میرعابدین کابلی، باستان شناس درگذشت

به گزارش لیسو، مصطفی ده پهلوان، رییس مؤسسه باستان شناسی دانشگاه تهران خبر درگذشت میرعابدین کابلی را در صفحه شخصی اش در اینستاگرام تایید کرده است. او یکی از پیشکسوتان باستان شناسی ایران قبل و بعد از انقلاب بود که روی محوطه های بسیاری کاوش و پژوهش کرد.

میرعابدین کابلی، باستان شناس درگذشت

در همین رابطه حکیده چوبک رییس پژوهشکده باستان شناسی نیز گفت: میرعابدین کابلی پس از تحمل سخت یک دوره بیماری، بر اثر نارسایی کلیه پنجشنبه دوازدهم فروردین ماه درگذشت.

به گفته او، آقای کابلی چند روز قبل به شهر بابل رفته بود تا در کنار خانواده درمان را ادامه دهد. او در این سال ها دیالیز می شد و اشخاصی چون جلیل گلشن و مهدی حجت در دوران بیماری میرعابدین کابلی را بسیار همراهی کردند.

چوبک گفت که به دلیل ویروس کرونا و محدودیت تردد بین شهرهای نارنجی، امکان حضور در مراسم تشییع میرعابدین کابلی وجود ندارد، اما این مراسم فردا جمعه سیزدهم فروردین ماه در شهر بابل برگزار می شود.

میرعابدین کابلی کیست؟

میرعابدین کابلی در 9 مردادماه سال 1322 در شهرستان بابل به دنیا آمد. او مقاطع مختلف تحصیلی خود را در بابل گذراند و در خردادماه 1343 دیپلم متوسطه خود را گرفت. کابلی که از دوره دبستان به تاریخ علاقمند بود، در سال های دهم و یازدهم متوسطه با کاوش های مارلیک آشنا شد که خود جرقه ای برای ادامه تحصیلات دانشگاهی بود، در مهرماه 1343 دانشجوی کارشناسی باستان شناسی دانشگاه تهران شد و در سال 1347 بعد از دریافت مدرک کارشناسی و با توجه به رتبه اول، مهرماه 1351 در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کرد، اما از ادامه تحصیل انصراف داد.

کابلی فعالیت خود را در اداره کل باستان شناسی از سال 1350 آغاز کرد و از آن زمان در بسیاری از کاوش های باستان شناسی با مسئولیت های مختلف شرکت کرد که از آن جمله می توان کاوش های هفت تپه، ابوفندوا، بررسی شمال خراسان، شهداد و اولین بررسی مشترک در هلیلان به سرپرستی وی و پدر مورتنسن را برشمرد. او مسؤولیت های معاونت و ریاست پژوهش اداره کل باستان شناسی، مدیریت بخش کاوش های باستان شناسی و معاونت پژوهشی میراث فرهنگی استان تهران را نیز برعهده داشته است.

از میرعابدین کابلی یک بار در سال 1395 به عنوان یکی از مفاخر میراث فرهنگی ایران تجلیل شد که همزمان با آن، کتابی با عنوان جشنامه میرعابدین کابلی نیز رونمایی شد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1530

به "میرعابدین کابلی، باستان شناس درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرعابدین کابلی، باستان شناس درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید