در مسکن مهر دنبال کدام حقیقت هستیم؟

به گزارش لیسو، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان از اعزام تیم حقیقت یاب از کارشناسان سازمان های نظام مهندسی در سه استان غربی کرمانشاه، ایلام و کردستان برای آنالیز علل تخریب ساختمان های مسکن مهر درجریان زلزله یکشنبه شب درغرب کشور خبرداد.

در مسکن مهر دنبال کدام حقیقت هستیم؟

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی آشپزخانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

فرج الله رجبی، درحالی دستور اعزام تیم حقیقت یاب را صادر نموده است که هم اکنون عموم مردم و جامعه کارشناسی حوزه مسکن مهندسان را مقصر اصلی تخریب واحدهای مسکن مهر در مناطق زلزله زده می دانند.

این موضوع به ویژه با انتشار تصاویری که نشان می دهد به رغم تخریب ساختمان های مسکن مهر در مناطق زلزله زده، بعضی از واحدهای شخصی ساز در کنار پروژه های مسکن مهر آسیب ندیده اند، پررنگ تر شده است.

از آنجا که این واحدها نوساز بوده اند و باید در ساخت وسازهای چند سال اخیر دست کم بعد از زلزله مخرب شهر بم در سال 82 تمام واحدهای مسکونی با رعایت ضوابط آیین نامه 2800 (مقررات لرزه ای لازم الاجرا در ساخت وساز) ساخته می شد، تخریب این ساختمان ها به یکی از موضوع های بحث برانگیز بعد از وقوع زلزله غرب کشور، تبدیل شده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری نیز روز دوشنبه در ابتدای جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به زلزله یکشنبه شب غرب کشور با ابراز تاسف از اینکه بیشتر خانه های تخریب شده در زلزله یکشنبه شب متعلق به ساختمان های مسکن مهر بوده است از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع را که چرا خانه های نوسازتا این حد آسیب پذیر بوده اند آنالیز کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه مهم ترین عامل تخریب ساختمان های مسکن مهر کرمانشاه همزمان با وقوع زلزله، کوشش برای ارزان سازی این واحدها بوده است، اظهار داشت: ساختمان های مسکن مهر را می توان به دو دسته کلی طبقه بندی کرد؛ یک دسته از این ساختمان ها، ساختمان هایی هستند که بدون دخالت و نظارت سازمان نظام مهندسی ساخته شده اند درحالی که بعضی دیگر با نظارت این سازمان و مهندسان ناظر مورد تایید نظام مهندسی، احداث شده اند.

در عین حال، مدیران مسکن مهر دوره گذشته در دفاع از کیفیت این ساختمان ها می گویند به رغم تمایل یک گروه درآغاز پروژه ساخت مسکن مهر برای خارج کردن پروژه ها از چتر نظارتی سازمان نظام مهندسی، در عمل تمام واحدها با حضور مهندسان ناظر تحت نظر سازمان نظام مهندسی ساخته شده اند.

حال سوال این است که تیم حقیقت یاب به دنبال یافتن کدام حقیقت در فاجعه مسکن مهر است و نتیجه این حقیقت پیدا شده قرار است در کجا به صورت عملیاتی مورد استفاده قرار گیرد، در حالی که تجربه جامع تر از این در زلزله بم و امثال آن در اختیار متولیان قرار داشته است.

در این باره در مجله خبری دلتا بیشتر بخوانید:

امضا فروشی پاشنه آشیل ساختمان های ایران

زلزله غرب و سناریوی تکراری بناهای بی دوام

منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 702

به "در مسکن مهر دنبال کدام حقیقت هستیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مسکن مهر دنبال کدام حقیقت هستیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید