ایران مصمم در اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی

به گزارش لیسو، با وجود در جریان بودن مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا با موضوع فرانسه، انتظار می رود تهران 15 شهریور گام سوم خود در جهت کاهش تعهدات برجامی اش را اجرا کند.

ایران مصمم در اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی

به گزارش خبرنگاران، در ادامه اجرای تصمیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی اش در مقابل خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها ایران در گام سوم بخشی دیگر از تعهدات خود را لغو خواهد کرد.

ایران خواستار آن است که برای ماندن در برجام در وهله نخست فروش نفتش به قبل از خروج آمریکا از برجام بازشود و بتواند پول حاصل از فروش نفت خود را نیز دریافت کند یا محدودیتی در این که پول نفت خود را به چه شکل دریافت یا کالا خریداری کند نداشته باشد.

با وجود مذاکرات سیاسی و دیپلماتیک میان تهران - پاریس که در هفته های اخیر در سطح رییسان جمهور، وزیران خارجه و هیات های کارشناسی سیاسی و اقتصادی در جریان است به نظر می آید تصمیم ایران برای اجرایی کردن گام سوم جدی است.

در گام نخست ایران در 18 اردیبهشت، عدم پایبندی خود به تولید اورانیوم غنی شده تا 300 سقف کیلوگرم و تولید آب سنگین تا سقف 130 تن را لغو کرد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی 22 مرداد ماه گفت: موجودی اورانیوم غنی شده 3.5 درصد کشورمان حدود 370 کیلوگرم است.

به همین دلیل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود که 8 شهریور منتشر و در اختیار 35 عضو شورای حکام قرار گرفت گفت تا تاریخ 28 مرداد (19 اوت 2019) میزان ذخیره اورانیوم غنی شده تا 3.67 241.6 کیلوگرم بوده است. از این میزان 25 کیلوگرم آن اورانیوم 4.5 درصد است.

گفتنی است میزان 300 کیلوگرم UF6 معادل با 202.8 کیلوگرم اورانیوم است.

ایران در 16 تیرماه در گام دوم تعهداتش مبنی بر این که میزان درصد و غلظت غنی سازی خود را فراتر از 3.67 افزایش ندهد را لغو کرد و عدم پایبندی خود را به انجام غنی سازی کمتر از 3.67 گفت.

در آستانه اجرای گام سوم ایران در روز جمعه 15 شهریور برآورد ها درباره جزییات این گام بیشتر شده است.

بر اساس اطلاع خبرنگاران، تغییر نسل سانتریفیوژها فراتر از نسل اول، افزایش تعداد سانتریفیوژها فراتر از 5060، عدم پایبندی به سطح غنی سازی 4.5 درصد، توسعه غنی سازی در نطنز و برداشتن محدودیت ها در تحقیق و توسعه از جمله گسترش نسل های سانتریفیوژ از جمله اقداماتی است که در گام سوم پیش بینی می شود.

اقدامات ایران در گام سوم یکی از مهم ترین ابعاد و پایه های ایجاد برجام را نشانه می گیرد؛ این که ایران با برداشتن این گام بر دروازه گریزپذیری قرار می گیرد و این مساله مهم ترین نگرانی و دغدغه ای است که کشورهای اروپایی و آمریکا همواره بر آن تاکید داشتند. کشورهای گروه 1+5 منهای آمریکا با توافق هسته ای مدعی بودند که اکنون ایران تا رسیدن به آنچه دستیابی به سلاح هسته ای می خوانند یک سال فاصله دارد. اما تنها راه رفع این نگرانی این است که ایران غنی سازی خود به سطح 3.67 بازگرداند و از سویی تولید آب سنگین خود فراتر از 130 تن را متوقف کرده و به ساخت راکتور 40 مگاواتی تحقیقاتی اراک باز نشود.

به گزارش خبرنگاران، ایران در ابتدای سال جاری سیاست چشم در برابر چشم را انتخاب کرد و از اجرای یک طرفه برجام بازگشت. اکنون ایران گام به گام از تعهدات برجامی خود عقب نشینی می کند همان طور آمریکا تحریم هایش علیه ایران را بازگرداند و اروپا از اجرای تعهداتش نیز گام به گام بیشتر و بیشتر عقب نشست.

در عین حال مقامات کشورمان همواره اعلام کرده اند که همزمان با اجرای گام سوم اگر مذاکرات با طرف های اروپایی به ویژه در پاریس موفقیت آمیز باشد و به نتیجه منجر شود و ایران بتواند فروش نفت خود را از سر بگیرد آماده است تا اجرای گام هایش را متوقف کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 312

به "ایران مصمم در اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران مصمم در اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید