خشم اروپا از توزیع ناعادلانه فایزر، شتاب چین و ترکیه در تزریق واکسن کرونا

به گزارش لیسو، توزیع ناعادلانه واکسن فایزر در جهان باعث خشم و نارضایتی سران اروپایی شده و این در حالی است که چین و ترکیه سرعت واکسیناسیون شهروندان خود را افزایش داده اند.

خشم اروپا از توزیع ناعادلانه فایزر، شتاب چین و ترکیه در تزریق واکسن کرونا

با ما سفر کنید و با نرخ تورهای اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، درحالیکه کشورهای اروپایی در انتظار دریافت واکسن فایزر هستند به نظر می رسد عمل نکردن به تعهدات این شرکت باعث ناراحتی تعداد زیادی از کشورهای اروپایی شده است. شش کشور اروپایی تاخیر در دریافت واکسن فایزر را غیرقابل قبول خوانده و اعلام نموده اند که این تاخیر باعث زیر سوال رفتن کل اعتبار فرایند واکسیناسیون شده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

به نظر می رسد کشورهای اروپایی تحت تاثیر ویروس جدید کرونا که اولین بار در انگلیس مشاهده شده با تشدید اقدامات پیش گیرانه سعی داشته اند تا دریافت واکسن فایزر برای خود زمان بخرند؛ اتفاقی که با تاخیر در تحویل این واکسن از سوی شرکت مادر باعث خشم مقامات اروپایی شده است. هرچند در ظاهر توزیع واکسن فایزر از اواخر ماه دسامبر در بین کشورهای اتحادیه اروپا شروع شده اما یک سوم از کشورهای این اتحادیه که دارای 27 عضو است در کنفرانس ویدئویی روز چهارشنبه هفته گذشته بر ناکافی بودن دوزهای تحویل شده از سوی این شرکت تاکید داشتند.

روز آدینه نیز شش عضو اتحادیه اروپا با ارسال نامه ای از کمیسیون اروپا خواستند تا شرکت فایزر-بیونتک را برای تحویل واکسن در زمان مقرر و ارائه شفافیت لازم تحت فشار قرار دهد. در نامه ای که به امضاء وزرای بهداشت کشورهای سوئد، دانمارک، فنلاند، لیتوانی، لاتویا و استونی شده آمده است که این شرایط غیرقابل قبول است. در بخش دیگری از این نامه آمده است: این کار نه تنها زمانبندی برنامه ریزی شده برای واکسیناسیون را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه باعث کاهش اعتبار فرایند واکسیناسیون می گردد.

درحالیکه کشورهای اروپایی از بدعهدی های فایزر به ستوه آمده اند، ترکیه که عضو اتحادیه اروپا هم نیست واکسیناسیون بیش از 600 هزار نفر را در دو روز پس از دریافت واکسن شرکت سینواک چین انجام داد و به یکی از کشورهایی تبدیل شد که سریعترین تعداد واکسیناسیون را انجام داده است.

فخرالدین کوچا، وزر بهداشت ترکیه در توییتی نوشت: ما کشوری باتجربه در اجرای سراسری برنامه های واکسیناسیون هستیم. ما جنگ با این بیماری را در کنار یکدیگر خواهیم برد. ترکیه در روز اول واکسیناسیون خود در روز پنجشنبه تعداد بیشتری واکسیناسیون در مقایسه با فرانسه طی مدت 3 هفته انجام داد. افزایش ابتلا به ویروس کرونا در چین نیز باعث تسریع فرایند واکسیناسیون در این کشور شده است، هرچند چین درعین حال مشغول صادرات میلیون ها دوز واکسن به کشورهایی مانند ترکیه، اندونز و برزیل است.

تنها در 9 روز ابتدایی امسال میلادی نزدیک به 4.5 میلیون دوز واکسن در سراسر چین بین مردم تزریق شد. طبق برآوردهای رویترز تا 13 ژانویه این رقم به بیش از 10 میلیون دوز رسید. دو شرکت سینواک و سینوفارم مشغول فراوری این واکسن ها هستند. سینوفارم بیش از 10 میلیون دوز واکسن در داخل چین توزیع نموده و سینواک نیز تا 10 ژانویه بیش از 7 میلیون دوز واکسن تحویل داده است.

درحالیکه مردم آمریکا به واسطه قول های جو بایدن در دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور مبنی بر توزیع 100 میلیون دوز واکسن در 100 روز ابتدایی دولت وی، در انتظار دریافت واکسن مورد نظر هستند، مراکز درمانی با کمبود واکسن مواجهند و در روز آدینه دستکم یک سیستم درمانی مجبور به لغو قرارهای واکسیناسیون خود شد. در کنار آمریکا مقامات قاره سبز نیز از نحوه توزیع واکسن رضایت چندانی ندارند و توزیع عادلانه واکسن کرونا را زیر سوال برده اند. در طرف مقابل کشورهایی مانند چین و ترکیه تزریق واکسن های چینی را با سرعت بیشتری در دستور کار قرار داده و سعی در افزایش ایمنی مردم در کمترین زمان ممکن را دارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1385

به "خشم اروپا از توزیع ناعادلانه فایزر، شتاب چین و ترکیه در تزریق واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشم اروپا از توزیع ناعادلانه فایزر، شتاب چین و ترکیه در تزریق واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید