نیویورک تایمز: افزایش تعرفه های وارداتی، آمریکا را با مشکل روبرو می نماید، ترامپ می خواهد برای همه شرکای واشنگتن تهدید باشد

به گزارش لیسو، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مورد افزایش تعرفه آمریکا بر واردات فولاد اروپا نوشت: امروز با مدیران چرخه های تامین، برنامه ریزان اقتصادی، مهندسان و مدیران خرید همه شرکت هایی که از فولاد و آلومینیوم در تولیدات خود استفاده می نمایند، ابراز همدردی کردیم. همه آن ها در چند ماه آینده برای هماهنگ کردن کسب و کار های خود با تعرفه های جدید برای واردات فولاد از کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا -که از نیمه شب پنج شنبه اجرایی شد- دچار مشکلاتی خواهند شد. احتمالا قیمت ها افزایش خواهد یافت و حتی ممکن است بعضی فعالیت های تجاری در چارچوب این سیاست تجاری غیرممکن گردد و حتی بعضی کسب و کار ها به طور کامل تعطیل شوند.

نیویورک تایمز: افزایش تعرفه های وارداتی، آمریکا را با مشکل روبرو می نماید، ترامپ می خواهد برای همه شرکای واشنگتن تهدید باشد

به همین علت آنالیز بعضی چشم انداز ها درباره آسیب های مستقیم و فوری اجرای تعرفه های واردات جدید و اقدامات تلافی جویانه احتمالی شرکای تجاری آمریکا ضروری و ارزشمند خواهد بود. قیمت ها برای کالا های وارداتی مثل فولاد همیشه متغیر بوده و معمولا کسب و کار برای تطبیق خود با این قیمت ها مسئله ای ندارند.

البته افزایش تعرفه بیست و پنج درصدی بر واردات فولاد و 10 درصدی برای واردات آلومینیوم خطرات بلندمدت برای اقتصاد آمریکا دارد. اجرای این سیاست تجاری نامناسب و بدون برنامه ریزی آمریکا علیه برابری تجاری جهان کسب و کار هایی را که باید برای استقرار سرمایه های خود تصمیم گیری های بلند مدت داشته باشند، با مشکل روبرو می نماید.

یکی از ویژگی های سیاست های تجاری 2018 ترامپ ناپیوستگی و غیرقابل پیش بینی بودن آن است. مجموعه حوادث و تحولات در بازار فولاد و آلومینیوم در سه ماهه گذشته یکی از مثال های واضح برای شرح نادرست بودن سیاست های تجاری ترامپ است. دولت ترامپ در اوایل مارس برای نخستین بار سیاست های تجاری خود را به عنوان کوشش جدی برای مقابله با رفتار های چین و دیگر کشور ها در مورد ارائه یارانه به صنایع فولاد داخلی و به خطر انداختن امنیت ملی آمریکا اعلام نمود.

سپس مدت کوتاهی پس از اعلام این تصمیم، دولت آمریکا اکثر متحدان واشنگتن از جمله اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را از این سیاست معاف کرد. آمریکا به این کشور ها از شروع ماه مه معافیت 30 روزه داد. در شرایطی که به انتها این دوره 30 روزه رسیده ایم، دولت آمریکا این بار رویکرد لغو همه معافیت ها را در پیش گرفته است. اکنون این افزایش تعرفه درمورد همه از جمله نزدیک ترین متحدان نظامی آمریکا قابل اجرا است. همچنین این موضوع مطرح است که دولت ترامپ تصمیم دارد از کاهش تعرفه فولاد و آْلومینیوم برای دریافت امتیازات دیگر استفاده کند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: همچنین هنوز تعیین نشده است اعمال مالیات بر واردات فولاد از کانادا و اروپا چگونه می تواند چین را وادار کند ارائه یارانه به تولیدکننده هایش را کاهش دهد. اعمال این تعرفه ها بر کانادا و مکزیک بر پیچیدگی ها درباره از سرگیری مذاکرات درباره توافق تجارت آزاد آمریکای لاتین نیز افزوده است.

در انتهای این مطلب آمده است: به نظر می رسد ترامپ تصمیم دارد علیه همه شرکای بزرگ تجاری آمریکا به شکل همزمان یک تهدید باشد. جنگ تجاری با چین یک معامله خطرناک است. جنگ تجاری با کانادا و مکزیک نیز معامله ای خطرناک است. جنگ تجاری با اروپا هم معامله ای خطرناک است. آمریکا می خواهد با این سه جبهه همزمان درگیر گردد.

منبع: انتخاب
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 534

به "نیویورک تایمز: افزایش تعرفه های وارداتی، آمریکا را با مشکل روبرو می نماید، ترامپ می خواهد برای همه شرکای واشنگتن تهدید باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز: افزایش تعرفه های وارداتی، آمریکا را با مشکل روبرو می نماید، ترامپ می خواهد برای همه شرکای واشنگتن تهدید باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید