بازی ها و اسباب بازی های مناسب 3 سالگی

به گزارش لیسو، بازی کردن با کودک یک فعالیت لذت بخش دوطرفه است. این لذت با بازی های مناسب 3 سالگی که می تواند از 2 سالگی به بعد آغاز گردد دوچندان می گردد، چون بچه ها از 2 سالگی به بعد درک ویژه ای از پدیده ها پیدا می نمایند. اما چه بازی ها و چه اسباب بازی هایی برای این بچه ها مفیدتر است؟

بازی ها و اسباب بازی های مناسب 3 سالگی

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - دیگر آن موقع گذشت که والدین فقط بدنبال باز کردن بچه از سر خود بودند و او را با تلویزیون یا تبلت یا اسباب بازی های عجیب مشغول می کردند. چون مسائل ناشی از این رفتار ها تاثیر سوء خود را بر روی آن نسل نشان داد. خیلی از بچه ها 7-8 ساله امروز از مسائل یادگیری، کمبود اعتماد به نفس، کمبود تمرکز، انزواطلبی، بیش فعالی، افسردگی و ... رنج می برند. امروزه والدین به خوبی می دانند که اگر در سال های اولیه زندگی فرزندشان برای او به قدر کافی وقت بگذارند، وقتی کودک به سنین مدرسه یا بیشتر رسید، کمتر دچار مشکل می گردد. بهترین روش گذراندن وقت با فرزند و تربیت او بازی کردن با اوست و چه بهتر که والدین، مربی یا پرستار کودک از بازی های متناسب با هر سن کودک مطلع باشد. امروز با خبرنگاران همراه شوید تا با بهترین بازی ها و فعالیت ها برای کودک 3 ساله آشنا شوید.

بازی های مناسب 3 سالگی

بازی کردن با کودک 3 ساله، نسبت به بچه ها کوچکتر لذت بخش تر و آسان تر است. چون کودک آمادگی جسمانی بیشتری داشته و درک بیشتری از دنیای اطراف پیدا نموده است. همین امر دست شما را بسیار باز می گذارد تا منوی متنوعی از بازی های جالب داشته باشید که احتیاج به اقدامات سخت یا اسباب بازی های گران ندارد. چند بازی برای شما مثال می زنیم که می توانید با خلاقیت خودتان به این بازی ها تنوع بدهید.

قصه گویی

هرکاری می توانید برای تقویت کلامی کودک در همین سن انجام بدهید؛ هر چه بیشتر بگذرد، ممکن است این کار سخت تر گردد! چون کودک سه ساله خودش هم بسیار مشتاق حرف زدن است. قصه گویی بهترین راه توسعه دایره واژگان کودک است. سعی کنید از قصه های واقعی بهره ببرید. به این شکل که در انتهای روز وقتی را به تعریف کردن آنچه طی روز بر کودکتان گذشته اختصاص دهید. می توانید همراه با این کار برایش نقاشی هم بکشید و همراه با هر نقاشی شرح دهید که چه اتفاقی افتاده است. کتاب خواندن برای کودک هم به اندازه قصه گویی لذت بخش است.

آب بازی

مسلما کودک شما تا پیش از این هم آب بازی را تجربه نموده است. اما وقتش است کمی ریسک کنید و به آب بازی کردنش تنوع ببخشید. اجازه بدهید تا ظروف مختلف را از آب پر و خالی کند. به وسایل آب بازی اش اسفنج، ابر، پنبه، نی، سرنگ بی سر، قطره چکان، اسپری آب پاش یا تفنگ آبی اضافه کنید. یک تشت آب و تعدادی وسیله تهیه کنید که درون آب بیندازد و متوجه فرو رفتن بعضی از آن ها در آب بگردد. می گویید تمام این اقدامات را قبلا انجام داده اید؟ بسیارخوب... تا به حال یخ را امتحان نموده اید؟ برای کودک یخ با اشکال و رنگ های مختلف تهیه کنید (از رنگ خوراکی بهره ببرید)، تا آب شدنش را درون وان آب تماشا کند. مسلما تا به این سن دلتان نمی آمد از او کار بکشید. ولی باور کنید شستن پتو یا پادری برایش بسیار لذت بخش است. بله کودک 3ساله تان عاشق یاری کردن به شما و انجام دادن هر کاری است که به او احساس اعتماد به نفس و مفید بودن بدهد.

بازی با سایه

یکی دیگر از بازی های مناسب 3 سالگی سایه بازی است. کودک شما دیگر به سنی رسیده که درک درستی از روشنایی و نور دارد. حتما تا قبل از این با سایه اش هم آشنا شده است. پس چه بهتر که با سایه های دیگر هم آشنا گردد. برای این کار فقط احتیاج به یک اتاق تاریک، یک دیوار خالی و یک چراغ قوه دارید. همین! مسلما او حین سایه بازی از قصه گویی شما هم لذت خواهد برد.

پرتاب شی

پرتاب کردن اشیا مختلف از همان دو سه ماهگی کودک جزو فعالیت های مورد علاقه او بوده است. او هنوز هم به این بازی علاقه دارد، مخصوصا اگر هدفمند اجرا گردد. برای این کار یک تشت یا سطل را در فاصله ای چالش برانگیز برای کودکتان قرار دهید. سپس تعدادی توپ یا وسیله ایمن در اختیارش قرار دهید و از او بخواهید آن را به درون ظرف بیندازد و با هر پرتاب پیروز تشویقش کنید. شما می توانید از تعدادی توپ رنگارنگ بهره ببرید و از همین طریق به او طبقه بندی رنگ ها را بیاموزید. به این صورت که کودک توپ های قرمز را درون ظرف قرمز و توپ های سبز را درون ظرف سبز بیندازد.

طبقه بندی

بچه ها از دوسالگی به طبقه بندی کردن اسباب بازی هایشان علاقه مند می شوند. آن ها در 3 سالگی مایل هستند طبقه بندی های پیچیده تری انجام دهند. برای همین باید اسباب بازی ها و اشیا متنوع تری در اختیارشان قرار دهید. چیز هایی مثل انواع میوه ها، انواع حبوبات، انواع خشکبار، برگ های مختلف، سنگ های مختلف و هر چیزی که از نظرتان ایمن است می تواند جالب باشد.

اسباب بازی های مناسب 3 سالگی

مسلما انقدر اسباب بازی های متنوع وجود دارند که احتیاجی به توصیه خاصی در این زمینه نیست. فقط یک سری اسبا ب بازی ها هستند که ممکن است بخاطر همین تنوع زیاد از قلم بیفتد و ما آن ها را در اینجا ذکر می کنیم.

رنگ انگشتی

بازی با رنگ و مالیدن آن به سر، صورت، لباس، در و دیوار و ... از همان سنین کم هم لذت بخش است، اما کنترل کردن کودک و ایمن بودن رنگ کار را بسیار سخت می نماید. کودک سه ساله دیگر درک خوبی از جملاتی مانند اینو نخور یا دستتو تو دهنت نبر، خواهد داشت. رنگ انگشتی های خوبی در بازار هستند که برای پوست کودک ضرر ندارند. اما مثل هر رنگ دیگری نباید با چشم کودک تماس پیدا نمایند. روی بسته بندی خود رنگ انگشتی ها محدودیت سنی بازی با رنگ انگشتی برای زیر 3 سال ذکر شده است؛ بنابراین رنگ انگشتی انتخاب خوبی برای بازی کودک از 3 سالگی به بعد است.

قیچی!

ماهیچه دست کودکتان دیگر باید بقدری توانا شده باشد که بتواند یک قیچی را کنترل کند. البته نه قیچی خیاطی را! برای او یک قیچی مخصوص پلاستیکی که تیغه های پلاستیکی دارد خریداری کنید. این قیچی ها ممکن است کاغذ را هم خیلی خوب نبرند، اما در عوض برای دست کودک ایمن هستند. شما می توانید تعداد نی رنگی خریداری کنید و با کودک نی ها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. سپس با آن ها اشکال مختلفی بسازید. حتی یک تابلوی کوچک درست کنید و به دیوار خانه بزنید. بطور کل وارد کردن قیچی در لیست اسباب بازی های کودک یاری می نماید بازی های مناسب 3 سالگی جدیدی به شما معرفی گردد.

پازل

علاقه کودک شما به پازل از این سن بیشتر می گردد. ناگفته نماند که تشویق شما هم نقش بسزایی در تقویت علاقه او دارد. از آنجایی که او قرار است فعلا اولین پازل های زندگی اش را حل نماید، پس برایش پازل هایی با قطعات کم (2 قطعه، 4 قطعه، ...) فراهم کنید. پازل های چوبی، فومی، پارچه ای و آهنربایی بسیاری در بازار موجود هستند که البته بسیاری از آن ها را خودتان هم می توانید بسازید.

اسباب بازی های ساختنی

نقش اسباب بازی های ساختنی در این مرحله سنی کودک بسیار پررنگ تر می گردد، چون او در این سن خلاق تر شده است. تشویق شما در زمینه ساخت و ساز هایش به او انگیزه می دهد تا از خلاقیتش بیشتر استفاده کند. قوه تخیلش را هم بسیار تقویت می نماید، چون او را وامی دارد به این بیاندیشد که چیز هایی که می سازد شبیه چه وسایلی هستند و آن ها را نامگذاری می نماید.

اسباب بازی های واقعی!

از آنجایی که بچه ها در این سن به بازی های نمایشی و نمادین می پردازند، دوست دارند تجهیزاتش را هم داشته باشند. مثلا یک مکانیک کوچولو به یک آچار پلاستیکی احتیاج دارد یا یک مادر کوچک یک جاروبرقی کوچک می خواهد. البته شما هنگام خرید کنجکاوی کودک را هم در نظر بگیرید، چون بچه ها در این سن به کشف اسباب بازی شان خیلی علاقه دارند و ممکن است خرابش نمایند. پس بودجه هنگفتی به این اسباب بازی ها اختصاص ندهید.

سخن آخر

کودک باید با بازی کردن رشد کند و آموزش ببیند. هیچ چیز برای او جای بازی را نمی گیرد. حتی اگر در سنین بالاتر او را به گرانترین کلاس های آموزشی بفرستید یا بهترین تجهیزات را برایش فراهم کنید باز هم در مقابل شخصی که در کودکی بازی های مناسبی نموده و والدینش برایش وقت بیشتری گذاشته اند، کم خواهد آورد. کودکی که در کودکی بازی نکند در بزرگسالی احساس پازلی را خواهد داشت که یک قطعه اش را گم نموده است. چون هیچ چیز نمی تواند جای عزت نفس و شادی از دست رفته در سال های اولیه زندگی را برای او بگیرد.

امیدواریم فعالیت ها و اسباب بازی های پیشنهاد شده گزینه های خوبی برای بازی با کودک 3 ساله پیش روی شما گذاشته باشد. اگر شما نیز در این زمینه پیشنهادی دارید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1439

به "بازی ها و اسباب بازی های مناسب 3 سالگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی ها و اسباب بازی های مناسب 3 سالگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید