فسیل های تی رکس چند؟، نرخ نجومی گنج های دیرینه شناسان!

به گزارش لیسو، Tyrannosaurus rex فقط یک گنج برای دیرینه شناسان نیست بلکه این دایناسور به طور فزاینده ای بر دنیای حراج های هنری سلطنت می نماید.

فسیل های تی رکس چند؟، نرخ نجومی گنج های دیرینه شناسان!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، یک اسکلت تقریباً کامل که به نام Stan the T. rex شناخته می گردد، در اکتبر 2020، زمانی که یک جنگ پیشنهادی قیمت آن را به 31.8 میلیون دلار رساند، رکورد شکست. قبل از آن، Sue T. rex مقام اول را داشت و قیمت آن در مزایده ای در سال 1997 به 8.3 میلیون دلار رسید.

این نوع تبلیغات به این معنی است که ارزش T. rex بسیار بالاست و دایناسور همچنان دندان های خود را محکم در دنیای حراج در سال 2022 فرو می برد؛ در دسامبر زمان مزایده ماکسیموس، جمجمه T. rex، خواهد بود. مرکز حراج ساتبیز در شهر نیویورک این مزایده را برگزار خواهد نمود و پیش بینی می گردد این جمجمه حدود 15 میلیون دلار به فروش برسد.

فسیل دیگری از T. rex به نام شن پیش بینی می شد که در حراج کریستی در هنگ کنگ در اواخر نوامبر بین 15 تا 25 میلیون دلار به فروش برسد. با این حال، خانه حراج آن را به علت نگرانی در خصوص تعداد استخوان های ماکت استفاده شده در این فسیل متوقف کرد.

دونا یتس، جرم شناس در دانشگاه ماستریخت هلند که به مطالعه مجموعه های با ارزش بالا می پردازد، می گوید: این ها مبالغ نجومی و واقعاً شگفت انگیزی هستند.

یاتس می گوید قیمت نهایی Stan کاملاً غیرمنتظره بود. این فسیل در ابتدا حدود 6 میلیون دلار ارزیابی شد - هنوز مبلغ بسیار زیادی است، اگرچه هیچ شباهتی به آمار نهایی ندارد، که نتیجه یک جنگ سه جانبه مناقصه بود.

اما مقادیر سرسام آور پولی که فسیل های T. rex اکنون در حراج به با آن به فروش می رسند می تواند به معنای زیان بزرگی برای علم باشد. محققان می گویند با این قیمت ها، موسسات دولتی که ممکن است کوشش نمایند این نگاه های اجمالی به گذشته عمیق را ادعا نمایند، قادر به رقابت با خریداران خصوصی نیستند.

یتس می گوید یکی از دلایل قیمت های بسیار بالا ممکن است این باشد که فسیل های T. rex به طور فزاینده ای بیشتر شبیه آثار هنری کمیاب هستند تا شواهد علمی.

اما ارزش واقعی فسیل ها اطلاعاتی است که دارند، توماس کار، دیرینه شناس در کالج کارتاژ در کنوشا، ویس، می گوید: آنها تنها ابزار ما برای درک زیست شناسی و تکامل حیوانات منقرض شده هستند.

نگهداری فسیل های T. rex و سایر دایناسورها و حیوانات در مخازن عمومی، مانند موزه ها، تضمین می نماید که دانشمندان به مطالعه اشیاء، از جمله توانایی تکرار یا ارزیابی مجدد یافته های قبلی، دسترسی مداوم دارند. اما فسیلی که به دست شخصی یا تجاری فروخته می گردد هر لحظه ممکن است هر اتفاقی برای آن بیفتد.

منبع: ساینس نیوز

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 آذر 1401 بروزرسانی: 14 آذر 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2126

به "فسیل های تی رکس چند؟، نرخ نجومی گنج های دیرینه شناسان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسیل های تی رکس چند؟، نرخ نجومی گنج های دیرینه شناسان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید