اضافه وزن مناسب در دوران بارداری

به گزارش لیسو، افزایش ناگهانی وزن در بارداری ممکن است نشانه بالا رفتن خطر دیابت یا حتی مسمومیت بارداری باشد. اما واقعیت این است که اضافه وزن به تنهایی، نشانه وارد شدن مادر به بارداری پرخطر نیست.در ادامه، مقدار طبیعی و ایده آل افزایش وزن در بارداری را با شما در میان گذاشته ایم.

اضافه وزن مناسب در دوران بارداری

چقدر اضافه وزن در بارداری طبیعی است؟

اگر تا به حال باردار شده باشید، پس با بسیاری از تغییرات بدن در آن دوران غریبه نیستید. همه چیز از تشدید ترشح هورمون ها تا گرسنگی عجیب و غریب که بخشی از کوشش بدن برای وفق خود با کودک درحال رشد است، شروع می گردد.

افزایش وزن مادامی که کودک درحال رشد است، تنها بخشی از مسائل مربوط به دوره بارداری است. اما رهایی از تمام آن اضافه وزن می تواند سخت باشد، حتی پس از تولد کودک. تحقیقات اخیر که نتایج آن همین هفته منتشر شد، نگاه دقیق تری به اضافه وزن زنانی که به تازگی مادر شده اند یا آن هایی که باردار هستند، انداخته و نشان می دهد که اضافه وزن می تواند به یک مشکل جدی بدل گردد، به ویژه برای زنانی که در طول ماه های بارداری بیش از حد مجاز اضافه وزن پیدا می کنند.

اضافه وزن در طول بارداری امریست طبیعی

افزایش وزن قطعا در طول بارداری رخ می دهد و این اضافه وزن باید بیش از وزن نوزاد باشد. جفت، مواد مغذی و اکسیژن را برای تغذیه کودک از بدن مادر دریافت می نماید، پس اضافه وزن مادر باید حداقل چند کیلو بیشتر از وزن نوزاد باشد. سایز رحم نیز رشد می نماید و اغلب در بدن مادر به همان مقدار که خون جمع می گردد، آب نیز اضافه می گردد.

بدن مادران باردار کمی بیشتر ذخایر چربی در خود حفظ می نماید، بدین ترتیب بدن مطمئن می گردد که در هنگام وضع حمل و شیردهی، مادر انرژی کافی خواهد داشت. با این وجود، اضافه وزن طبیعی در دوران بارداری محدوده خاصی دارد. محاسبه آن عمدتا براساس اندازه وزن مادر در شروع بارداری است.

زنان لاغر (توده بدنی زیر18.5) باید در کل 12.800 تا 18 کیلوگرم یا حدود 450 گرم در هفته وزن اضافه کنند

زنان با وزن طبیعی (توده بدنی18.5 تا 25) باید در کل 11.250 تا 15.750 کیلوگرم یا کمی کمتر از 450 گرم در هفته وزن اضافه کنند

زنان دارای اضافه وزن (توده بدنی 25 تا 30) باید در کل 6.750 تا 11.250 کیلوگرم یا کمی بیش از 225 گرم در هفته وزن اضافه کنند

زنان چاق (توده بدنی بیش از 30) باید در کل 4.950 تا 9 کیلوگرم یا حدود 225 گرم در هفته وزن اضافه کنند

اهمیت اضافه وزن مادر پس از تولد نوزاد از دید محققان

گرچه افزایش وزن در دوران بارداری امریست طبیعی، اما در نهایت بدن شما باید بیشتر آن وزن را پس از تولد نوزاد و اتمام شیردهی از دست بدهد. مشکل اینجاست که کاهش این کیلوهای اضافی در بعضی از زنان رخ نمی دهد. بعضی از آن وزن اضافی احتمالا پس از تولد نوزاد از بین رود، اما بعضی از آن در بدن مادر باقی می ماند.

وزن بعضی از زنان در طول دوران بارداری بیش از حد مجاز افزایش می یابد. متاسفانه، این افزایش وزن مانند هر اضافه وزن دیگری می تواند پیامدهای ناخوشایندی بر سلامت بر جای گذارد.

تیم تحقیقاتی در صدد بود تا دریابد، احتمال افزایش وزن، یعنی وزن بیشتر از حد مجاز، در کدام زنان بیشتر است و کدام یک از آنها اضافه وزن ناشی از بارداری را تا سالها پس از تولد نوزاد در خود حفظ می کنند.

چگونگی آزمون های تیم تحقیقاتی در طول زمان

شرکت کنندگان بیش از 302 زن از منطقه منهتن نیویورک بودند. محققان، زنان رنگین پوست که در عین حال در خطر ابتلا به چاقی بودند را برگزیدند. البته این تحقیق تحت تاثیر مطالعات پیشین درباره اضافه وزن در طی بارداری قرار داشت. بیشتر زنان آمریکایی آفریقایی تبار یا دومینیکن و بین 18 و 40 سال قرار داشتند.

محققان اطلاعات وزنی این زنان را جمع آوری کرده و اطلاعاتی در زمینه سلامت آنها مانند ابتلا به ایدز، دیابت، بیماری قلبی و انواع دیگر بیماری ها نیز به دست آوردند. آن ها زنان را در یک دوره هفت ساله پس از وضع حمل آنالیز نمودند تا دریابند، آیا قادرند اضافه وزن دوره بارداری را از دست دهند یا خیر.

نتایج یافته های محققان
یافته ها حاکی از بود که زنان با وزن طبیعی یا آنانی که اضافه وزن اندکی دارند، بیشتر از سایرین در خطر حفظ کیلوهای اضافی که در طول بارداری به دست آورده اند، هستند. آن دسته از زنان که در طول دوران بارداری بیش از حد مجاز وزن اضافه می کنند، احتمالا کمتر از سایرین قادر به کاهش وزن خود هستند.

زنانی که پیش از بارداری از وزن طبیعی برخوردار بودند، اما در طول بارداری بیش از حد مجاز وزن اضافه می کنند، احتمال چاقی آنها در سال های پس از بارداری چهار برابر زنانی است که در حد مجاز وزن اضافه کرده اند.

مفهوم تمام موارد ذکر شده از دیدگاه دکتر آز

اضافه وزن در طول بارداری امریست طبیعی، مورد انتظار و ضروری. البته مادامی که در محدوده مجاز توده بدنی فرد قرار داشته باشد. هرگز در طول دوران بارداری نباید مانع اضافه وزن خود شوید یا وزن کم کنید. نتایج این مطالعه حاکی از آن است که اضافه شدن بیش از حد وزن می تواند پس از تولد نیز با شما همراه باشد، به ویژه اگر توده بدنی شما در محدوده طبیعی است.

اگر باردار هستید، حتما با پزشک متخصص زنان درباره اندازه مجاز اضافه وزن مشورت کنید و با دقت مراقب آن باشید، حتی اگر ولع خوردن دومین بستنی را دارید. افزایش وزن فقط تا حدی مجاز است که کودک سالم بماند. بیشتر از این حد احتمالا سالها با شما خواهند ماند.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1808

به "اضافه وزن مناسب در دوران بارداری" امتیاز دهید

1 کاربر به "اضافه وزن مناسب در دوران بارداری" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضافه وزن مناسب در دوران بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید