400 تیراندازی در آخر هفته خونین آمریکا، 150 نفر کشته شدند

به گزارش لیسو، آمارها نشان می دهد بین روزهای آدینه تا یکشنبه دست کم 150 نفر در 400 تیراندازی که در سراسر آمریکا رخ داد، جان شان را از دست داده اند.

400 تیراندازی در آخر هفته خونین آمریکا، 150 نفر کشته شدند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رسانه های آمریکا گزارش دادند در بیش از 400 تیراندازی که از آدینه تا یکشنبه در سراسر این کشور رخ داده دست کم 150 نفر جانشان را از دست داده اند.

آمارهای جمع آوری شده از سوی مرکز غیرانتقاعی Gun Violence Archive (مرکز بایگانی خشونت های مسلحانه) حاکی از افزایش نرخ خشونت مسلحانه در شهرهای مهم آمریکا است.

این داده ها، هم قربانیان تیراندازی و هم قربانیان خشونت های مسلحانه در یک بازه زمانی 72 ساعته از آدینه یا یکشنبه را شامل می گردد. مرکز بایگانی خشونت های مسلحانه گفته این آمارها هنوز تکمیل نشده اند و به روزرسانی خواهند شد.

به نوشته وبگاه شبکه خبری سی . ان. ان در نیویورک که آمار خشونت های مسلحانه به سطح بی سابقه ای طی سال های اخیر رسیده 26 نفر در 21 تیراندازی که از آدینه تا یکشنبه به وقوع پیوست کشته شده اند.

مطابق این گزارش، تا این مقطع زمانی در امسال میلادی، آمار خشونت مسلحانه در نیویورک نزدیک به 40 درصد نسبت به بازه مشابه در سال 2020 افزایش داشته است. در آن مقطع، 767 تیراندازی رخ داد و 885 نفر کشته شدند.

در شیکاگو که یکی از شهرهای بسیار خشن آمریکا محسوب می گردد از ساعت 18 عصر آدینه تا 18 عصر دوشنبه 83 نفر زخمی شده و 14 نفر کشته شدند. یک دختر 5 ساله و یک دختر 6 ساله جزو کسانی بودند که زخمی شدند.

سی . ان .ان نوشته در روزهای آخر هفته، چندین تیراندازی کور هم رخ داده اند. این شبکه، عبارت تیراندازی کور را اینطور تعریف نموده است: حادثه تیراندازی که در آن حداقل 4 نفر، غیر از فرد ضارب، در اثر تیراندازی کشته یا زخمی شده باشند.

تیراندازی های کور، چالش ادامه دار پیش روی دولتمردان آمریکا است. بسیاری از کارشناسان آزادی حمل سلاح را یکی از دلایل این بحران می دانند.

نتایج یک تحقیق در آمریکا که اخیرا منتشر شد حاکی از افزایش چشمگیر تقاضا برای خرید اسلحه در این کشور است. نتایج تحقیق مشترک دانشگاه های نورث ایسترن و هاروارد نشان داد یک پنجم خریداران اسلحه در سال گذشته میلادی، برای اولین بار اقدام به چنین کاری نموده اند.

این تحقیق بعلاوه نشان داد تعداد کل صاحبان سلاح و تعداد شهفرایندان آمریکایی که اقدام به خرید سلاح نموده اند، فرایند افزایشی داشته اند. بر اساس این نتایج، هفده میلیون آمریکایی، سال گذشته، اسلحه خریداری نموده اند که بیش از پنج درصد بیشتر از سال 2019 میلادی است.

از سوی دیگر، یافته های این تحقیق حاکی از این است که در این بازه زمانی، زنان نیمی از خریداران اسلحه را تشکیل داده اند. بر همین اساس، در سال 2020 میلادی، 39 درصد از خانواده های آمریکایی صاحب سلاح بودند. این درحالی است که این اندازه در سال 2016، 32 درصد بود.

نتایج تحقیقات دیگری که چندی پیش منتشر شد نشان می دهد، بین سال های 2000 تا 2016 نزدیک به 550 هزار نفر به علت جراحت های ناشی از حملات مسلحانه روانه بیمارستان شده اند. این حجم از خشونت مسلحانه، سالانه میلیاردها دلار هزینه به نظام بهداشت و درمان آمریکا تحمیل می نماید.

مقایسه آمارهای خشونت با سلاح میان آمریکا و کشورهای دیگر جهان ایالات متحده را کشوری کاملاً استثنایی نشان می دهد: در این کشور نرخ وقوع تیراندازی های خشونت بار از هر کشور دیگر در جهان بیشتر است؛ با آنکه آمریکا حدود 5 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند نزدیک به 31 درصد از کسانی که مرتکب کشتارهای جمعی با سلاح می شوند را در خود جای داده است.

علاوه بر این، آمارهای مرکز تحقیقات کنگره آمریکا نشان می دهد آمریکایی ها صاحب حدود نیمی از (48٪) از کل 650 میلیون قبضه سلاح غیرنظامی موجود در سراسر جهان هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1705

به "400 تیراندازی در آخر هفته خونین آمریکا، 150 نفر کشته شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "400 تیراندازی در آخر هفته خونین آمریکا، 150 نفر کشته شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید