شهرهای گردشگری تا سال 2027 به شرایط قبل کرونا بر نمی گردند

به گزارش لیسو، ایسنا/ براساس سخنان مشاور عالی اتاق بازرگانی اصفهان، شهرهای گردشگری تا سال 2027 به شرایط قبل کرونا بر نمی گردند.

شهرهای گردشگری تا سال 2027 به شرایط قبل کرونا بر نمی گردند

قضیه چیست؟

علی کرباسی زاده با اشاره به چالش های سرمایه گذاری در حوزه توریستی اظهار کرد: در مطالعه ای که شهرداری اصفهان به جهاد دانشگاهی در مورد چالش های توریستی سفارش داده بود، موارد مهمی مطرح شد.

وی با بیان اینکه اولویت نداشتن حوزه توریستی در سطح کلان کشور از چالش های اصلی سرمایه گذاری در این حوزه است، تاکید نمود: اگرچه در پیش بینی ها قرار است اقتصاد توریستی جایگزین اقتصاد نفتی شود، اما توریستی در اولویت برنامه های کشور نیست.

مشاور عالی اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه گریز از سرمایه گذاری و معضل منابع انسانی از دیگر چالش های سرمایه گذاری حوزه توریستی است، گفت: وجود بعضی مسائل فرهنگی در حوزه سرمایه گذاری توریستی، وجود بعضی سوء ظن ها به سرمایه گذاران توریستی و حسادت و منفعت طلبی فردی در سرمایه گذاری این بخش، نبود افق دید بلندمدت و همچنین اقتصاد و سیاست مغایر سرمایه گذاری، نبود امنیت سرمایه گذاری و تسلط بخش دولتی بر بخش خصوصی و اقتصاد مغایر سرمایه گذاری و ضعف مدیریت از دیگر چالش های مهم پیش روی سرمایه گذاری در حوزه توریستی است.

وی ادامه داد: چند مسئولی بودن دستگاه های متولی و تعدد نهادها، حمایت نکردن از سرمایه گذاران حوزه توریستی، بروکراسی اداری حاکم بر حوزه توریستی، حضور بخش های غیررسمی در حوزه توریستی و از بین رفتن زمینه های رقابت سالم از دیگر چالش های سرمایه گذاری این بخش است.

کرباسی زاده با انتقاد از نبود برنامه جامع توسعه توریستی اظهار کرد: از مهمترین چالش های سرمایه گذاری در حوزه توریستی نداشتن برنامه کمی و کیفی توریستان و بازارهای هدف، نبود برنامه کمی و کیفی برندینگ، نبود برنامه کمی و کیفی تبلیغات و بازاریابی، نداشتن برنامه کمی و کیفی زیرساخت های مورد احتیاج هدف، نداشتن برنامه کمی و کیفی تربیت منابع انسانی مورد احتیاج، نبود برنامه و تقویم توریستی و ساماندهی فصول سفر و نبود برنامه طراحی محصولات و بسته های سفر است.

وی توضیح داد: متاسفانه، سرمایه گذار توریستی جایگاهی در کشور ندارد و تعریف چشم انداز و برنامه ریزی جامع برای جذب توریست و سرمایه گذار در این حوزه باید توسط دستگاه های دولتی انجام شود.

مشاور عالی اتاق بازرگانی اصفهان با انتقاد بر اینکه متاسفانه برنامه جامع توریستی در کشور نداریم، گفت: این در حالیست که کشورهای مختلف از جمله ترکیه، امارات، سنگاپور، مالزی بودجه های عظیمی برای بازاریابی حوزه توریستی درنظر می گیرند، اما ایران بدون بودجه برای تبلیغات و بازاریابی در حوزه توریستی در حرکت است.

وی گفت: باید خوش باور باشیم که بدون برنامه ریزی برای بازاریابی و برندینگ در توسعه توریستی اصفهان، پروژه های خود را مالی کنیم.

کرباسی زاده همچنین اضافه کرد: یکی از چالش های اساسی در توریستی آب نداشتن توجیه مالی است، چرا که تقاضای آن کم است و برنامه و طرحی برای جذب سرمایه گذار نداریم.

وی به یک آنالیز جهانی اشاره نمود و گفت: متاسفانه، بسیاری از شهرهای توریستی همچون پاریس و حتی اصفهان تا سال 2027 به شرایط قبل از کرونا بر نمی گردند.

مشاور عالی اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر ضرورت داشتن برنامه طراحی محصولات و بسته های سفر جهت جذب توریست گفت: تنها مهیا شدن مکان اقامت برای جذب توریست کفایت نمی کند، بلکه باید برای توریستان بسته ها و برنامه های مختلف توریستی همچون بازدید از اماکن تاریخی، برنامه های خرید، تفریحی، شبانه تعریف شود.

وی با اشاره به چالش های حوزه توریستی به خصوص طی دو دهه گذشته تاکید نمود: بیشتر این چالش ها به دستگاه های اداری، دولتی بر می شود و باید بپذیریم که با این غده سرطانی در حوزه توریستی نمیتوان کاری کنیم و با فرض تمام این مسائل باید برنامه جامع توریستی را پیاده و به پیش ببریم.

منبع: همگردی
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1474

به "شهرهای گردشگری تا سال 2027 به شرایط قبل کرونا بر نمی گردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای گردشگری تا سال 2027 به شرایط قبل کرونا بر نمی گردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید