نرخ تورم سالانه در فروردین ماه سال جاری 30 درصد

به گزارش لیسو، مرکز ملی آمار ایران گفت: دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در فروردین ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 30,8 درصد برای دهک اول تا 34.2 درصد برای دهک دهم است.

نرخ تورم سالانه در فروردین ماه سال جاری 30 درصد

به گزارش گروه مالی خبرگزاری خبرنگاران، مرکز ملی آمار ایران اظهار داشت: نرخ تورم سالانه فروردین ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 32,2 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.6 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در فروردین ماه 1399 به عدد 19,8 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 19.8 درصد بیشتر از فروردین 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای فروردین ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 2,2 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با کاهش 3,9 واحد درصدی به 10.7 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با کاهش 1.0 واحد درصدی به 24.7 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 20,2 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 2,0 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 18,1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3,0 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه فروردین 1399 به 2,1 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.6 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 5.1 درصد و 0.8 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 2,0 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، 0.6 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 3.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.3 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه فروردین ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 32,2 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2,6 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری 31,9 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 2,5 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 33,9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3,4 واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه میوه و خشکبار (لیموشیرین، لیموترش، سیب، پرتقال)، گروه سبزیجات (گوجه فرنگی، سیب زمینی و حبوبات) و گروه قند و شکر و شیرینی (قند، شکر) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات گروه کالاها و خدمات متفرقه (حق بیمه اتومبیل سواری، طلای 18 عیار) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم چنین گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده آن ها (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در فروردین ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 30,8 درصد برای دهک اول تا 34.2 درصد برای دهک دهم است.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 938

به "نرخ تورم سالانه در فروردین ماه سال جاری 30 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم سالانه در فروردین ماه سال جاری 30 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید