چین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از چه کسی حمایت می نماید؟

به گزارش لیسو، خبرنگاران-فردریک کمپ* رئیس و مدیر اجرایی اندیشکده شورای آتلانتیک در مقاله ای از رویکرد چین به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می نویسد. وی معتقد است: چین فقط و فقط به دنبال منافع خود است و سعی دارد به طرق مختلف، موقعیت رهبری آمریکا در دنیا را مخدوش و خود را به عنوان یک جایگزین معتبر و قابل اتکا معرفی کند. وی در این باره می نویسد: جمهوری خلق چین همزمان با گرفتاری های گسترده آمریکا در زمینه شیوع ویروس کرونا، رکود فراگیر مالی، اعتراضات ضدنژادپرستی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، در حالِ ساخت و ایجاد واقعیت های جدیدی در عرصه میدانی است. این کشور در برهه کنونی، نفوذ خود را در اقصی نقاط دنیا (از منطقه بالکان گرفته تا دریای چین جنوبی)، به نحو قابل توجهی گسترش بخشیده است.

چین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از چه کسی حمایت می نماید؟

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، چین همچنین در هفته جاری، شرایط و شرایط جدیدی را نیز در منطقه اقیانوس آرام ایجاد کرد. رای دهندگان در جمهوری کریباتی (کشوری که در سال 1979، استقلال خود را از انگلستان به دست آورد)، تانتی مامائو رئیس جمهور این کشور را با رای قاطع خود به قدرت بازگرداند. ناظران و کارشناسان، موفقیت مامائو را نتیجه حمایت قدرتمندانه وی از برقراری روابط با چین و قطع کامل روابط دیپلماتیک با تایوان (که چین آن را جز خاک خود می داند) ارزیابی نموده اند. جالب اینکه روزی کاپیتان جیمز کوک انگلیسی، کریباتی را کشف کرد با این حال، اکنون این کشور که در اقیانوس آرام واقع شده باید میزبان خیل بزرگ گردشگران چینی باشد و یا حتی امکان دارد در آینده ای نه چندان دور، کشتی های جنگی چینی راهی این منطقه شوند.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در کریباتی، بیش از یک معنا (نفوذ گسترده چین در این کشور) را با خود به همراه دارد. اینطور به نظر می رسد که چین در شرایط فعلی که شیوع ویروس کرونا، آسیب های جدی را به آمریکا وارد نموده، سعی دارد دامنه نفوذ جهانی خود را به هزینه واشنگتن گسترش بخشد. آنچه در کریباتی رخ داد، از دو منظر به چین جهت دستیابی به این دستور کار یاری می نماید: اول، چین با نفوذ خود در این کشور توانست شمار کشور هایی را که در جهان، تایوان و نه چین را به رسمیت می شناسند به عدد 15 کاهش دهد. از سویی، این کشور با نفوذ خود در کریباتی می تواند میزان حضور خود در آب های بین المللی که در سلطه فرماندهی ایندوپاسفیک آمریکا هستند را نیز توسعه گسترش دهد.

این موضوع توجه من را به سمت بحث های کهنه و بی معنی در واشنگتن مبنی بر اینکه رئیس جمهور چین شی جین پینگ می خواهد از چه کسی (ترامپ یا بایدن) در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا که قرار است در ماه نوامبر برگزار گردد، حمایت کند، جلب می نماید. در آمریکا این بحث وجود دارد که رئیس جمهور چین حاضر است از تمامی ابزار های خود نظیر ابزار های اطلاعاتی و یا تجاری استفاده کند تا نتیجه مطلوبش را در جریان انتخابات آمریکا و پیروز فرد مورد نظر چین، به کار گیرد.

اولویت شی جین پینگ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

واقعیت این است که شی جینپینگ رئیس جمهور چین از مدت ها قبل تصمیم خود را مبنی بر اینکه چه کسی باید پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گردد، گرفته است. وی به دنبال آن است که چین پیروز این انتخابات باشد.

آمریکا اکنون در شرایط عجیبی گرفتار آمده و در حال گذراندن یکی از مبهم ترین دوران تاریخ خود است. این شرایط می تواند حتی با برگزاری انتخاباتی که نتیجه نهایی آن نیز چندان تعیین نیست، وخیم تر و مبهم تر هم گردد.

آمریکا نقش جهانی (موقعیت رهبری خود در جهان) خود را مدیون جذابیت و کارآمدیِ نهاد ها و سازمان هایی بوده که آن ها را ایجاد نموده است. با این حال، این جذابیت حتی مدت ها قبل از مدیریت فوق العاده بد این کشور در بحث بحران شیوع ویروس کرونا، خدشه دار شده بود. در شرایط کنونی، تعدا مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا، از 127 هزار نفر عبور نموده و آمار مبتلایان به این ویروس در آمریکا نیز روز به روز افزایش می¬یابد. این میزان از ناکارآمدی موجب شده تا بسیاری از دوستان و متحدان آمریکا در اقصی نقاط جهان در خصوص ابرقدرتِ محبوب خود دچار سردرگمی و حیرانی شوند.

در این اثنا، رهبران چین به شرکای جهانی خود می گویند که موقعیت کنونی آمریکا حاکی از این است که موقعیت رهبری این کشور در جهان در حال افول است و آمریکا چیزی جز یک مدلِ فریبنده و متزلزل را برای جهانیان ارائه نمی دهد. پکن بیش از همه بر این نکته تاکید دارد که مدل رهبری جهانی آمریکا، بیش از اینکه در کنار دیگران قرار داشته باشد، از بالا به آن ها می نگرد و در واقع، نگاهی یک سویه به آن ها دارد.

در گذر زمان، این احتمال وجود دارد که ایالات متحده دست به اصلاح خود بزند کما اینکه پیش از این نیز در برهه های تاریخی مختلف دست به چنین اقدامی زده است. در عین حال، چین، هرچه به جلو می رود، به ادعا های اصلی خود در بحث مدیریت جهانی با توجه به اجرای رویه هایی نظیر مناسبات تجاری ناعادلانه و زورگویی های دیپلماتیک، آسیب می زند.

در هفته گذشته همچنین نشانه های دال بر محتاط تر شدنِ اروپا در تعاملاتش با چین نیز آشکار شد. اخیرا رئیس کمیسیون اروپایی پس از ملاقات با هیاتی از رهبران چین گفت: ما همچنان روابط غیرمتعادلی در بحث های تجاری و سرمایه گذاری با چین داریم. وی با موضع گیری های خود سعی دارد تا چینی ها را نسبت به دسترسی اروپا به بازار های چین و وعده هایی که این کشور در زمینه انجام سرمایه گذاری به اروپا داده، متقاعد کند. از سویی، آمریکا نیز به تازگی و به نحو شگفت انگیزی، پیشنهاد جوزپ بورل که از مدت ها قبل مطرح شده بود و دولت آمریکا تا مدت ها نسبت به آن بی تفاوت بود، یعنی انجام مصاحبه های گسترده میان اروپا و آمریکا در خصوص چین را پذیرفت. این کشور همچنین در مدت اخیر، بر شدت حمایت نظامی خود از متحدانش در جنوب شرق آسیا افزوده است. کنگره آمریکا حتی در این زمینه از ارائه ابتکار بازدارندگی پاسیفیک با بودجه ای بالغ بر 7 میلیارد دلار و با هدف تقویت قدرت دریایی کشور های منطقه شرق آسیا در برابر اقدامات چین خبر داده است.

چین و استفاده از فرصت های مختلف جهت تضعیف آمریکا

چین از هر فرصتی برای پرکردن خلا موقعیت رهبری و هژمونی آمریکا در جهان استفاده می نماید. به عنوان مثال، این کشور در بحث مقابله با شیوع ویروس کرونا، بر خلاف آمریکا که راه خود را می رود و حتی بودجه سازمان بهداشت جهانی را هم قطع نموده، فعالانه حضور دارد و به کشور های مختلف، یاری های فراوانی را جهت غلبه بر کرونا ارائه می نماید.

این کشور همچنین در شرایط کنونی اقدامات زیادی را در راستای ایجاد یک ارز دیجیتالِ مخصوص به خود انجام می دهد و سعی دارد شرایطی را فراهم کند تا استفاده از پول ملی این کشور یعنی یوآن در عرصه تجارت بین¬الملل، بیش از پیش رایج گردد. چین از این رهگذر می خواهد دلار آمریکا را در بلند مدت تضعیف کند و قدرت تحریمی را از آمریکا گرفته و حتی خود ابزار های جدید تحریمی بیابد.

کریسیتین لی در نشریه پولیتیکو می نویسد: دولت ترامپ علاقه و تمایل کمی به فعالیت در قالب نهاد های بین المللی از خود نشان می دهد. با این حال، چین با درک این مساله، بر شدت بر حضور و فعالیت های خود در نهاد های بین المللی افزوده و از این طریق سعی دارد جای آمریکا را پُر کند. این مساله به خوبی صندلی چین به عنوان یک قدرت نوظهور را نشان می دهد و حاکی از این است که پکن اهداف بلندپروازانه تری را در سر دارد.

چین همچنین بر میزان فشار های خود به تایوان افزوده و با تشدید فعالیت های نظامی خود در نزدیکی تایوان سعی دارد تا این کشور را تحت فشار قرار دهد. پیشتر بعضی رهبران نظامی چینی گفته اند که مایلند تایوان در صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین، به سرزمین مادر (چین) ملحق گردد. این مسائل همه و همه حاکی از این هستند که آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خود با چالش جدیِ چین روبرو است و راهی جز آنالیز دقیق این تهدید و همکاری با متحدانش جهت دفع آن ندارد. طرح این مساله که چین به دنبال طرفداری از بایدن یا ترامپ است، کاملا اشتباه می باشد. چین فقط و فقط به دنبال منافع خود و کسب موقعیت رهبریِ جهان است.

* فردریک کمپ، رئیس و مدیر اجرایی شورای آتلانتیک است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1072

به "چین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از چه کسی حمایت می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از چه کسی حمایت می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید