سرمدی: نگاه تهران به روابط با پکن بلند مدت و راهبردی است

به گزارش لیسو، خبرنگاران: قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار خداحافظی سفیر چین در ایران بیان کرد که نگاه تهران به روابط با پکن بلند مدت و راهبردی است.

سرمدی: نگاه تهران به روابط با پکن بلند مدت و راهبردی است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی لیسو به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه؛ یوهونگ یانگ سفیر جمهوری خلق چین در تهران امروز دوشنبه در خاتمه ماموریت خود در جمهوری اسلامی ایران با مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و تبادل نظر کرد.

سرمدی در این دیدار با قدردانی از فعالیتها و تلاشهای بی وقفه و ارزشمند سفیر چین و همچنین سفیر ایران در پکن در راستای توسعه و گسترش همه جانبه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و چین، نگاه ایران به روابط با چین را بلند مدت و راهبردی دانست.

سرمدی دیدار روسای جمهور ایران و چین در بیشکک و توافقات اجرا شده برای تداوم توسعه روابط را با اهمیت بیان کرد و ضرورت تداوم همکاری و پیگیری در چارچوب کمیسیون مشترک مالی و نیز سفرهای متقابل مسئولین دو کشور برای اجرایی و عملیاتی شدن این توافقات را مورد تاکید قرار داد.

قائم مقام وزیر امور خارجه همچنین با روشن توصیف کردن دورنما و چشم انداز روابط بلند مدت بین ایران و چین ابراز امیدواری کرد با تداوم سفرهای منظم و متقابل مقامات عالیرتبه ایران و چین به پکن و تهران شاهد تقویت روابطی راهبردی و درازمدت در ابعاد دوجانبه و نیز مشورت و رایزنی بین دو کشور مهم و تاثیرگذار در عرصه منطقه ای و بین المللی باشیم.

وی با اشاره به دیدگاه و مواضع مشترک ایران و چین بعنوان دو کشور با تاریخ و تمدنی کهن و نقش موثر منطقه ای و بین المللی ، خواهان تداوم همفکری و هماهنگی دو کشور برای مقابله با رویکردهای یکجانبه گرایانه و ظالمانه و سوء استفاده بعضی کشورها از پاره ای مسائل برای اعمال فشارهای سیاسی و زیاده طلبی علیه کشورهای مستقل شد.

سرمدی همچنین با اشاره به تداوم روند مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 3+3 اضافه کرد: چین بعنوان یکی از کشورهای عضو گروه 3+3 می تواند در حمایت از تداوم روند مذاکرات و دستیابی به توافق جامع و نهایی نقش موثرتری ایفاء نماید.

سفیر چین نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از تلاشها و اقدامات اجرا شده در دوره ماموریت خود در جهت توسعه و گسترش هرچه بیشتر روابط در ابعاد مختلف سیاسی، مالی ، فرهنگی و دفاعی ، بر عزم و اراده مقامات عالیرتبه کشورش بر تداوم و تقویت روابط با ایران تاکید کرد و اضافه کرد : چین برای تقویت روابط با ایران بعنوان شریکی مهم و قابل اعتماد اهمیت بسیار زیادی قائل است.

وی علیرغم ابراز رضایت از سطح کنونی روابط فیمابین اظهار داشت: ظرفیت های گسترده ای برای تداوم روند توسعه مناسبات همه جانبه وجود دارد.

یوهونگ یانگ همچنین موضع اصولی کشورش را در حمایت از حقوق مشروع ایران در بهره مندی از انرژی هسته ای و مخالفت با تحریمهای اعمال شده علیه ایران مورد تاکید قرار داد و از رویکرد حکیمانه جمهوری اسلامی ایران در تعامل سازنده با دنیا در دولت جدید ابراز خرسندی کرد و بر لزوم تداوم حمایت متقابل دو کشور در عرصه های بین المللی از یکدیگر تاکید کرد.

سفیر چین همچنین با اشاره به خاطرات خوب خود از دوره حضورش در ایران و ابراز علاقه به کشور ، مردم و فرهنگ و تمدن ایران، از میهمان نوازی مردم ایران و همکاری دستگاه دیپلماسی تقدیر و تشکر کرد و ابراز امیدواری نمود روند توسعه روابط با قوت ادامه یابد.

منبع: تسنیم
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 403

به "سرمدی: نگاه تهران به روابط با پکن بلند مدت و راهبردی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمدی: نگاه تهران به روابط با پکن بلند مدت و راهبردی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید