بیش از 55 هزار نفر از متقاضیان مسکن ملی هنوز واریزی نداشته اند

به گزارش لیسو، مدیرعامل بانک مسکن گفت: بیش از 55 هزار نفر از متقاضیان مسکن ملی هنوز واریزی نداشته اند که مطابق ضوابط دولت ضروری است در مهلت زمانی مشخص شده، مشارکت اقتصادی خود را با طرح اقدام ملی آغاز نمایند.

بیش از 55 هزار نفر از متقاضیان مسکن ملی هنوز واریزی نداشته اند

محمود شایان اضافه کرد: از ابتدای اجرای طرح اقدام ملی فراوری و عرضه مسکن تا انتها ماه آبان، 158 هزار و 296 نفر از متقاضیان واجد شرایط این طرح در سراسر کشور، در بانک مسکن اقدام به افتتاح حساب کردند.

وی ادامه داد: از این تعداد بیش از 100 هزار نفر تا به امروز بخش­ هایی یا همه قسمت اول آورده نقدی معین شده از سوی وزارت راه و شهرسازی را به حساب خود واریز نموده اند.

مدیرعامل بانک مسکن، اضافه کرد: مجموع پرداختی آورده نقدی پیش خریداران واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن از مشارکت 4000 میلیارد تومانی متقاضیان حکایت دارد.

به گفته شایان از مجموع افرادی که در بانک مسکن به عنوان متقاضیان واجد شرایط مسکن ملی، افتتاح حساب انجام داده اند، نزدیک به 10 هزار نفر ساکن تهران هستند و در پروژه های استان تهران، ثبت نام انجام داده اند.

شایان گفت: طبق ضوابط به تصویب رسیده در وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان مسکن ارزان در طرح اقدام ملی بعد از آنکه توسط ادارات راه و شهرسازی در استان ها، از بابت واجد شرایط بودن پالایش می شوند و به آنها اعلام می گردد که شرایط لازم برای ورود به طرح را دارند، ضروری است در مرحله بعد در یکی از شعب بانک مسکن در شهر محل سکونت خود نسبت به افتتاح حساب برای پرداخت سهم شان در طرح، اقدام نمایند.

وی درباره فرایند پیشرفت تامین اقتصادی طرح اقدام ملی مسکن تاکید نمود: میانگین پرداخت آورده نقدی در مرحله اول از سوی متقاضیان واجد شرایط حدود 40 میلیون تومان است. هرچند هنوز بیش از 55 هزار نفر از افرادی که افتتاح حساب نموده اند هنوز واریزی نداشته اند که البته این متقاضیان نیز مطابق ضوابط دولت ضروری است در مهلت زمانی معین شده و اعلام شده به آنها، مشارکت اقتصادی خود را با طرح اقدام ملی آغاز نمایند تا پروژه های مسکن سازی سر موقع و بدون تاخیر، پیشرفت کند و واحدها تحویل افراد گردد.

شایان گفت: بیش از 50 هزار نفر از متقاضیان واجد شرایط در طرح اقدام ملی فراوری و عرضه مسکن، بیش از 40 میلیون تومان در قالب آورده نقدی به حساب خود واریز نموده اند و نزدیک به 100 هزار نفر نیز بیش از 30 میلیون تومان مشارکت داشته اند. آورده نقدی پیش خریداران در طرح اقدام ملی مسکن، متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه های مسکن سازی از سوی سازنده ها، به پروژه ها تزریق می گردد. البته بخشی از هزینه ساخت واحدهای مسکونی نیز توسط بانک مسکن به شکل تسهیلات بدون سپرده، تامین و پوشش داده می گردد.

تعهد بانک مسکن در حمایت و تامین اقتصادی از پروژه های طرح اقدام ملی فراوری و عرضه مسکن، پرداخت 140 هزار فقره تسهیلات ساخت است. این تسهیلات بدون احتیاج به سپرده­ گذاری، در اسرع وقت از محل منابع داخلی بانک مسکن به سازنده ها پرداخت می­ گردد.

بانک مسکن نه تنها تسهیلات ساخت پرداخت می نماید که مدیریت جذب و تخصیص آورده نقدی پیش­ خریداران را نیز برعهده دارد.

بر این اساس، تا کنون 231 پروژه به ظرفیت 2300 واحد مسکونی از طرف وزارت راه و شهرسازی به بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات معرفی شده است که از این تعداد، 59 پروژه در حال تشکیل پفراینده و تکمیل مدارک مورد احتیاج برای دریافت تسهیلات ساخت از سوی سازندگان است. همچنین قرارداد پرداخت تسهیلات با سازندگان 17 پروژه مسکن ملی به ظرفیت 2 هزار و 459 واحد مسکونی منعقد شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1296

به "بیش از 55 هزار نفر از متقاضیان مسکن ملی هنوز واریزی نداشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 55 هزار نفر از متقاضیان مسکن ملی هنوز واریزی نداشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید