فریاد بی آبی در روز های کرونایی ، سیل بی آبی در 400 روستای خراسان جنوبی موج می زند

به گزارش لیسو، در حالی 5300 نفر از مردمان خراسان جنوبی عطش آب دارند که در این روز های کرونایی گذران زندگی بدون آب بسیار سخت است.

فریاد بی آبی در روز های کرونایی ، سیل بی آبی در 400 روستای خراسان جنوبی موج می زند

به گزارشاز، حکایتش سخت و درد ناک است، حکایتی که تکراری است و گویا گوش شنوایی برای شنیدنش نیست. لب های تشنه ای که هر ساله در ایام تابستان بیشتر ترک برمی دارند و عطش آب را فریاد می زنند و گوش های مسئولانی که هرساله تنها در ایام تابستان عزم خود را جزم می نمایند تا بتوانند برای برطرف مسائل مردم کاری نمایند و باز سال جاری می گذرد و سال های دیگر می آید و این قصه بی آبی و کم آبی است که همواره تکرار می گردد.

تنها کافیست خود را یک روز به جای مردمی بگذاری که در این ورز های کرونایی آبی از لوله نمی چکد تا دستی بشویند و تن و لباسی از آلودگی بزدایند.

در یک روز آفتابی که خورشید با تمام وجود خودنمایی می نماید و آسمان هم باد های زمین را به چرخش درآورده تا گرد و خاکی به راه اندازد در یک گوشه دنج در یکی از روستا های شهرستان درمیان که بی آبی با زندگی مردمانش عجین شده میثم از خواب بیدار می گردد به سراغ یخچال می رود تا گلویی تازه کند و آبی بنوشد. بطری آب درون یخچال خالی است به سراغ شیر آب می رود تا آبی بنوشد، اما شیر آب را که باز می نماید خبری از آب نیست گویا آب قطع است تازه یادش می آید که چند روزی است که آب روستا قطع است.

درب اتاق را باز می نماید دوان دوان خود را به قنات روستا می رساند شاید بتواند جرعه ای آب بنوشد. قنات روستا هم چند سالی است رگ هایش خشک است و اندک آبی در آن دیده می گردد. آبی که مردم مجبورند از آن برای خوردن و شستشو استفاده نمایند.

بی آبی، حکایت تلخی است. وقتی آب نباشد آبادانی نیست و وقتی آبادانی نباشد زندگی جریان ندارد و حیات را به سمت کوچ به حاشیه های شهر سوق می دهد.

به سراغ یکی دیگر از روستا های بی آب خراسان جنوبی روانه می شویم. بی آبی در برخی روستا های استان در روز های گرم مردادماه جولان می دهد. مردم باید با کرونا و کم آبی با هم مقابله نمایند و چندین روز و یا چندین ساعت را بدون آب سپری نمایند.

سخت است، اما تا خودت در آن شرایط نباشی نمی توانی درک کنی که در روستا های بی آب چگونه روز را به شب می رسانند.

خراسان جنوبی سال هاست با خشکسالی و قهر طبیعت دست و پنجه نرم می نماید. خشکسالی آن چنان در ریشه و جان زمین نفوذ نموده که درختان، باغ ها، چشمه ها، قنات ها و چاه های استان نیز از آسیب آن در امان نمانده و امروز شاهد روی آوردن کشاورزان به مشاغل کاذب و مهاجرت از روستا ها هستیم.

روز های گرم سال که می رسد همه قدر آب را بیشتر می دانیم. بسیاری از هموطنان که عطش بی آبی امانشان را بریده و تشنگی و کم آبی زندگی را به کامشان تلخ نموده، مردمانی که دبه به دست منتظر رسیدن تانکر های آبرسانی هستند. اهالی 400 روستای خراسان جنوبی که برای تأمین آب شرب خود باید ساعت ها چشم انتظاری باشند تا تانکر آبرسانی به روستای آن ها برسد و کامشان را سیراب کند.

تابستان که از راه می رسد عطش کم آبی، بیشتر نمایان می گردد و این روز ها با شیوع کرونا مصرف آب رشد افزایشی داشته و با پیش بینی تابستان گرم در استان دغدغه کم آبی در برخی از روستا ها بیشتر می گردد.

اگر چه سال جاری شاهد بارندگی های نسبتا خوبی در برخی از نقاط این استان بودیم، اما خشکسالی آنچنان در این سال ها وسیع بوده که 400 روستای خراسان جنوبی همچنان از بی آبی رنج می برند و هریک یا دو هفته با تانکر آبرسانی می شوند.

سیل بی آبی در 400 روستای استان با 5 هزار و 300 نفر جمعیت همچنان فریاد آب را سر می دهد. هرچند استاندار در چند هفته اخیر ضرب العجلی برای آبرسانی به روستا های استان عنوان کرد، اما مسئولان رنج بی آبی را تا سال 1400 برای روستا های بالای 20 خانوار پیش بینی نموده و باید برای برطرف عطش در زمان کوتاه مدت فکر اساسی برداشت.

امامی مدیر عامل آب و فاضلاب خراسان جنوبی از برخورداری آب پایدار برای روستا های بالای 20 خانوار تا سال 1400 اطلاع داد و گفت: سال جاری باید در مصرف آب بیشتر صرفه جویی کنیم، چون تابستان گرمتری خواهیم داشت و مردم باید توجه داشته باشند در روستا هایی که مردم از آب لوله کشی برای آبیاری درختان و باغ های خود استفاده می نمایند این کار درست نیست و این موضوع نگرانی برای کمبود آب در روستا ها را تشدید می نماید.

او با بیان اینکه مشکل کمبود آب و قطعی آن تنها مربوط به سال جاری نیست چرا که در سال های گذشته هم در این ایام با کمبود آب روبرو بودیم، اما سال جاری شرایط پایدارتری در مجتمع های آبرسانی داریم.

امامی با اشاره به اینکه در حال حاضر بشرویه با 7 روستا و 157 خانوار کمترین میزان آبرسانی سیار و نهبندان با 72 روستا و 21 هزار و 37 خانوار بیشترین خانوار دارای آبرسانی با تانکر را دارند، اضافه نمود: در حال حاضر 976 روستا با جمعیت 278 هزار و 417 نفر در قالب 140 هزار و 75 مشترک آب در خراسان جنوبی تحت پوشش شرکت آب فاضلاب استان است.

مدیر عامل آب و فاضلاب خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر 450 تا 500 روستای استان با تانکر سیار آبرسانی می گردد و بیش از 19 درصد روستا های استان با تنش آبی روبرو اند اظهار کرد: از شروع کرونا تا به امروز مصرف آب در استان 13 درصد افزایش را نشان می دهد.

او با بیان اینکه فرهنگ صرفه جویی در مصرف آب هنوز نهادینه نشده است توضیح داد: بیشترین مصرف آب در بخش شرب و بهداشت بر اساس تعداد اشتراک در کاربری های مختلف استان مربوط به کاربری های مسکونی است؛ 80 درصد آب استحصالی از منابع در بخش خانگی و 20 درصد در سایر کاربری ها مصرف می گردد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: جمع کل مشترکین آب کاربری های شهری و روستایی استان 323 هزار و 249 فقره است که با شروع شیوع کرونا تا به امروز مصرف آب در استان افزایش 13 درصدی دارد و در روستا ها به دلیل مصارف بالا به ویژه در فصل گرما و محدودیت منابع آبی برخی مشترکان آب با مشکل روبرو هستیم هرچند که با پیگیری های اجرا شده بخشی از مسائل موجود مرتفع و شرایط بهبود یافته است، اما پیگیری ها برای برطرف مسائل روستا های به جامانده با جدیت و تمام توان ادامه دارد.

او اضافه نمود: سرانه فراوری آب در استان به ازای هر نفر در بخش شهری 277 لیتر در شبانه روز و در بخش روستا 313 لیتر در شبانه روز است که متوسط سرانه فراوری آب در کشور در بخش شهری 258 لیتر به ازاء هر نفر در روز است.

امامی اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیئت وزیران الگوی مصرف آب در بخش خانگی سال جاری توسط وزارت نیرو 15 مترمکعب اعلام شده که این در حالی است که متوسط مصرف مشترکین خانگی در بخش شهری 12 مترمکعب و در بخش روستایی 10 مترمکعب برای سال 98 در استان بوده و متوسط سرانه آب شهری در کشور 14 مترمکعب است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با بیان اینکه سرانه فراوری آب در بخش روستایی 313 لیتر در شبانه روز است که از سرانه کشوری بالاتر است اضافه نمود: آب مورد احتیاج شرب و بهداشت این مشترکان به وسیله 204 حلقه چاه، 13 چشمه و 65 رشته قنات تامین می گردد که میانگین مصرف آب خانگی در ماه 10 مترمکعب است.

منبع: تسنیم

ی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1104

به "فریاد بی آبی در روز های کرونایی ، سیل بی آبی در 400 روستای خراسان جنوبی موج می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریاد بی آبی در روز های کرونایی ، سیل بی آبی در 400 روستای خراسان جنوبی موج می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید