پامپئو: تصمیم ما درباره برجام خردمندانه بود

به گزارش لیسو، وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد تصمیم دولت متبوعش برای خروج از برجام خردمندانه بوده است.

پامپئو: تصمیم ما درباره برجام خردمندانه بود

به گزارش گروه بین الملل لیسو، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری سی بی اس بار دیگر از اقدام دولت ترامپ در خروج از توافق هسته ای موسوم به برجام دفاع کرد.

پامپئو در پاسخ به سؤال مجری شبکه خبری سی بی اس درباره پیامدهای خروج آمریکا از برجام، گفت: ما تصمیم گرفتیم از برجام خارج شویم و این یک تصمیم خردمندانه بود. توافقات دولت قبلی با ایران، این کشور را در جهت دستیابی به سلاح های هسته ای قرار داده بود و رئیس جمهور ترامپ مصمم است که نگذارد چنین اتفاقی رخ دهد.

وی در ادامه مدعی شد: دولت قبلی پول زیادی را در اختیار ایران قرار داده بود و ایران توانست با این پول فعالیت های بی ثبات نماینده ای را دنبال کند. ولی ما اجازه نخواهیم داد این روند ادامه پیدا کند. تحریم های ما منابع مالی ایران را محدود نموده اند و در کاهش نفوذ منطقه ای ایران مؤثر بوده اند.

دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت 97 تاکنون تحریم های مالی مختلفی را علیه ایران وضع نموده است تا به زعم خود ایران را وادار به مذاکره مجدد برای حصول یک توافق جدید کند.

آمریکا حدود سه ماه قبل با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به منطقه کوشش کرد تهدید جنگ را برای ایران واقعی جلوه دهد تا شاید از این طریق ایران را به پای میز مذاکره بکشاند، اما وقتی نشانه ای از عقب نشینی ایران ندید بار دیگر به تمنای مذاکره روی آورد و شماره ای را در اختیار سفارت سوئیس (حافظ منافع آمریکا در تهران) قرار داد تا به منظور تماس تلفنی احتمالی به مقامات ایران تحویل داده گردد.

مقامات ایران بارها تأکید نموده اند که سیاست فشار حداکثری ترامپ راه به جایی نخواهد برد و ایران کشوری نیست که مذاکره تحت فشار ، آن هم با کشوری که به توافقات بین المللی پایبند نیست، را بپذیرد.

تحریم های آمریکا علیه ایران اگرچه مسائل غیرقابل انکاری را برای اقتصاد ایران ایجاد نموده اند، اما نهادهای بین المللی از جمله بانک جهانی و صندوق بین المللی پول پیش بینی می نمایند که در سال آینده میلادی با تخلیه شدن اثر تحریم ها، نرخ رشد مالی ایران بار دیگر مثبت خواهد شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 304

به "پامپئو: تصمیم ما درباره برجام خردمندانه بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: تصمیم ما درباره برجام خردمندانه بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید