کالبدگشایی و بررسی تلفات ناگهانی گله دام مانه و سملقان ازسوی مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی.

به گزارش لیسو، در پی تلف شدن ناگهانی 184 رأس گوسفند و بز در روستای زوعلیا از توابع شهرستان مانه و سملقان، مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی با حضور در محل و اخذ شرح حال و کالبدگشایی، موضوع را بررسی و دستورات پیگیرانه را صادر کرد.

کالبدگشایی و بررسی تلفات ناگهانی گله دام مانه و سملقان ازسوی مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی.

به گزارش خبرنگاران خراسان شمالی ؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان، صبح جمعه یازدهم تیرماه جاری 184 رأس گوسفند از یک گله 570 رأسی بنا به اظهارات چوپان ها بعد از خوردن آب تانکری که از چشمه روستا تهیه شده بود، در کمتر از پنج دقیقه زمین گیر و در اطراف آبشخور تلف شدند. پس از دریافت گزارش تلفات از سامانه ارتباطی 1512، دکتر منا مؤمن معاون شبکه دامپزشکی شهرستان در محل حضور یافت و اقدامات اولیه شامل شرح حال گرفتن و کالبدگشایی دام را انجام داد. در ادامه هم دکتر حمید رمضانی مدیرکل دامپزشکی استان به همراه دکتر مهیار شریفان مسئول آزمایشگاه مرکزی این اداره کل با حضور در محل، شخصا به بررسی تلفات، کالبدگشایی و نمونه گیری برای تشخیص دقیق علت تلفات ناگهانی پرداختند.

مدیرکل دامپزشکی استان هم چنین توصیه هایی خطاب به دامداران منطقه برای پیشگیری از تلفات بعدی و دستورات لازم برای دفن بهداشتی لاشه ها همراه با آهک و ضدعفونی محل بروز تلفات دامی با استفاده از فرمالین را صادر کرد که این اقدامات از سوی اکیپ های فنی دامپزشکی شهرستان به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، باتوجه به علایم کالبدگشایی، شرح حال اخذشده و سرعت بالای مرگ و میر و تلفات وسیع، احتمال می رود این تلفات در اثر توکسیکوزیس NPN از طریق آب آشامیده شده در دام ها رخ داده باشد. این مسمومیت نوعی رخداد بیماری حاد در اثر مصرف مقادیر بالای نیتروژن غیرپروتئینی(اوره و...) محسوب می شود که اغلب با تلفات بسیار سریع و گسترده در نشخوارکنندگان همراه است. بر این اساس توصیه می شود تدابیر پیشگیرانه برای اجتناب از مصرف آب های آلوده به کود اوره کشاورزی در گله های دام اتخاذ شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1719

به "کالبدگشایی و بررسی تلفات ناگهانی گله دام مانه و سملقان ازسوی مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کالبدگشایی و بررسی تلفات ناگهانی گله دام مانه و سملقان ازسوی مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید