نماینده ایران: جامعه بین المللی برای برطرف تحریم های غیرقانونی علیه کشورهای در حال توسعه فورا اقدام کند

به گزارش لیسو، معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل خواهان اقدام فوری و موثر جامعه بین المللی برای برطرف تحریم های غیرقانونی و نامشروع علیه کشورهای درحال توسعه شد.

نماینده ایران: جامعه بین المللی برای برطرف تحریم های غیرقانونی علیه کشورهای در حال توسعه فورا اقدام کند

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک طی سخنانی در ششمین اجلاس سالیانه مجمع علم، فناوری و نوآوری شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) با تاکید بر اهمیت نقش علم و فناوری در مقابله با بحران جهانی همه گیری کرونا، آن را در زمره ابزارهای مهم در اختیار کشورها برای نیل به توسعه و پیشرفت و از متغیرهای راهبردی در برنامه ریزی های ملی در حوزه توسعه خواند.

وی با تاکید بر اهمیت ظرفیت سازی برای کشورهای درحال توسعه و ارتقای همکاری های منطقه ای و بین المللی در حوزه علم و فناوری، اعلام نمود: انتقال فناوری و دانش، فارغ از هرگونه تبعیض و ملاحظات سیاسی می بایستی به یک اولویت تبدیل گردد. این امر به ویژه در حوزه فناوری های نوین از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که بدون دسترسی به چنین فناوری هایی، هرگونه کوشش برای مقابله با همه گیری کرونا، حرکت به سمت توسعه و پر کردن شکاف های موجود تکنولوژیک و دیجیتال، با موانع و مسائل بزرگی روبرو خواهد بود.

معاون نمایندگی ایران در نیویورک در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت حمایت از سیاست ها و فعالیت های کشورهای در حال توسعه در زمینه علم، فناوری و نوآوری به وسیله ارتقای همکاری های جنوب - جنوب، شمال - جنوب و سه جانبه در حوزه های حمایت اقتصادی و فناوری، ظرفیت سازی و انتقال فناوری، بر اختصاص عادلانه و غیرسیاسی مساعدت های رسمی توسعه ای موسوم به ODA با هدف ارتقای ظرفیت ها و توانایی های کشورهای در حال توسعه در حوزه علم و فناوری تاکید و آن را خواسته ای موجه و برحق خواند و صندلی سازمان ملل متحد و کمیسیون علم و فناوری برای توسعه را در این خصوص مهم بیان کرد.

معاون نمایندگی کشورمان در انتها سخنان خود اعلام نمود: حق توسعه از جمله حق دسترسی به فناوری های نوین برای کشورهای در حال توسعه در بستری که چندجانبه گرایی با فشارهای شدید و روزافزون روبروست قابل تحقق نخواهد بود. لذا جامعه بین المللی باید اقدامات فوری و موثری را برای محو هرگونه اقدامات یکجانبه قهرآمیز از جمله تحریم های غیرقانونی و نامشروع علیه کشورهای درحال توسعه اتخاذ کند، چرا که اینگونه اقدامات توجیه ناپذیر و غیرقانونی علاوه بر مغایرت با منشور ملل متحد و اصول بنیادین حقوق بین الملل، از تحقق توسعه اقتصادی و اجتماعی در کشورها جلوگیری نموده و نیز در شرایط بحرانی فعلی، کوشش کشورها برای مقابله با همه گیری کرونا را به ویژه با هدف قرار دادن مردم معمولی و حق حیات و سلامت آنها با مانعی جدی روبرو می نماید.

لازم به ذکر است ششمین اجلاس مجمع علم، فناوری و نوآوری شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) از تاریخ 14 لغایت 15 اردیبهشت 1400 در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار گردید. این اجلاس همه ساله توسط رئیس شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به منظور بحث و گفتگو درخصوص همکاری های کشورها در حوزه علم و فناوری برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1584

به "نماینده ایران: جامعه بین المللی برای برطرف تحریم های غیرقانونی علیه کشورهای در حال توسعه فورا اقدام کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده ایران: جامعه بین المللی برای برطرف تحریم های غیرقانونی علیه کشورهای در حال توسعه فورا اقدام کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید