علائم آنفلوآنزا که شاید از آن بی اطلاعید!

به گزارش لیسو، بیشترین ویروس در گردش آنفلوآنزا H 1 N 1 است که در مواردی با تابلو حاد و شدید بالینی بروز پیدا نموده و حتی متاسفانه در مواردی منجر به مرگ شده است.

علائم آنفلوآنزا که شاید از آن بی اطلاعید!

به گزارش، شیوع بیماری آنفلوآنزا در کرمان عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با بیان اینکه همچنان بیشترین ویروس در گردش آنفلوآنزا در امسال H 1 N 1 است، درباره بعضی تصورات در زمینه تزریق دگزامتازون در این بیماری، گفت: دگزامتازون هرچند که علائم التهاب را کاهش می دهد، اما ممکن است باعث کاهش قوای سیستم ایمنی فرد مبتلا به آنفلوآنزا شده و شرایط بیمار را وخیم تر کند.

دکتر مسعود مردانی ، درباره آخرین شرایط آنفلوآنزا در کشور، گفت: همچنان بیشترین ویروس در گردش آنفلوآنزا H 1 N 1 است که در مواردی با تابلو حاد و شدید بالینی بروز پیدا نموده و حتی متاسفانه در مواردی منجر به مرگ شده است.

وی با بیان اینکه افراد در معرض خطری که تاکنون واکسن آنفلوآنزا تزریق ننموده اند، حتما هرچه سریعتر با مراجعه به پزشک نسبت به تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدام نمایند، اضافه نمود: افراد در معرض خطر شامل افراد بالای 60 سال، زنان باردار، مبتلایان به دیابت یا بیماری های تضعیف نماینده سیستم ایمنی، بیماران قلبی-ریوی، مبتلایان به نارسایی کلیه، بیماران پیوندی، بیماران اچ آی وی مثبت و کارکنان مراکز درمانی و پرسنل پزشکی هستند.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با اشاره به بعضی علائم آنفلوآنزا، گفت: اگر مردم علائمی، چون آبریزش بینی، تب، بدن درد و... دارند، از رفتن به محل کار و یا فرستادن کودک دارای این علائم به مدرسه، به مدت دو تا سه روز جدا خودداری نمایند، دست ندهند، روبوسی ننمایند، اگر آبریزش بینی دارند از دستمال کاغذی یکبار مصرف استفاده نمایند و بلافاصه دست شان را با آب و صابون بشویند. باید توجه کرد که شست وشوی مکرر دست ها منجر به قطع زنجیره عفونت های ویروسی می گردد.

مردانی در پاسخ به سوالی درباره تزریق دگزامتازون در افراد مبتلا به آنفلوآنزا، تاکید نمود: تزریق دگزامتازون در موارد ابتلا به آنفلوآنزا اصلا توصیه نمی گردد؛ چراکه دگزامتازون نوعی کورتون تزریقی است و هرچند که علائم التهاب را کاهش می دهد، اما ممکن است باعث کاهش قوای سیستم ایمنی فرد گردد و شرایط آنفلوآنزا را در بیمار وخیم تر کند؛ بنابراین توصیه می کنیم که افراد مبتلا به آنفلوآنزا حاد به هیچ عنوان به تزریق دگزا به ویژه به صورت خودسرانه اقدام ننمایند.

وی همچنین گفت: اگر فردی که در گروه افراد در معرض خطر نیست، مبتلا به آنفلوآنزا شد، می تواند با خوردن مایعاتی، چون آب پرتقال و استراحت در بستر بهبود یابد. اما اگر مدت زمان بیماری بیش از سه تا پنج روز طول کشید، باید به پزشک مراجعه کند.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 588

به "علائم آنفلوآنزا که شاید از آن بی اطلاعید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم آنفلوآنزا که شاید از آن بی اطلاعید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید