اسکان بیش از هزار پناهنده افغانستانی در استان بدخشان تاجیکستان

به گزارش لیسو، سخنگوی استاندار منطقه بدخشان تاجیکستان از اسکان بیش از هزار پناهنده افغانستان در این کشور خبر داد.

اسکان بیش از هزار پناهنده افغانستانی در استان بدخشان تاجیکستان

با ما همراه باشید و درباره فروشگاه لباس بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، غالب نیت بیک اف سخنگوی استاندار منطقه بدخشان تاجیکستان از اسکان بیش از هزار پناهنده افغانستان در این کشور خبر داد.

نیت بیک اف به دلایل امنیتی، محل اسکان پناهندگان را مشخص نکرد، اما گفت که بخش عمده آنها را زنان، بچه ها و افراد مسن تشکیل می دهند.

بنابر سخنان وی، کنندگان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، دفتر سازمان ملل در امور امنیت، دفتر هماهنگ کننده دائم سازمان ملل در تاجیکستان و خدمات آقاخان ضمن دیدار با یادگار فیض اف استاندار منطقه بدخشان تاجیکستان از دولت این کشور برای پذیرفتن پناهندگان افغان تقدیر کردند.

در این جلسه تاکید شد که پذیرش پناهندگان از افغانستان، به ویژه در شرایط متشنج در منطقه، مسائل اقتصادی و امنیتی در پس زمینه شیوع موج دوم کرونا، نمونه ای از احساس مسئولیت بسیار تاجیکستان در قبال بشریت است.

فیض اف گفت که مقامات منطقه ای تاجیکستان با تمام ساختارهای دولتی، شرکای توسعه و مردم برای تامین حداکثری پناهندگان با غذا، مسکن و خدمات پزشکی همکاری می کنند.

در مورد این که چه زمانی پناهندگان از افغانستان وارد خاک تاجیکستان شده اند، مطلبی گفته نشد، اما به احتمال زیاد این امر در تاریخ 4-5 جولای، زمانی که 6 منطقه استان بدخشان افغانستان به تصرف طالبان درآمد، اجرا شده است.

مقامات بدخشان تاجیکستان به دلایل امنیتی تعداد دقیق پناهندگان افغان را اعلام نکرده اند. تا به امروز تنها در مورد پناهندگان نظامی افغانستانی خبر داده می شد و این اولین بار است که در مورد پناهندگان غیر نظامی گزارش می شود.

قبل از این استاندار منطقه بدخشان تاجیکستان گفته بود که اوضاع در افغانستان ما را وادار می کند ثبات داخلی را تضمین کنیم و در صورت نقض احتاقتصادی مرزهای دولتی از سرزمین خود محافظت و اقدامات تلافی جویانه انجام دهیم.

وی همچنین در مورد پناهندگان احتاقتصادی از افغانستان و آمادگی تاجیکستان برای پذیرش آنها اظهار نظر کرده بود.

شایان ذکر است که در تاریخ 5 ژوئیه نیروهای مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در مورد پناه بردن 1037 نظامی افغانستانی به خاکی این کشور خبر داده بود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1675

به "اسکان بیش از هزار پناهنده افغانستانی در استان بدخشان تاجیکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکان بیش از هزار پناهنده افغانستانی در استان بدخشان تاجیکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید