راهنمای رصد بارش شهابی برساوشی

به گزارش لیسو، منجمان آماتور و علاقه مندان به آسمان شب هر سال بازه 21 تا 23 مرداد را در تقویم های شان علامت می زنند. شب هایی که بارش شهابی برساوشی به اوج فعالیت خود می رسد و می توان در هر ساعت ده ها شهاب را در آسمان دید.

راهنمای رصد بارش شهابی برساوشی

بارش شهابی برساوشی یکی بهترین شهاب باران های سالانه است. در شرایط عادی و در آسمانی تاریک می توان حداکثر پنج شهاب را در هر ساعت در آسمان دید. اما در شب های خاصی از سال که زمان اوج فعالیت یک بارش شهابی است تعداد شهاب ها به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می نماید و به ده ها شهاب در هر ساعت می رسد.

بارش های شهابی چگونه ایجاد می شوند؟

شهاب هایی که در آسمان می بینیم در واقع ذرات کوچکی هستند که به جو زمین وارد می شوند و در آن می سوزند. بیشتر این ذرات مواد باقی مانده از دنباله دارهایی هستند که از نزدیکی زمین گذر نموده اند و زمین در راستا حرکت خود به دور خورشید از میان آن ها عبور می نماید.

  • دنباله دارها؛ گلوله های برفی کثیف دوست داشتنی

شهاب های بارش شهابی برساوشی نیز در واقع ذرات به جا مانده از دنباله دار سویفت-تاتل هستند. ذرات به جا مانده از این دنباله دار در مداری به دور خورشید می چرخند. در اواخر مرداد زمین در راستا حرکت خود به دور خورشید از میان این ذرات گذر می نماید و بارش شهابی برساوشی ایجاد می گردد.

ذرات کوچکی که شهاب های بارش برساوشی را به وجود می آورند در واقع در راستاهایی موازی وارد جو زمین می شوند. اما به دلیل پدیده پرسپکتیو این طور به نظر می رسد که انگار همه آن ها از یک نقطه از آسمان سرچشمه می گیرند. بنابراین اگر راستا تمام شهاب های برساوشی را بر خلاف جهت حرکت شان ادامه دهید به یک نقطه تعیین در آسمان می رسید. این نقطه به کانون بارش معروف است. همان طور که از نام بارش شهابی برساوشی پیداست کانون این بارش شهابی در صورت فلکی برساوش قرار گرفته است. البته احتمال گذر شهاب از هر نقطه ای از آسمان وجود دارد و تنها محدود به اطراف کانون بارش نیست.

زمان و مکان مناسب برای رصد بارش شهابی برساوشی

بارش برساوشی سال جاری بامداد 22 مرداد به اوج فعالیت خود می رسد. بنابراین بازه 21 تا 23 مرداد بهترین زمان برای رصد این پدیده است.

برای دیدن شهاب های بیشتر بهتر است از شهرهای عظیم خارج شوید و به رصدگاهی با آسمان تاریک و افق باز سفر کنید. البته اگر خوش شانس باشید می توانید شهاب های پرنور را حتی در آسمان شهرهای عظیم مشاهده کنید. اما با سفر به مکانی با آسمان تاریک و افق باز شهاب های بیشتری را در آسمان خواهید دید.

ماه در زمان اوج فعالیت بارش برساوشی در حالت تربیع دوم قرار گرفته است و حوالی نیمه شب طلوع می نماید. پس از طلوع ماه و روشن شدن آسمان شهاب های کم نور دیگر فرصتی برای خودنمایی نخواهند داشت و تنها می توان به دیدن شهاب های پرنور و آذرگوی ها امیدوار بود.

فعالیت بارش شهابی برساوشی تا اواخر مرداد با شدت کمتری ادامه خواهد داشت. اما از سوی دیگر در اواخر مرداد نور ماه دیگر مزاحمتی برای رصد شهاب ها ایجاد نخواهد نمود.

برای رصد بارش شهابی برساوشی به چه ابزاری احتیاج داریم؟

خوشبختانه برای دیدن این پدیده به هیچ ابزاری رصدی احتیاج ندارید. بهتر است پس از تاریک شدن آسمان به منابع نوری قوی نگاه نکنید تا سازگاری چشم تان با تاریکی حفظ گردد. برای دیدن محیط اطراف بهتر است از چراغ قوه نور قرمز بهره ببرید.

پیشنهاد می کنیم در طول شب رصدی از زیرانداز یا جایگاه سفری بهره ببرید و منتظر گذر شهاب ها در آسمان شوید. به همراه داشتن خوراکی و نوشیدنی های گرم هم تجربه رصدی لذت بخش تری را برای تان ایجاد خواهد نمود. نکته آخر این که لباس گرم نیز به همراه داشته باشید.

آسمان تان شهاب باران.

عکس کاور: تصویر تمام آسمان ترکیبی حاصل چند ساعت عکاسی پیاپی در زمان اوج بارش شهابی برساوشی.

عکس از مهدی مومن زاده.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1111

به "راهنمای رصد بارش شهابی برساوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای رصد بارش شهابی برساوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید