علت تب و لرز و شیوه درمان آن

به گزارش لیسو، تب و لرز یکی از بیماری های شایع انسان در سنین مختلف است که در فصول مختلف سال، افراد را درگیر خود می کند. وجود تب در بدن انسان نشانه مبارزه بدن در برابر بیماری و همچنین پاسخ دهی به عفونت های بدن است. در این نوشتار قصد داریم به بررسی بیماری تب و لرز، علت، علائم و درمان آن بپردازیم.

علت تب و لرز و شیوه درمان آن

تب و لرز در یک نگاه

یکی از بیماری های شایع در افراد تب و لرز است. این بیماری همانطور که از نامش پیداست، کنش همزمان تب و لرز در بدن انسان بوده و یکی از شگفتی های دوگانه بدن انسان به شمار می رود. شاید برای شما نیز پیش آمده که در یک محفل محبت آمیز یا خانوادگی نشسته اید و در یک هوای معمولی، به شما حساس تب و لرز دست می دهد، بدون آنکه از قبل اتفاقی رخ داده باشد!

وجود تب و لرز، نشانه بیماری است. توجه داشته باشید که این عارضه در فصل خاصی رخ نمی دهد بلکه ممکن است در هوای گرم تابستان نیز شما احساس تب و لرز کنید؛ بنابراین تب و لرز در فصول مختلف سال رخ می دهد.

بروز تب و لرز به صورت همزمان، به این صورت است که شما در عین حال که از تب می سوزید، سردتان نیز هست و از سرما به خود می لرزید. این دوگانگی برای بدن خطرناک به نظر می رسد. بنابراین در یک تعریف ساده می توان گفت دوگانگی بین سرما و گرما در بدن، تب و لرز نامیده می شود که البته دراین باره تعریف های گوناگونی ارائه شده است. تب در واقع نوعی بیماری است که از گرمای شدید بدن حاصل می شود و لرز نیز حاصل سردی بدن به دلیل سرماست. چینش این دو کنار یکدیگر، تب و لرز را به وجود می آورد که به محض مشاهده باید به درمان آن پرداخت و در صورت نیاز حتماً به پزشک مراجعه کرد.

دلیل تب و لرز دلیل تب و لرز در افراد به عوامل مختلفی بستگی دارد. از فاکتورهای اصلی تب و لرز در افراد مختلف، وجود سرماخوردگی شدید، آنفلوانزا و همچنین بیماری های عفونی هستند. سنگ کلیه یا تیروئید غیر فعال نیز ممکن است باعث این امر شود. به هنگام مشاهده این بیماری سریعاً به پزشک مراجعه یا از داروهای خانگی موثر استفاده کنید و دمای بدن خود را تا حدودی کاهش دهید. همه ما به نوعی در زمان های مختلفی این بیماری تجربه کرده ایم و با آن آشنا هستیم. توجه داشته باشید اگر دمای بدن شما به بالاترین حد ممکن رسید حتماً به پزشک مراجعه کنید. این بیماری در صورت بالا رفتن تب می تواند باعث تشنج به ویژه در نوزادان می شود.

توجه داشته باشید که دمای بالای بدن برای از میان برداشتن عوامل بیماری زا و باکتری هاست؛ به همین دلیل مغز انسان دمای بالای موجود در بدن را برای از بین بردن بیماری ها تنظیم می کند. از این روست که بدن انسان طبق دستوری که از مغز صادر می شود به دمای نو خود برای از بین بردن بیماری ها می رسد؛ به همین دلیل تب انسان بالا می رود و فرد احساس گرمای زیادی می کند.

درباره دلیل سرما توأم با تب نیز باید گفت که دمای فعلی مورد نیاز بدن، از دمایی که مغز برای کنترل بیماری در نظر گرفته کمتر است. بدن هر فردی برای تولید گرما نیاز به انقباض و همچنین انبساط ماهیچه ها دارد که همین عامل انقباض و انبساط در بدن یکی از عوامل اصلی ایجاد سرما در بدن هستند.

عوامل ایجادکننده تب و لرز * سرماخوردگی و عفونت

* عفونت های سینومی

* برونشیت

* مونونوکلئوز

* التهابات معده

* ذات الریه

* آپادندیست

* مننژیت

علائم شایع تب و لرزتب و لرز دارای هشدارها و علائمی به قرار زیر هستند و به محض مشاهده این علائم باید به پزشک مراجعه کنید.

* وجود تب شدید بیش از 24 تا 48 ساعت.

* تنگی نفس

* سردردهای مزمن

* مسائل پوستی

* درد شکم

* خستگی مداوم

* بی حالی، گرفتگی گردن

* گیجی یا خواب آلودگی طوری که فرد بیمار به آسانی بیدار نشود

* عدم توانایی در راه رفتن

* تشنج

درمان تب و لرز

1. کشف دلیلقبل از درمان، باید ابتدا دلیل بیماری را کشف کنید و سپس به مداوای آن بپردازید.

2. استفاده از داروهای سادهدر وهله نخست برای درمان تب و لرز می توانید از داروهای معمولی همچون استامینوفن، ایبوپروفن استفاده کنید.

3. حمامحمام آب ولرم نیز برای درمان این مشکل مناسب است.

4. نوشیدن مایعاتدر صورت بروز تب از مایعات استفاده کنید. انواع نوشیدنی برای درمان و پایین آوردن تب مفید خواهند بود. توجه داشته باشید که بروز تب در انسان سبب تبخیر مایعات می شود؛ به همین دلیل خوردن مایعات می تواند مایعات تبخیر شده شما را جبران کند.

5. استفاده از حوله مرطوببرای پایین آوردن تب از حوله مرطوب با آب ولرم استفاده کنید. پاشویی نیز در کاهش تب بیمار بسیار مفید خواهد بود. این روش برای نوزادان بسیار حائز اهمیت است. بچه ها زیر سه سال که تب بالایی دارند و سابقه تشنج و کاهش وزن و گریه مدام دارند را برای درمان به نزد پزشک ببرید.

6. استفاده از لباس گرمهنگامی که بیمار احساس لرز کرد به او لباس گرم بپوشانید و زمانی که به حالت عادی برگشت لباس سبک بپوشانید. از لباس های گرم استفاده کنید. پتو را به دور خود بپیچید تا گرم شوید. مقداری آب بنوشید.

نتیجه گیریتب و لرز نشانه بیماری در بدن فرد است که در آن سلول های بدن برای مبارزه با بیماری آماده می شوند. در تب و لرز حالت دوگانگی به فرد دست می دهد طوری که هم از گرما می سوزد و هم از سرما واهمه دارد. تب و لرز عوامل مختلفی دارد که به محض مشاهده آنها باید به پزشک مراجعه کرد. یکی از دلیل های شایع تب و لرز بالا رفتن دمای بدن است که در بیشتر موارد به تشنج می انجامد؛ بنابراین فرد بیمار را در صورت حاد بودن شرایط یا نوزاد بودن، فورا به پزشک متخصص برسانید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1809

به "علت تب و لرز و شیوه درمان آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "علت تب و لرز و شیوه درمان آن" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت تب و لرز و شیوه درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید