کاهش سردرد میگرن با مصرف ماهی

به گزارش لیسو، اسیدهای چرب امگا 3 به یک درمان شگفت انگیز برای انواع بیماری ها تبدیل شده است. نتایج مطالعات نشان می دهد که دریافت این ماده مغذی از غذاهایی مانند ماهی یا مکمل های غذایی ممکن است به مقابله با مواردی ازجمله التهاب، آسم و بیماری های قلبی کمک کند. اکنون دانشمندان می گویند: پایبندی به رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است موجب تسکین چشمگیر درد افرادی شود که با میگرن روبرو هستند.

کاهش سردرد میگرن با مصرف ماهی

به نقل از نیوز، نتایج مطالعه نو نشان داده است که رژیم غذایی غنی از امگا 3 شدت و تعداد سردردهای دردناکی را که بیماران مبتلا به میگرن هر ماه متحمل می شوند را کاهش می دهد.

محققان خاطرنشان کردند: همراه با افزایش مصرف امگا 3 با کاهش مقدار اسیدهای چرب امگا 6 روبرو خواهیم بود که در تسکین میگرن نقش اساسی دارد.

اسیدهای چرب امگا 6 چیست؟

محققان توضیح دادند: بیشتر رژیم های غذایی مدرن و صنعتی حاوی امگا 3 بسیار کمی هستند اما مقادیر زیادی امگا 6 دارند. هر دوی این اسیدهای چرب پیش ماده اکسی لیپین ها هستند، مولکول هایی که درد و التهاب را در بدن تنظیم می کنند. بااین حال، این همان جایی است که شباهت ها به پایان می رسد.

دانشمندان دریافتند: اکسی لیپین های حاصل از اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش درد کمک می کنند. در همین حال، اکسی لیپین های اسیدهای چرب امگا 6، درد را بدتر می کنند و در واقع میگرن را تحریک می کنند. با توجه به این نکته، گروهی از محققان مریلند و کارولینای شمالی تصمیم گرفتند، افزایش مصرف امگا 3 را که با کاهش سطح اسید هیدروکسی دوکوزاهگزانوئیک-17 (17-HDHA) همراه است را مورد بررسی قرار دادند.

محققان می گویند: نتایج این تحقیق شاید کلید درمان سردرد بدون نیاز به داروهای گران قیمت باشد.

تغییر رژیم غذایی یا مصرف آسپرین؟

محققان اظهار کردند: 182 بیمار با سابقه میگرن ماهانه پنج تا 20 روز مورد ارزیابی قرار گرفتند. بیشتر شرکت کنندگان زن (88 درصد) با میانگین سنی 38 سال بودند.

این گروه به طور تصادفی هر داوطلب را به مدت 16 هفته با یکی از سه برنامه رژیم غذایی بررسی کرد. در این تحقیق، یک گروه با رژیم غذایی کنترل شده با مقادیر معمول اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 که در غذاهای معمولی یافت می شود، بررسی شد. دو رژیم دیگر مقدار امگا 3 هر فرد را افزایش می داد، با این حال، یک رژیم غذایی سطح طبیعی اسیدهای چرب امگا 6 را حفظ کرد و رژیم دیگر آنها را کاهش داد.

هر رژیم غذایی میگرن ماهانه را با استفاده از آزمون تاثیر سردرد (HIT-6) پیگیری کرد. این آزمون مقدار تاثیر سردرد بر کیفیت زندگی فرد را مقدار گیری می کند.

نتایج تحقیق نشان می دهد، رژیم های غذایی در هر دو گروه غنی از امگا 3 در تعداد میگرن در هر ماه، پیشرفت های چشمگیری داشتند.

محققان گزارش کردند که شرکت کنندگان در رژیم غذایی مملو از امگا 3 هر روز 1.3 ساعت کمتر سردرد و هر ماه دو سردرد کمتر داشتند.

رژیم های غذایی با برنامه امگا 3 بالا، امگا 6 کم حتی موفقیت بیشتری داشتند. آنان میگرن خود را با 1.7 ساعت سردرد در روز کاهش داده و هر ماه چهار سردرد کمتر داشتند.

محققان افزودند: نتایج نشان می دهد که علاوه بر افزایش اسیدهای چرب امگا 3 از بین بردن امگا 6 یک مزیت اضافی است.

آیا مصرف بیشتر امگا3 با بهبود کیفیت زندگی همراه است؟

نمرات HIT-6 نشان می دهد که شرکت کنندگان با مصرف بیشتر امگا 3، یک تغییر چشمگیر در کیفیت زندگی خود تجربه نمی کنند. با این حال، آنان گزارش کردند که با تغییر رژیم غذایی سردردهای کمتر و با شدت کمتری را تجربه کرده اند.

محققان هشدار می دهند، اگرچه این آزمایش با طراحی خوب بود اما نتایج ممکن است برای همه یکسان نباشد چون بیشتر شرکت کنندگان زنان جوان بودند.

محققان اعلام کردند: در حالی که رژیم های غذایی به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را بهبود نمی بخشند، اما کاهش فراوان و شدیدی در فراوانی و شدت سردرد نسبت به رژیم کنترل ایجاد می کنند.

این مطالعه اثبات قابل قبول زیست شناختی ارائه می دهد که می تواند درد را از طریق تغییرات رژیم غذایی هدفمند در انسان درمان کند.

یافته ها، مکانیسم های علّی را نشان می دهند که اسیدهای چرب n-3 و n-6 به تنظیم درد مرتبط هستند و راه را برای رویکردهای نو برای کنترل درد مزمن در انسان باز می کنند.

نتایج این تحقیق در BMJ منتشر شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1693

به "کاهش سردرد میگرن با مصرف ماهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش سردرد میگرن با مصرف ماهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید