چرا ریاض از برملا شدن حقیقت انفجار می ترسد؟

به گزارش لیسو، نویسنده معروف یمنی در یادداشتی به آنالیز دلایل هراس ائتلاف سعودی از برملا شدن حقیقت ماجرای حمله به فرودگاه بین المللی عدن همزمان با ورود کابینه جدید هادی به آن، پرداخت.

چرا ریاض از برملا شدن حقیقت انفجار می ترسد؟

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش فارس، صلاح السقلدی روزنامه نگار یمنی می گوید که کلیه نشانه های موجود تا به این لحظه درباره حمله به فرودگاه بین المللی عدن در جنوب یمن بیانگر آن است که ائتلاف سعودی و دولت مستعفی عبدربه منصور هادی به دنبال پنهان کردن حقیقت هستند.

السقلدی نوشت، دست کم تا آنجا که ممکن است، عربستان سعودی دنبال برملا نشدن حقیقت انفجار های فرودگاه عدن است. در مقابل، ریاض و رسانه های آن جنبش انصارالله را هدف اتهام زنی قرار داده اند و هرگونه تحقیق جدی خارج از این پیش فرض یا تحقیقی که طرفی دیگر را در این حمله دخیل بداند، سرکوب می نمایند.

وی طی یادداشتی که در صفحه فیس بوکش منتشر کرد و در پایگاه خبری یمن نیوز بازنشر یافت، نوشت: عربستان سعودی از هرگونه غافلگیری شوکه نماینده ای که کوشش های سخت آن طی ماه های گذشته برای تشکیل دولت [جدید وابسته به خود برای یمن]را زیر سوال ببرد، می هراسد. امری که ممکن است در جریان تحقیقات شفاف و مستقل درباره حمله به فرودگاه عدن روی دهد. ضمن اینکه این امر موجب خواهد شد در داخل یمن و نزد جامعه بین الملل و شورای امنیت که از طولانی شدن جنگ یمن خسته شده اند، شرمنده و خجالت زده گردد.

در ادامه این یادداشت آمده است که این غافلگیری در صورت حصول، نبرد با انصارالله را پیچیده تر خواهد نمود و اعتماد اندک میان دو جناح دولت هادی (وابسته به سعودی) و شورای انتقالی (وابسته به امارات) را ـ که می توان گفت اساسا وجود نداشته ـ بیش از پیش از بین خواهد برد و دولت تشکیل شده در نطفه ساقط خواهد شد.

نگارنده می افزاید: عربستان سعودی بخوبی می داند که چه کسی در پشت پرده این حمله قرار گرفته است و ابزار لازم برای شناسایی آن را در اختیار دارد. از امکانات و تجهیزات فنی بالایی برای کشف حقیقت برخوردار است. دست کم می تواند از کارشناسان بین المللی، تجهیزات و دستگاه های مدرن خارجی برای معین کردن ابعاد پنهان این حمله یاری بگیرد. اما با این وجود تا به این لحظه، اقدامی برای شروع تحقیق درباره این حمله یا شناسایی دستکم نوع سلاح استفاده شده در این حمله را انجام نداده است.

صلاح السقلدی می گوید که شناسایی نوع سلاح استفاده شده در حمله به فرودگاه عدن، حداقل کار ممکن است که می توان به وسیله آن براحتی به مکان شلیک با آنالیز بُرد آن و منبع شلیک پی برد. احتیاج به گفتن نیست که سعودی ها می توانند از توانایی ها و امکانات پیشرفته ایالات متحده آمریکا از جمله ماهواره های پیشرفته و سرویس های نظارتی پیشرفته در این زمینه استفاده نمایند بویژه که آمریکا شریک راهبردی و لجستیک سعودی ها در این جنگ است.

در ادامه این یادداشت آمده است: دولت تشکیل شده جدید نیز از همان لحظات نخست عملیات انجام شده علیه فرودگاه عدن، در موضع گیری ها و اظهارنظرها، از چارچوب معین شده توسط ریاض، خارج نشد و از همان دقایق نخست منطبق بر خواست ائتلاف سعودی-اماراتی موضع گیری کرد. البته این امر عجیب نیست، زیرا این دولت ضعیف تر از آن است که بخواهد خارج از چارچوب ائتلاف موضعی بگیرد. ناگفته نماند که به نفع آن است که توجه ها را از اردوگاه فرسوده و سستی که طعمه اختلافات است، دور کند. تا این امر بر آینده آن تاثیر نگذارد و موجب بروز مسئله ای نگردد که به فروپاشی و سقوطش منجر گردد در حالی که تازه وارد دوران ماه عسل خود شده است.

السقلدی می نویسد: برای تثبیت این فرضیه نزد رسانه ها که حوثی ها [انصارالله]پشت پرده عملیات حمله به فرودگاه عدن قرار داشتند، شایعه حمله به مقر دولت جدید در معاشیق با پهپاد پخش شد و اعلام شد که پدافند های هوایی این پهپاد را رهگیری نموده اند. سپس دولت اظهار داشت که این پهپاد را سرنگون نموده است، اما به دلیل شدت تنش، سردرگمی و آشفتگی این دولت لاشه پهپاد سرنگون شده را که انتظار می رود بر اساس بیانیه صادر شده در معرض دید قرار دهد، نشان نداد. امری که موجب تقویت این اعتقاد شد که این دولت و ائتلاف چیز های خطرناکی در دست دارند که نگران برملا شدن آن هستند.

وی در ادامه از اتهام زنی شتاب زده به انصارالله پس از حمله به فرودگاه عدن انتقاد می نماید و می نویسد که این شتاب زدگی در معرفی عامل حمله به فرودگاه تنها چند دقیقه پس از حمله انجام شده، جایز نبود. بلکه هر حکومتی اغلب پس از تشکیل کمیته حقیقت یاب و آنالیز های لازم، عامل حمله را معرفی می نماید.

این نویسنده در خاتمه موضع شورای انتقالی را که اظهار داشت نباید جلوی تحقیقات درباره این پرونده را گرفت و حقایق باید با انجام تحقیقات جامع و جدی برملا گردد، ستود و در عین حال از سردرگمی ایجاد شده در صفوف این شورا که شماری از رهبران آن روایت ائتلاف سعودی و دولت مستعفی هادی را تکرار می نمایند، انتقاد کرد و خواهان انجام تحقیق بی طرفانه درباره انفجار های عدن شد.

چهارشنبه پیش، یازدهم دی ماه (30 دسامبر) همزمان با ورود اعضای کابینه جدید دولت مستعفی به فرودگاه عدن، چند انفجار مهیب در این فرودگاه رخ داد و وزارت بهداشت دولت مستعفی تعداد تلفات این انفجار را حدود 25 کشته و 110 مجروح اظهار داشت.

شبکه تی آر تی به نقل از عادل المسنی پژوهشگر سیاسی، ضمن اشاره ضمنی به این موضوع که احتمالا شبه نظامیان تحت حمایت امارات این اقدام را انجام داده اند، نوشت: شبه نظامیانی که مورد حمایت امارات هستند، می خواهند توافق ریاض را از بین ببرند و به نظر می رسد که آن ها قصد خروج از عدن را ندارند

تنها لحظاتی پس از این انفجارها، معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی، گردشگری و فرهنگ دولت مستعفی یمن با اتهام زنی به جنبش انصار الله یمن، ادعا کرد: حمله به فرودگاه یمن را حوثی ها انجام دادند. امری که با تکذیب مقامات صنعاء و جنبش انصارالله همراه شد.

استاندار عدن در واکنش به این اتهام زنی ها گفت که این انفجار ها در چارچوب تسویه حساب ها نیرو های اشغالگر و مزدورانشان و ایجاد هرج و مرج و نابودی در استان های تحت اشغالشان می گنجد.

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن و عضو شورای سیاسی انصارالله در واکنش به این موضوع در توئیتر خود نوشت: یک کشور، توافق را منعقد می نماید و کشوری دیگر خواهان به شکست کشاندن آن است.

امارات و عربستان سعودی که از 1394 به بهانه حمایت از دولت مستعفی به یمن لشکرکشی نموده بودند برای فرار از اتهام ها علیه خود، آبان ماه سال 98 طرفین درگیر را پای قرارداد صلح موسوم به توافق ریاض آوردند؛ توافقی شنماینده که نتوانست جلوی درگیری ها در جنوب یمن را که تحت کنترل شورای انتقالی و دولت مستعفی بود بگیرد تا جایی که شورای انتقالی در هفتم اردیبهشت امسال در استان های جنوبی اعلام خودمختاری کرد.

از مهم ترین بند های توافق ریاض، استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن ظرف مدت 7 هفته از زمان امضای آن، استقرار نیرو های نظامی زیر نظر وزارتخانه های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصار الله یمن زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و معین 12 وزیر از شورای انتقالی جنوب (متحد امارات) در دولت آینده از مجموع 24 وزیر کابینه بوده است.

منصور هادی در حالی فرمان تشکیل کابینه را صادر کرد که خود از سال 2015 فراری و ریاض نشین شده است و دولت نجات ملی که جنش انصار الله یمن در آن مشارکت دارد، شمال غربی و غرب یمن را که از نظر ژئوپولیتیکی و تعداد جمعیت حائز اهمیت است، تحت کنترل دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1383

به "چرا ریاض از برملا شدن حقیقت انفجار می ترسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ریاض از برملا شدن حقیقت انفجار می ترسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید