ال ان جی برترین مکانیزم برای صادرات گاز است

به گزارش لیسو، علی کاردر،مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت ایران درباره همکاری ایران و روسیه در حوزه انرژی گفت: ما می توانیم با همکاری بعضی شرکت های روسی مثل گس پروم و لوک اویل که سهام شان در بورس های جهانی عرضه شده و غیر از فعالیت داخل سرزمینی، فعالیت بین المللی نیز دارند، نسبت به توسعه میادین نفتی و گازی خود اقدام کنیم.

ال ان جی برترین مکانیزم برای صادرات گاز است

وی با بیان اینکه ما با گس پروم برای تبدیل گاز به ال ان جی و با لوک اویل در حوزه اکتشافات نفتی می توانیم همکاری داشته باشیم، افزود: اگر بتوانیم در حوزه ال ان جی که مانند نفت خام به بازار قدرتمند و اثبات شده ای تبدیل شده با روسیه همکاری کنیم، اتفاق بزرگی خواهد بود.

مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت ایران توضیح داد: اکنون ال ان جی در بازارهای بین المللی کد می گردد، توسعه میادین گازی نزدیک آب های ساحلی و تبدیل به ال ان جی برترین معامله است، زیرا خط لوله محدودیت جغرافیایی دارد و بیشتر تحت کنترل است، اروپا هم که اکنون بخش عمده ای از احتیاج گاز خود را چه به وسیله قطر و یا الجزایر با ال ان جی تامین می نماید. بنابراین در حال حاضر ال ان جی برترین مکانیزم صادرات گاز به اروپا است.

وی یادآور شد: البته ما اکنون با موضوع بالانس گاز هم مواجهیم و ترازمان منفی است، بنابراین ابتدا باید در حوزه صرفه جویی و مصرف اقدامات جدی داشته باشیم در غیر این صورت هر اندازه هم میادین را توسعه دهیم باید به مصرف داخلی برسانیم. هرچند میادین دست نخورده داریم اما در ابعاد پارس جنوبی میدانی نداریم، بنابراین باید ابتدا نسبت به صرفه جویی اقدام کنیم تا بتوانیم بازار صادراتی را بدست بیاوریم، زیرا بازار گاز بلندمدت است و باید بتوانیم صادرات پایدار داشته باشیم.

کاردر گفت: در هر حال اولین حوزه ای که ما می توانیم با روس ها همکاری کنیم توسعه میادین گازی و بخصوص ال ان جی است، ما لایه های خامی داریم که در عمق زیادی قرار دارند و روسیه تکنولوژی برداشت از این میادین را در اختیار دارد، به وسیله پیوستن به شبکه خطوط لوله روسیه هم می توانیم اقداماتی داشته باشیم ولی چندین بار هدف گذاری شده و به نتیجه نرسیده است. مثلا قرار بود که از جهت ترکیه به اروپا برویم که خود ترکیه یک مانع است و علاقمند است که با مکانیزم ترانزیت جلو برویم، آنها در نظر دارند که گاز را از ما بخرند و خودشان به فروش برسانند و این در حالی است که برنامه ایران این است که خود فروشنده نهایی به اروپا باشد، زیرا از جهت ترانزیت نقش اصلی ما از دست می رود.

وی با بیان اینکه ال ان جی برترین گزینه برای همکاری نفتی و گازی با روسیه است، بیان نمود: روسیه در ساخارین که حدود 5 ماه از سال هم به طور کامل یخبندان است با مشارکت شل، ال ان جی فراوری می نماید، ما نیز تاسیسات ایران ال ان جی را در پارس جنوبی داریم و می توانیم نسبت به تکمیل آن اقدام کنیم.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران تاکید نمود: دریای خزر مناسب ترین حوزه برای همکاری مشترک و برداشت از ذخایر است که البته احتیاجمند مذاکره با دیگر کشورهای این حوزه است، یعنی ما می توانیم همان همکاری را که با سوکار در میدان شاه دنیز داشته و 10 درصد سهام داشتیم با روسیه هم به نتیجه برسانیم، این کشور تکنولوژی های جدیدی در اختیار دارد و می تواند احتیاجهای ما را برآورده کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1942

به "ال ان جی برترین مکانیزم برای صادرات گاز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ال ان جی برترین مکانیزم برای صادرات گاز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید