تور سریلانکا ارزان به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا سریلانکا دیدن کنید.

باغ گیاه شناسی کاندی

بعد از آن به باغ گیاهشناسی و دارویی کاندی می رویم. ورودی ندارد و یک جورهایی بازاریابی محصولاتشان محسوب می گردد. از همان ابتدا یک راهنما دانه دانه از گیاهان و خواصشان را برایمان می گوید . از اولی پمادی درست می گردد که به درد برطرف حشرات می خورد. دومی برای کندن دائمی موهاست، سومی برای میگرن، چهارمی برای.. . خیلی ها را از بو و نامشان می شناسیم و می گوییم در ایران هم از آنها وجود دارد: دارچین، زنجبیل، و.. . در سرانجام یک ماسو می آید و یک ماساژ حسابی هم نصیبم می گردد، با انعامی هشتصد روپیه ای.

برنامه فشرده کاندی گردی ...

بعد از تماشا دانشگاه کاندی (دانشگاه که نه، بهشت!)، کارخانه چای، دریاچه مرکز شهر و مراسم پایکوبی محلی (و البته پرده آخر آن، راه رفتن روی آتش) نوبت به تجربه حضور در مهم ترین معبد بودایی ها در سریلانکا می رسد. بودایی ها معتقدند حدود دو هزار و پانصد سال پیش که روح بودا به آسمان می رود میان سرزمین های مختلف بودایی بر سر محل دفن جسمش اختلاف نظر و کشمکش به وجود می آید. هر کشور معتقد بوده برای ادامه بقا و رونق باید بخشی از جسم بودا را داشته باشد. استخوان ها تقسیم می شوند و یک دندان از بودا به سرزمین سیلان می رسد.

داستان دندان بودا ...

این دندان در حال حاضر در معبد دندان یا tooth temple (دالادا ماگی گاوا) شهر کاندی نگهداری می گردد . وارد معبد که می شوم سخت مشتاق ملاقات این دندان مقدس هستم ولی آن را در یک محفظه گنبدی جواهری قرار داده اند و امکان تماشا آن وجود ندارد.. مادو (میزبان کوچسرفینگی ما در کاندی) می گوید فقط زمان های دشواری و قحطی دندان را به نمایش عمومی می گذارند و اینطور نعمت بر سریلانکا جاری می گردد و مسائل گگردده می شوند. مادو بودایی مذهبی نیست. تعجب می کنم و از او می پرسم خودت هم دیده ای؟

می گوید بارها دیده در زمان قحطی و بعد از ماه ها نباریدن آسمان بلافاصله بعد از نمایش عمومی دندان آسمان باریدن گرفته.

آخرین شب در کاندی ...

امشب، شب آخرمان در کاندی است. برنامه فردا را به مادو می گوییم. می خواهیم برویم سیگیریا (sigiriya) قلعه سنگی غول پیکرش را ببینیم. بعد برگردیم کاندی و از آنجا به نوارا الیا (Nuwara eliya) برویم. او پیشنهاد می دهد در ازای نه هزار روپیه ما را تا سیگریا ببرد و بیاورد (مسیری که بعدا با دو کورس اتوبوس با یک دهم این اندازه می رویم و برمی گردیم). می گویم بودجه سفرمان اجازه نمی دهد چنین خرجی کنیم و قصد هم نداریم جایی با ماشین برویم. ترجیح می دهیم بین مردم با اتوبوس و قطار سفر کنیم. می خندد و می گوید امکان ندارد، نمی توانید در یک روز فقط با اتوبوس و قطار اینهمه جا عوض کنید و به نوارا الیا برسید.

منبع: همگردی
انتشار: 15 دی 1401 بروزرسانی: 15 دی 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2142

به "از یتیم خانه فیل ها تا دندان بودا ، سفرنامه سریلانکا (قسمت پنجم) (تور سریلانکا ارزان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از یتیم خانه فیل ها تا دندان بودا ، سفرنامه سریلانکا (قسمت پنجم) (تور سریلانکا ارزان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید