رسانه ها به تقویت بازار سرمایه کمک کنند، پاسخ شایسته ای به استقبال مردم از بورس بدهیم

به گزارش لیسو، وزیر کشور از بررسی بازار، قیمت ها و تحولات بازار بورس و سرمایه در نشست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی خبر داد.

رسانه ها به تقویت بازار سرمایه کمک کنند، پاسخ شایسته ای به استقبال مردم از بورس بدهیم

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز دوشنبه پس از شرکت در پنجاه و یکمین نشست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات مالی که با حضور کنندگان دستگاه های مختلف و مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز، موضوع بازار، قیمت ها و تحولات بازار بورس و سرمایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و استقبال گسترده مردم از حضور در این بازار از ابعاد مختلف ارزیابی شد.

وی افزود: تأکید همه کارشناسان و متولیان امر بر این است که بازار سرمایه در شرایط کنونی برای کشور فرصت بسیار مناسبی را فراهم ساخته است و در این شرایط، نه تنها دولت بلکه همه نظام باید پای کار بیایند تا با توجه به گرایش و استقبالی خوبی که در طرف تقاضا در بازار سرمایه ایجاد شده است، در طرف عرضه آن هم بتوانیم با ارائه سهام شناور، عرضه های اولیه و ایجاد تغییراتی در تأمین سرمایه از طریق این بازار به شکل ارائه پروژه ها و دیگر راهکارهای مالی پاسخ شایسته ای به این استقبال بدهیم و استفاده لازم را از آن برای اقتصاد کشور داشته باشیم.

وزیر کشور با بیان اینکه جمع بندی جلسه امروز به سران قوا ارسال خواهد شد، توضیح داد: باید بتوانیم با مدیریت دقیق شرایط موجود بازار هم در بخش عرضه و هم تقاضا از فرصتی که ایجاد شده است، برای تقویت ثبات و استمرار رونق مالی در کشور بهره بگیریم.

رحمانی فضلی گفت: یکی از موضوعات مهم این جلسه به تناسب موضوع آنکه بعد رسانه ای است، موضوعات و دغدغه هایی بود که در چند بعد در حوزه رسانه ای بازار سرمایه مطرح شد و مقرر گشت تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شود.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات مالی کشور با بیان اینکه در این حوزه ما با دو دسته از رسانه ها سروکار داریم، توضیح داد: یک گروه از رسانه ها، آن هایی هستند که با مبنا و ریشه خارج از کشور فعالیت دارند. رویکرد عمده این رسانه ها، برخورد منفی به منظور تضعیف بازار سرمایه است. آن ها با پخش اطلاعات، سیگنال ها و داده هایی تلاش دارند این بازار را بی ثبات نشان دهند.

رحمانی فضلی گفت: در این جلسه، مقرر شد نسبت به این گونه رسانه ها اقدامات قانونی صورت گیرد.

وی دیگر گروه فعال در حوزه اطلاع رسانی درباره بازار سرمایه را کانال ها و رسانه های داخلی اعلام نمود و اظهار کرد: این رسانه ها بعضاً در حوزه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی هماهنگی لازم را با سازمان بورس و وزارت امور مالی و دارایی ندارند و متناسب با سیاست ها اقدام نمی کنند.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات مالی کشور گفت: در این زمینه بنا شد سیاست های رسانه ای مناسبی تدوین و به همه رسانه ها ابلاغ شود تا بتوانند ضمن ایفای رسالت حرفه ای خود، نسبت به تقویت بازار سرمایه و هدایت و مدیریت افکار عمومی در این زمینه نقش آفرینی کنند.

وزیر کشور یکی دیگر از مسائل مهم در حوزه بازار سرمایه را موضوع آموزش کسانی دانست که به تازگی وارد این بازار شده اند.

رحمانی فضلی گفت: در حال حاضر 11 میلیون نفر وارد بازار سرمایه شده اند. هر روز نیز تعداد زیادی کد بورسی درخواست می شود و سرمایه های زیادی به بورس می آید. علاوه بر آن، با ورود سهام عدالت، شاهد رونق بیشتر این بازار هم خواهیم بود.

وی افزود: با این حال، افرادی که با سرمایه خرد وارد بازار بورس شده اند به سبب اینکه از آموزش کافی برخوردار نیستند، در معرض ریسک بالایی قرار دارند. به همین دلیل، مقرر شد با همکاری همه رسانه ها به ویژه سازمان صداوسیما و سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، مجموعه ای از بسته های آموزشی را برای استفاده مردم منتشر کنیم تا آن ها بتوانند تصمیمات درست و منطقی در بازار سرمایه داشته باشند.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه باید با کمک یکدیگر تلاش کنیم که بازار سرمایه به بازار خوبی برای تأمین مالی طرح های بخش خصوصی و دولت به ویژه در بخش تولید تبدیل شود، گفت: باید منابع حاصله از بازار سرمایه صرف تولید و گسترش فعالیت های تولیدی در کشور شود تا چرخه مالی در کشور به نحو شایسته ای به جریان بیفتد.

بر اساس این گزارش، در پنجاه و یکمین نشست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات مالی کشور که بیش از سه ساعت به طول انجامید، شماری از مسئولان و متخصصان حوزه بورس و سرمایه و کارشناسان رسانه و ارتباطات به بیان دیدگاه های خود درباره تحولات بازار سرمایه در ماه های اخیر و آینده آن پرداختند.

حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در این نشست، با ارائه گزارشی از فرایند روزافزون رشد بورس در کشور، از استقبال گسترده مردم از سرمایه گذاری در بورس، پذیره نویسی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به (ای تی اف) و آزادسازی سهام عدالت به عنوان سه رویداد بزرگ در بازار سرمایه در سال جاری نام برد و بر لزوم ارتقای سطح آموزش و آگاهی مردم در این زمینه تأکید کرد.

وی گفت: یک تحول بزرگ و تاریخی در استقبال مردم از بازار سرمایه اجرا شده و ارزش کل این بازار را به بیش از پنج هزار هزار میلیارد تومان رسانده است تا نقش بورس در اقتصاد ایران پر رنگ شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران افزود: ما باید کاری کنیم تا مردم با آگاهی و شناخت کافی وارد این بازار شوند و از ظرفیت صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های مشاوره و سبدگردان ها برای سرمایه گذاری استفاده کنند تا میزان ریسک پذیری آن ها کاهش یابد.

محمدرضا پورابراهیمی کننده کرمان و رئیس سابق کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی هم از استقبال چشمگیر مردم از سرمایه گذاری در بورس به عنوان یک موقعیت استثنایی و عالی ترین فرصت برای نظام مالی کشور نام برد و خواستار هدایت سرمایه ها به سوی طرح ها و بنگاه های واقعی مالی و واگذاری شرکت های دولتی شد.

علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با بیان اینکه دولت برنامه های مدون و منسجمی برای استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه تدارک دیده است و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد، تأکید کرد: ترساندن مردم از حضور در این بازار اقدامی غیرکارشناسی و نادرست است.

محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر لزوم تدوین پیوست رسانه ای برای برنامه های بازار سرمایه و ارتقای آگاهی های عمومی در این زمینه تأکید کرد.

همچنین شمار دیگری از اعضا دیدگاه های خود را از زوایای مختلف درباره تحولات بازار بورس اعلام نمودند.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 984

به "رسانه ها به تقویت بازار سرمایه کمک کنند، پاسخ شایسته ای به استقبال مردم از بورس بدهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه ها به تقویت بازار سرمایه کمک کنند، پاسخ شایسته ای به استقبال مردم از بورس بدهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید