خواص آرد نخود و طرز تهیه آن

به گزارش لیسو، قرن هاست که از آرد نخود در آشپزی هندوستان استفاده می شود. نخود یکی از حبوبات پرکاربرد با طعمی ملایم و شبیه به مغزهاست. آرد نخود را می توان به راحتی در خانه تهیه کرد. اغلب آردها محتوی گلوتن هستند. برخی افراد نمی توانند از غذاهای محتوی گلوتن استفاده کنند. به تازگی در سرتاسر دنیا از آرد نخود به عنوان جایگزین بدون گلوتن برای آرد گندم استفاده می شود. آرد نخود فواید بسیاری برای سلامتی دارد.

خواص آرد نخود و طرز تهیه آن

1. سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی

آرد نخود سرشار از مواد مغذی مهم است. یک فنجان (92 گرم) آرد نخود دارای ارزش تغذیه ای زیر است:

-کالری: 356؛

-پروتئین: 20 گرم؛

-چربی: 6 گرم؛

-کربوهیدرات: 53 گرم؛

-فیبر: 10 گرم؛

-تیامین (ویتامین B-1): میزان 30٪ از نیاز روزانهٔ بدن؛

-فولات (ویتامین B-9): میزان 101٪ از نیاز روزانهٔ بدن؛

-آهن: میزان 25٪ نیاز روزانهٔ بدن؛

-فسفر: میزان 29٪ نیاز روزانهٔ بدن؛

-مهمیم: میزان 38٪ نیاز روزانهٔ بدن؛

-مس: میزان 42٪ نیاز روزانهٔ بدن؛

-منگنز: میزان 74٪ نیاز روزانهٔ بدن؛

یک فنجان آرد نخود محتوی کمی بیشتر از نیاز روزمره تان به فولات است. این ویتامین نقش مهمی در پیشگیری از بروز نقص لولهٔ عصبی در نوزادان دارد. دراین زمینه یک مطالعهٔ مشاهده ای بر روی بیش از 16000 نوزاد انجام گرفت. نتیجهٔ مطالعه نشان داد نوزادان زنانی که از آرد غنی شده با فولات و سایر ویتامین ها استفاده می کنند، 68 درصد کمتر از نوزادان زنانی که از آرد معمولی استفاده می کنند، دچار نقص لوله عصبی می شوند. همچنین سطح فولات در خون زنانی که از آرد غنی شده با فولات استفاده می کردند، 26 درصد بیشتر از گروه دیگر بود.

میزان فولات در آرد نخود به طور طبیعی تقریبا دو برابر آرد غنی شدهٔ گندم است.

علاوه بر این آرد نخود منبع خوبی از برخی مواد معدنی مانند آهن، مهمیم، فسفر، مس و منگنز است.

2. کاهش تشکیل ترکیبات مضر در غذاهای تولید شدهآرد نخود محتوی آنتی اکسیدان های مفیدی به نام پلی فنول است. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که در بدن با مولکول های ناپایداری به نام رادیکال آزاد می جنگند. رادیکال های آزاد در بروز بیماری های مختلفی در بدن نقش دارند.

پلی فنول های گیاهی در کاهش رادیکال های آزاد موجود در غذاها و خنثی سازی تأثیرات مخرب و آسیب های آن ها در بدن نقش ویژه ای دارند.

همچنین به نظر می رسد آرد نخود در کاهش ترکیبی به نام آکریل آمید در غذاهای فرآوری شده موثر باشد. آکریل آمید یک محصول جانبی ناپایدار در مواد غذایی فرآوری شده است. اسنک های بر پایهٔ آرد و سیب زمینی محتوی

مقادیر چشمگیری از آکریل آمید است. آکریل آمید احتمال بروز سرطان را افزایش داده و با بروز اختلالاتی مانند مسائل تولیدمثلی، عصبی، کاهش عملکرد عضلات و کاهش فعالیت آنزیمی و هورمونی در ارتباط است.

در یک مطالعه بر روی چندین نوع آرد، آرد نخود یکی از پایین ترین مقادیر تولید آکریل آمید را پس از حرارت دهی داشت.

همچنین محققین دریافتند استفاده از خمیر نخود در تهیهٔ چیپس سیب زمینی، در کاهش تشکیل آکریل آمید موثرتر از استفاده از آنتی اکسیدان هایی مانند مرزنگوش و کرن بری است.

درنهایت در مطالعه ای مشاهده شد، در کلوچه هایی که در آنها از ترکیبی از آرد نخود و گندم استفاده می شود، میزان آکریل آمید 86 درصد کمتر از کلوچه هایی است که در آنها تنها از آرد گندم استفاده می شود.

3. کالری کمتر نسبت به آرد معمولیاگر در پی کاهش کالری دریافتی تان هستید، آرد نخود جایگزین خوبی برای آرد گندم محسوب می شود. میزان مساوی آرد نخود در مقایسه با آرد گندم تصفیه شده، 25٪ کمتر کالری دارد. یعنی در میزان برابر، میزان کالری آرد نخود کمتر است. درنتیجه آرد نخود چگالی کالری پایین تری دارد.

چگالی انرژی به خاطر تأثیرش در کنترل وزن به طور گسترده ای موردمطالعه قرار گرفته است. محققین بر این باورند که استفاده از غذاهایی با چگالی کالری کمتر روش بهتری نسبت به کاهش غذاخوردن است.

در یک مطالعهٔ 12 هفته ای بر روی 44 فرد دارای اضافه وزن، شرکت کنندگانی که غذاهای با چگالی کالری کم مصرف کرده بودند نسبت به کسانی که دستورالعمل های تغذیه ای پیچیده را دنبال می کردند، 1.8 تا 3.6 کیلوگرم بیشتر وزن کم کردند.

بنابراین جایگزین کردن آرد نخود با آرد گندم می تواند به شما کمک بکند تا بدون کاهش حجم وعدهٔ غذایی، میزان کالری دریافتی تان را کاهش بدهید.

4. خاصیت سیرکنندگی بیشتر نسبت به آرد گندممحققین دهه هاست که بر این باورند که مصرف حبوبات مانند نخود و عدس موجب کاهش احساس گرسنگی می شود.

براساس بررسی ای که در سال 2014 انجام گرفت افزودن حبوبات به وعدهٔ غذایی موجب افزایش 31 درصدی احساس سیری پس از صرف وعدهٔ غذایی می شود.

علاوه براین آرد نخود خود هم موجب کاهش گرسنگی می شود. بااینکه تمام مطالعات این ادعا را تایید نمی کنند، اما برخی از آنها از تاثیر آرد نخود بر افزایش احساس سیری حکایت دارند. یکی از راه هایی که آرد نخود باعث کاهش گرسنگی می شود، از طریق تنظیم هورمون گرلین است. به نظر می رسد پایین بودن سطح هورمون گرلین بتواند به افزایش احساس سیری کمک بکند.

در یک مطالعهٔ مشاهده ای بر روی 16 زن کسانی که از شیرینی محتوی 70 درصد آرد گندم و 30 درصد آرد نخود استفاده کردند، نسبت به کسانی که شیرینی محتوی 100 درصد آرد گندم مصرف کرده بودند، سطح گرلین پایین تری داشتند.

بااین تفاسیر هنوز هم برای مشخص شدن تاثیر دقیق آرد نخود بر روی اشتها و هورمون های گرسنگی به مطالعات بیشتری نیاز است.

5. آرد نخود کمتر از آرد گندم بر روی قند خون تأثیر می گذاردمیزان کربوهیدرات در آرد نخود تقریبا نصف آرد گندم است. بنابراین آرد نخود به شکل متفاوتی بر روی قند خون تاثیر می گذارد.

شاخص گلوکزی نشان می دهد غذا با چه سرعتی در بدن به قندها تبدیل شده و موجب افزایش قند خون می شود. گلوکز شکلی از قندهاست که بدن ترجیح می دهد برای تأمین انرژی از آن استفاده بکند. شاخص گلوکزی برای گلوکز 100 است. یعنی مصرف گلوکز باعث می شود قند خون در سریع ترین زمان ممکن افزایش یابد. شاخص گلوکزی آرد گندم حدودا 70 است. شاخص گلوکزی نخود 6 و شاخص گلوکزی میان وعده های تهیه شده از آرد نخود بین 28 تا 35 است. این غذاها با شاخص گلوکزی پایین تر نسبت به آرد گندم، با سرعت کمتری موجب افزایش قند خون می شوند.

در دو مطالعهٔ مشاهده ای بر روی 23 نفر مشخص شد، مصرف غذاهایی که با آرد نخود تهیه شده اند، باعث می شود تا سطح قند خون نسبت به مصرف غذاهای تهیه شده از آرد گندم پایین تر بماند.

در یک مطالعهٔ مشابه بر روی 12 زن سالم مشاهده شد تغییرات قند خون در زنانی که از نان تهیه شده از آرد گندم همراه با 25 تا 35 درصد آرد نخود استفاده می کنند، بسیار کمتر از کسانی است که نان شان 100 درصد از آرد گندم تهیه شده است.

بااین حال باید برای توضیح دقیق ارتباط میان آرد نخود و قند خون مطالعات گسترده تری انجام بشود.

6. سرشار از فیبرآرد نخود سرشار از فیبر است. زیرا نخود سرشار از این مادهٔ مغذی است. یک فنجان آرد نخود محتوی 10 گرم فیبر است که این میزان، سه برابر فیبر موجود در آرد سفید است.

فیبر فواید بسکمک برای سلامتی دارد. فیبر موجود در نخود به طور خاص تاثیر زیادی در کاهش سطح چربی خون دارد. در یک مطالعهٔ 12 هفته ای بر روی 45 بزرگسال مصرف 300 گرم نخود در هفته بدون تغییر دیگری در رژیم غذایی توانست کلسترول کامل را 15.8 میلی گرم بر دسی لیتر کاهش بدهد. به نظر می رسد این تأثیر بیشتر به خاطر فیبر موجود در نخود باشد.

در یک مطالعهٔ مشابه بر روی 47 بزرگسال مشاهده شد خوردن نخود به مدت پنج هفته می تواند در مقایسه با آرد گندم باعثکاهش کلسترول کامل به میزان 3.9٪ و کلسترول بد به میزان 4.6٪ بشود.

همچنین نخود محتوی نوعی فیبر به نام نشاستهٔ مقاوم (نشاستهٔ مقاوم به هضم) است. در یک بررسی بر روی برخی غذاها، نخود برشته شده در کنار موز نارس بالاترین میزان نشاستهٔ مقاوم را داشتند.

نشاستهٔ مقاوم تا زمان رسیدن به رودهٔ بزرگ هضم نمی شود. همین امر نشاستهٔ مقاوم را به منبع غذایی خوبی برای باکتری های مفید موجود در روده تبدیل کرده است. نشاستهٔ مقاوم می تواند خطر برخی بیماری ها مانند بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 وسرطان کولون یا روده بزرگ را کاهش دهد.

7. پروتئین بالاتر نسبت به سایر آردهامیزان پروتئین موجود در آرد نخود بیشتر از سایر آردها از جمله آرد سفید و آرد کامل تهیه شده از گندم است. یک فنجان آرد نخود محتوی 20 گرم پروتئین است. در حالی که این میزان در آرد سفید 13 گرم و در آرد کامل 16 گرم است.

بدن برای ساخت عضلات و ترمیم آسیب ها و بهبود بیماری ها به پروتئین نیاز دارد. همچنین پروتئین نقش مهمی در کنترل وزن دارد. غذاهای سرشار از پروتئین شما را به مدت بیشتری سیر نگه می دارند و بدن تان برای هضم آنها، کالری بیشتری مصرف می کند.

علاوه بر این به خاطر نقش پروتئین ها در رشد عضلات، مصرف پروتئین کافی می تواند حفظ عضلات در زمان کاهش وزن کمک بکند.

همچنین نخود یک منبع پروتئینی عالی برای گیاه خواران است. زیرا نخود محتوی 8 آمینواسید از 9 آمینواسید ضروری است. آمینواسیدها واحدهای ساختاری پروتئین ها هستند که بیشتر آنها از طریق غذا تامین می شوند.

تنها آمینواسید ضروری که در نخود یافت نمی شود، متیونین است که به وفور در بسکمک از منابع گیاهی مانند لوبیا سفید وجود دارد.

8. جایگزین عالی برای آرد گندمآرد نخود جایگزینی عالی برای آرد گندم است. میزان مواد مغذی موجود در آرد نخود بیشتر از آرد تصفیه شده است. آرد نخود نسبت به آرد گندم میزان بیشتری ویتامین، مواد معدنی، فیبر و پروتئین دارد، ولی کالری و کربوهیدرات کمتری دارد.

آرد نخود گلوتن ندارد. همین امر آرد نخود را به گزینه ای عالی برای مبتلایان به سلیاک و حساسیت به گندم کرده است.

آرد نخود در پخت وپز مانند آرد گندم است. آرد گندم آرد نخود آرد متراکمی است و می تواند تا حدی خاصیتی که گلوتن در آرد گندم در زمان پختن دارد را ایجاد بکند. بنابراین آرد نخود گزینهٔ خوبی برای استفاده در نان های بدون گلوتن است. محققین مشاهده کردند که ترکیب سه قسمت آرد نخود همراه با یک قسمت نشاستهٔ سیب زمینی یا نشاستهٔ مانیوک ترکیبی ایده آل است. البته استفادهٔ تنها از آرد نخود هم می تواند محصول قابل قبولی را ارائه بدهد.

جایگزینی 30 درصد از آرد گندم در کلوچه با آرد نخود می تواند باعث افزایش مواد مغذی و محتوای پروتئین محصول شده و در عین حال در طعم و ظاهر محصول هیچ تغییری ایجاد نکند.

9. قابلیت تهیهٔ آسان آرد نخود در خانهمی توان به راحتی در خانه آرد نخود درست کرد. تمام چیزهایی که برای این کار نیاز دارید، عبارت اند از: نخود خشک شده، سینی شیرینی پزی، غذاساز و الک.

طرز تهیه آرد نخود در خانه1. اگر می خواهید از نخود برشته شده آرد تهیه کنید، ابتدا نخود خشک شده را در سینی شیرینی پزی ریخته و آن را به مدت 10 دقیقه در دمای 350 درجهٔ فارنهایت (175 سانتی گراد) در فر بگذارید تا نخود به رنگ قهوه ای طلایی در بیاید. انجام این مرحله اختکمک است.

2. نخود را در غذاساز آسیاب کنید تا به شکل پودر ریزی در بیاید.

3. سپس آرد نخود را با الک صاف کنید تا تکه های درشت نخود که به خوبی آسیاب نشده اند، جدا شوند. می توانید این تکه ها را دوباره در غذاساز ریخته یا حتی اصلا استفاده نکنید.

برای افزایش زمان نگهداری آرد نخود را در ظرفی مقاوم در برابر هوا و در دمای اتاق نگهداری بکنید. با این روش می توان آرد نخود را به مدت 6 تا 8 هفته نگهداری کرد.

روش های استفاده از آرد نخود عبارت اند از:-جایگزین آرد گندم در پخت وپز؛

-ترکیب با آرد گندم برای افزایش خاصیت غذاهای پختنی؛

-به عنوان ماده ای که می تواند به طور طبیعی به سوپ ها و خورش ها غلظت ببخشد؛

-استفاده در غذاهای سنتی هندی مانند پاکورا و لادو؛

-استفاده در تهیهٔ پنکیک و کرپ؛

-نانی سبک برای همراهی با غذاهای سرخ کردنی.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1799

به "خواص آرد نخود و طرز تهیه آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص آرد نخود و طرز تهیه آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید