خبرنگاران اعتراف ناکافی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: برجام کارایی داشت

به گزارش لیسو، نیویورک- خبرنگاران- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از کوشش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای راستی آزمایی فعالیت هسته ای ایران حمایت کرد و گفت پیش از خروج (آمریکا) از برجام، این توافق به خوبی کار می کرد.

خبرنگاران اعتراف ناکافی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: برجام کارایی داشت

به گزارش خبرنگاران، ند پرایس روز سه شنبه درباره اظهارات مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین تصمیم ایران برای متوقف کردن اجرای پروتکل الحاقی این مطلب را عنوان نمود.

وی با بیان اینکه پیش از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی توسط شورای حکام درباره آن اظهار نظری نخواهد کرد، اضافه کرد: ما به طور کامل از کوشش مدیر کل برای اطمینان از اجرای راستی آزمایی آژانس پشتیبانی می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: مطمئنا پنهان نیست که ایران همچنان به اقدامات خود بیش از محدودیت های برجام ادامه می دهد و اخیرا اقداماتی را برای کاهش همکاری با آژانس بین المللی انجام داده است از جمله درباره پروتکل الحاقی که شما هم شنیدید.

پرایس از حرکت ایران در این جهت که او نادرست خواند، ابراز نگرانی کرد و گفت: هدف ما این است که ایران و ایالات متحده، تعهدات خود را تحت برجام از سر گیرند.

وی اضافه کرد: ما همچنین می دانیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی به تحقیق در خصوص تعدادی از موضوعات جدی برجسته مربوط به مواد احتمالی اعلام نشده هسته ای می پردازد، ما اصرار داریم که ایران برای حل این مسائل بدون تأخیر بیشتر در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدام کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد: ما در رایزنی نزدیک با شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهیم بود تا در حمایت از کوشش های آژانس برای ایجاد بهترین و موثرترین راه، اقدامات مناسبی انجام دهیم.

پرایس گفت وگو را برای دسترسی به محدودیت دائمی و قابل راستی آزمایی برنامه هسته ای ایران ضروری دانست و گفت: این پیشنهادی است که رئیس جمهوری بایدن مطرح نموده است که اگر ایران انطباق کامل خود با توافق هسته ای را از سر بگیرد، ایالات متحده آماده خواهد بود همان کار را انجام دهد.

وی با بیان اینکه این اقدام ضروری اما ناکافی است، اضافه کرد: ما می خواهیم از این توافق به عنوان مبنایی برای توافقنامه طولانی تر و قوی تر استفاده کنیم تا سایر موضوعات همچون مقابله با نفوذ مخرب ایران و موشک بالستیک را هم دربرگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد: نخستین گام طبیعی این است که ما با ایرانیان تحت حمایت 1 + 5 گفت وگو کنیم. ما با هماهنگی با اتحادیه اروپا متحدان یا نزدیکترین متحدان خود اکنون در همان صفحه هستیم.

پرایس دیپلماسی را بهترین جهت دانست که دست در دست همپیمانان و متحدان اروپایی خود گام بر می دارند.

وی درباره لغو تحریم و نظر اعضای کنگره در این زمینه هم گفت متاسفانه ایران در حال دور شدن از محدودیت های خود تحت برجام است که پس از تصمیم اردیبهشت ماه 1397 آمریکا برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک انجام شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اعتراف به اینکه تا آن موقع، توافق هسته ای در حال کار بود، یادآور شد: مطابق گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، وزارت خارجه آمریکا، جامعه اطلاعاتی و همچنین گزارش طرف های بین المللی ما، توافق کارایی داشت.

پرایس اظهار کرد: این دلیلی است که باور داریم برجام بر مبنای درستی شروع شد. بر همین اساس هم ما با متحدانمان در 1+5، متحدان منطقه ای و اعضای اصلی کنگره در حال رایزنی هستیم. ما گفتیم که مایلیم با ایرانی ها در قالب 1+5 ملاقات کنیم.

وی درباره برطرف توقیف پول نفت ایران در کره جنوبی هم گفت تا کنون وجهی منتقل نشده است. ما در حال گفت وگو با متحدان و شرکای خود از جمله کره جنوبی هستیم و تعجب آور نخواهد بود اگر در این زمینه هم صحبت نموده باشیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1465

به "خبرنگاران اعتراف ناکافی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: برجام کارایی داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اعتراف ناکافی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: برجام کارایی داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید