امید تازه برای درمان ضایعات عصبی با سلول های بنیادی

به گزارش لیسو، پژوهش های محققان رویان نشان داد که می توان از تبدیل آستروسیت ها به سلول های بنیادی عصبی، برای درمان ضایعات عصبی استفاده کرد.

امید تازه برای درمان ضایعات عصبی با سلول های بنیادی

به گزارش خبرنگار گروه علمی و تحقیقاتی لیسو، تلاش های بسیاری برای ترمیم ضایعات وارد شده به دستگاه عصبی مرکزی و بیماری های فرسایشی سیستم عصبی اجرا شده، اما هنوز درمانی قطعی برای این مسائل یافت نشده است.

یکی از سلول های پرشمار در دستگاه عصبی مرکزی آستروسیت ها (سلول های ستاره ای) هستند. خصوصیات این سلول ها باعث شده است که به عنوان منبع مناسبی برای تولید سلول های بنیادی عصبی به حساب آیند. با این وجود همچنان تلاش ها برای تولید سلول های بنیادی عصبی از آستروسیت ها با تنها یک عامل القایی و بدون محرک های خارجی به نتیجه مطلوب نرسیده بود.

برای غلبه بر این مشکل، حسین بهاروند، سحر کیانی، معصومه زارعی خیرآبادی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که نشان داد پروتئین هسته ای Zfp521 به تنهایی برای تبدیل آستروسیت های بالغ برداشت شده از مغز به سلول های بنیادی عصبی القایی کافی است.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Cellular Physiology به چاپ رسیده است، نشان داد، سلول های بنیادی عصبی القایی که با استفاده از پروتئین Zfp521 از آستروسیت ها ایجاد شدند به مدت طولانی توان خودنوزایی خود را حفظ کردند، چند توان بودند و می توانستند به سلول های گوناگون دستگاه عصبی تمایز یابند.

علاوه بر این، کشت تنها یکی از این سلول های بنیادی عصبی حاصل منجر به ایجاد کلنی در شرایط کشت آزمایشگاهی می شد.

نتایج این پژوهش نشان داد می توان از Zfp521 برای تبدیل آستروسیت ها به سلول های بنیادی عصبی در بدن فرد (In Vivo) پس از ایجاد ضایعات عصبی با هدف درمانی استفاده کرد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 268

به "امید تازه برای درمان ضایعات عصبی با سلول های بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید تازه برای درمان ضایعات عصبی با سلول های بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید