رویترز: ایران از دریای عمان نفت صادر می نماید

به گزارش لیسو، رویترز با اشاره به تصمیم ایران برای احداث خط لوله انتقال نفت تا بندر جاسک در دریای عمان که با هدف دور زدن تنگه هرمز انجام می گردد نوشت: ایران بار ها تهدید نموده اگر تحریم های آمریکا جلوی صادرات نفت آن را بگیرد، تنگه هرمز را می بندد.

رویترز: ایران از دریای عمان نفت صادر می نماید

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش برنا، رئیس جمهور ایران گفت این کشور میخواهد از یک بندر دریای عمان نفت صادر کند. به این ترتیب احتیاجی به استفاده از جهت کشتیرانی تنگه هرمز برای صادرات نفت نیست. این تنگه دهه هاست مرکز درگیری های منطقه ای بوده است.

درگیری های بین تهران و واشنگتن از 2018، پس از بیرون رفتن آمریکا از قرارداد اتمی برجام که بین ایران و 6 قدرت عظیم جهان بسته شده بود و وضع دوباره تحریم ها علیه ایران افزایش یافته است. هدف از این تحریم ها مختل کردن صادرات نفت ایران بود.

ایران بار ها تهدید نموده اگر تحریم های آمریکا جلوی صادرات نفت آن را بگیرد، تنگه هرمز را می بندد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: این یک تصمیم استراتژیک و یک قدم مهم برای ایران است تا به صادرات نفت خود ادامه دهد.

روحانی گفت ایران میخواهد تا ماه مارس یک میلیون بشکه در روز نفت از بندر جاسک در دریای عمان، درست در جنوب تنگه هرمز، صادر کند.

صادرات نفت ایران تحت تحریم های آمریکا کاهش یافته و به 100 تا 200 هزار بشکه در روز رسیده است. ایران 2.5 میلیون بشکه نفت در روز در آوریل 2018 صادر نموده بود.

وی گفت: این اقدام به خریداران نفت ما اطمینان می دهد که ایران در صورت بسته شدن تنگه هرمز هم به صادرات نفت ادامه می دهد.

تنگه هرمز یک گذرگاه آبی باریک در دهانه خلیج فارس است که یک پنجم نفت جهان به وسیله آن به بازار های آسیا، اروپا و آمریکای شمالی و حتی فراتر از آن می رسد.

درآمد نفتی ایران که قبلاً تحت تاثیر تحریم های آمریکا قرار داشت، به خاطر کاهش تقاضای جهانی ناشی از بحران ویروس کرونا کمتر شده است. ایران گفت درآمد های نفتی آن تا ماه مارس امسال میلادی 8.9 میلیون دلار بود در حالی که یک دهه قبل و در 2011، ایران 119 میلیارد دلار درآمد نفتی داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 960

به "رویترز: ایران از دریای عمان نفت صادر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز: ایران از دریای عمان نفت صادر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید